Menu Zavřít

SLUŠNÉ ZISKY BUDOU I LETOS

20. 9. 2001
Autor: Euro.cz

Nejvýhodnější investicí zůstanou fondy

Na co tuzemský kapitálový trh čekal tři roky, se loni stalo skutečností. Cenový index pražské burzy PX 50 stoupnul o 25 procent, takže majitelům se cenné papíry loni zhodnotily v průměru o plnou čtvrtinu. Nutno však dodat, že na přelomu loňského a předloňského roku byly ceny tak nízké, že se snad nedalo čekat nic jiného než jejich růst. Cenov ý boom věští analytici i na tento rok a kapitálový trh se i přes rizikovost stává nejvýhodnější investicí.

Nízké úroky (kolem čtyř procent na konci roku 1999, když ještě na jeho začátku byly dvojnásobné) musely utlumit zájem o termínové vklady v bankách. Až patnáctiprocentní sazby, které na depozita nabízely kampeličky, se brzy ukázaly jako nereáln é a pády několika těchto ústavů daly občanům jasně najevo, že tudy jejich cesta k bohatství nevede. Díky státní podpoře si udržuje postavení výhodné investice stále stavební spoření a vše nasvědčuje, že tento trend bude letos pokračovat. Zajímavým se stává díky nové možnosti odpočtu daní také penzijní připojištění. Reality byly loni poznamenány stagnací a místy i poklesem cen, což se letos podle odborníků nezmění.

Moravské naftové doly - investice roku.

Nejvýnosnějším cenným papírem loňského roku na pražské burze se staly akcie Moravských naftových dolů se 490procentním nárůstem ceny. Jedničkou v RM -Systému byly loni akcie Frenštátské lesní, které poskočily vzhůru o neuvěřitelných 3000 procent. V případě Moravských dolů se však zobchodoval minimální počet cenných papírů, takže možnost tyto akcie nakoupit či prodat byla velmi malá.

Růst cen akcií není vždy podpořen ekonomickou silou podniku, vzestupy mají na svědomí především boje o ovládnutí firmy. To žene jejich kursy vzhůru. A to je také případ druhého v pořadí - Severomoravských vodovodů a kanalizací. Naopak na chvostu s největším poklesem ceny se loni umístily akcie Aspekty holding s 97procentním propadem.

Vzestup cenového indexu burzy zrcadlí především vývoj v odvětví peněžnictví, kde ceny akcií stouply v průměru o 44 procent. A to především díky, ať očekávané, nebo už realizované, pomoci státu Komerční bance a České spořitelně, což investoři ocenili i v kursech jejich akcií. Slušnými třiceti čtyřmi procenty přispěly k růstu i energetika, služby a fondy. Naopak nedařilo se odvětví strojírenství. Akcie podniků této branže oslabily o 34 procent, což je zřejmě odrazem krize tohoto oboru.

Budoucnost je v otevřených fondech.

Rokem otevřených podílových fondů je možno nazvat loňský rok. I letos se očekává, že budou hrát prim, protože naplánována je celá řada otevření velkých investičních bankovních fondů. Zatímco na konci roku 199 7 byl objem majetku v OPF 11,5 miliardy korun a na konci roku 1998 zhruba 16,7 miliardy korun, nyní se blíží podle údajů Unie investičních společností a fondů k 50 miliardám. Za loňský rok vykázal mezi otevřenými fondy nejvyšší výnosn ost fond Alpha Effect KIS ČP (42,37 procenta), následovaný IPB akciovým (36,36 procenta). Naopak se nedařilo Inwestway růstovému fondu, který znehodnotil vklady o 11,75 procenta. Spíše střídmými výnosy se mohly v minulém roce pochlubit fondy pe něžního trhu, které se staly fenoménem let minulých a jejichž doba je podle některých odborníků zřejmě minulostí.

Hlavně privatizace.

Jako vcelku úspěšný nejen díky růstu cen hodnotí tuzemští makléři loňský rok na českém kapitálovém trhu. Za nejdůležitější považují dokončení procesu přelicencování subjektů trhu. Vedle burzy a mimoburzovního RM–Systému zůstalo 106 z 323 obchodníků s cennými papíry a 29 z 55 investičních společností. Scénu opustila i řada fondů. Letos by se mělo také schválit několik klíčových zákonů upravujících finanční trh u nás, který trpí stále řadou neduhů. „ Jako již tradičně, při obchodování s cennými papíry na českém trhu se největší objemy obchodů soustředily na trhu dluhopisů, upozorňují Zdeněk Lepka a Jiří Jaroš z brokerské společnosti BH Securities. Rovněž stále pokulhává zájem českých firem emitovat na burze akcie. I spory ve vedení regulační Komise pro cenné papíry nepřispívají k dobrému image této instituce. „Největší negativem loňska byla nedostatečná výkonnost eko- nomiky a konkrétních obchodovaných akciových titulů, z toho důvodu nedostatečný zájem zahraničních investorů o náš trh a s tím spojená nízká likvidita trhu, říká zase Daniel Brzkovský z CA-IB.

bitcoin_skoleni

Naopak podle něj největším přínosem loňského roku je rozhýbání dlouho stojatých vod privatizace. „Kombinace oživení ekonomiky spolu s pokračující priva- tizací přinese cenový nárůst většiny nejobchodovanějších akcií na pražské burze, domnívá se Brzkovský s tím, že očekává minimálně podobný nárůst cen jako loni. Důležité proto podle něj bude finální rozhodnutí vlády v případě privatizace Českýc h radiokomunikací, u kterých vidí spolu s Českou spořitelnou největší potenciál cenového růstu. Podobné je to i v případě ČEZ a Českého Telecomu. Ve stínu zřejmě zůstane na- příklad Unipetrol. „Ke zvýšení likvidity a atraktivnosti českého trhu by nepochybně přispělo tak dlouho odkládané obchodování s deriváty, říkají zase Lepka a Jaroš.

I když si pražská burza loni vcelku polepšila, celý region východní a střední Evropy hluboce zaostával za hlavními trhy v USA nebo v Japonsku, upozorňuje zase Daniel Drahotský z firmy Wood & Company. Cenám na trzích střední a vý chodní Evropy by však mělo podle něj pomoci přibližování se k Evropské unii a technické faktory, které manažery globálních fondů budou kvůli rozložení nutit nakupovat akcie zdejšího regionu.

  • Našli jste v článku chybu?