Menu Zavřít

Slovensku kvůli koronaviru klesla úvěrová spolehlivost na úroveň A

9. 5. 2020
Autor: CC BY-SA 2.0: Guillaume Speurt via Flickr

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Slovenska o jeden stupeň na úroveň A se stabilním výhledem. Důvodem jsou hlavně dopady koronaviru na slovenskou ekonomiku. Jde o první změnu ratingu země v době pandemie choroby covid-19. Fitch Ratings letos v lednu potvrdila rating České republiky na stupni AA-, tedy na vyšší úrovni než mělo dosud Slovensko.

Agentura předpokládá, že slovenský hrubý domácí produkt (HDP) letos klesne až o deset procent a že podíl schodku veřejných financí se prohloubí na 7,7 procenta HDP. To by se mělo odrazit ve zvýšení veřejného dluhu země, a to až na 60 procent výkonu ekonomiky z loňských 48 procent HDP.

"Ačkoli je za snížením ratingu pandemie, musíme to vidět v širších souvislostech. Ty hovoří, že bývalé vlády Směr-SD trestuhodně promrhaly mohutný hospodářský růst v předchozích letech a nevytvořily rezervy na zlé časy, které nyní přišly," komentoval snížení ratingu slovenský ministr financí Eduard Heger. Dodal, že Slovensko je odkázáno na půjčky a že snížení ratingu je patrně prodraží. Země si dříve v tomto týdnu na mezinárodních finančních trzích půjčila čtyři miliardy eur (109 miliard korun).

Strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) někdejšího premiéra Roberta Fica, která byla u moci s výjimkou necelých dvou let nepřetržitě od roku 2006, po porážce v únorových parlamentních volbách skončila v opozici. Nový kabinet letos v březnu vytvořily čtyři strany v čele s protikorupčním hnutím Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igora Matoviče, který se stal předsedou vlády.

"Osobně beru mírné snížení ratingu jako zvednutý prst a současně výzvu, že hned jako krize pomine, musíme začít realizovat důvěryhodný plán konsolidace veřejných financí," uvedl Heger. Podle něj pomoci by mohl i očekávaný silný ekonomický růst země v příštím roce, který předpokládá také agentura Fitch Ratings.

MM25_AI

Předchozí slovenské vlády opakovaně odkládaly dosažení vyrovnaného hospodaření státu, jež země ve své novodobé historii ještě nezaznamenala. Bývalý koaliční kabinet pod vedením Směru-SD naplánoval rozpočet veřejných financí bez deficitu na minulý rok, hospodaření státu ale skončilo schodkem v přepočtu 1,3 procenta HDP. To znamenalo i horší výsledek oproti předchozímu roku.

  • Našli jste v článku chybu?