Virtuální univerzita či smartifikace turismu, iniciativa Smart Prague, kterou začátkem letošního roku založila pražská primátorka Adriana Krnáčová, zatím přilákala 24 projektů. Na rozvoji města se chtějí podílet univerzity, firmy i startupy.
Zájemci se do platformy pro rozvoj chytrých technologických řešení, které mají sloužit ke zkvalitnění života obyvatel a zvýšení ekonomického potenciálu Prahy, hlásili přes webové stránky www.smartprague.eu. „Těším mě, že je o Smart Prague takový zájem a hlavně, že ty projekty jsou vesměs smysluplné a realizovatelné. Nejde jen o nějaké výkřiky, ale o opravdu kvalitně zpracované záměry, které by mohly život v Praze zlepšit,“ uvedla Adriana Krnáčová.
Mezi přihlášenými projekty jsou například aplikace pro lepší parkování, projekt virtuální univerzity nebo třeba iniciativy pro smartifikaci turismu. S několika podněty přišli i samotní obyvatelé města. Zájemci měli čas své projekty přihlašovat do konce léta.
Po uzavření monitorovací bude následovat vyhodnocení a začlenění do pražského Strategického plánu. „Vybrané projekty poté dostanou podporu města, ať už půjde o záštitu, networking, poradenství při získávání finančních prostředků nebo inkubační prostor a marketingovou spolupráci,” zmínila primátorka.
Ve spolupráci s Institutem pro plánování a rozvoj hlavního města Prahy (IPR) vznikne od začátku září projektová kancelář, kterou povede Adam Pajgrt, specialista strategie a rozvoje. Cílem projektové kanceláře je realizace jednotlivých projektů. „S pilotními projekty se začne v říjnu 2016 a první budou funkční do března 2017. Následovat bude druhé kolo, a Smart Prague se tedy opět otevře dalším nápadům,” dodala Adriana Krnáčová.