Nově registrované podnikatele v Česku již pár měsíců oslovuje těleso se seriózně znějícím názvem Živnostenská komora. V dopise s předvyplněnou složenkou na 2690 korun jim nabízí zápis do živnostenského portálu, který podle provozovatele rejstříku, společnosti Office Point, „obsahuje data o podnikatelských subjektech České republiky“. Součástí nabídky je bez bližší specifikace „poskytování inzertních služeb“. Jednatelem Office Pointu je podle obchodního rejstříku Aleš Machač z Kuřimi.
Formát dopisu budí dojem, že má původ ve státním aparátu. Opak je však pravdou.
Společnost, kterou dopis označuje za provozovatele, sídlí v Truhlářské ulici v centru Prahy. Jde o jednu z oblíbených adres společností nabízejících virtuální sídla. Na stejné adrese obchodní rejstřík eviduje 26 právnických osob, historicky se zde pak vystřídalo dalších víc než 30 subjektů.
Webová prezentace Živnostenské komory je dílem editoru, který umožňuje vytvořit stránky i lidem bez znalosti tvorby webu. Snaha proklikat se k onomu rejstříku následně končí u informace, že „probíhá aktualizace veřejného rejstříku“. Kód stránky ovšem odhalí, že je to jen zástěrka ve skutečnosti neexistující databáze.
Před údajnou Živnostenskou komorou varovaly už i státní instituce. Mezi prvními byla Hospodářská komora (HK), s níž si mnozí podnikatelé vlivem podobnosti názvů dopis spojovali. „Hospodářská komora sděluje, že s portálem Živnostenská komora nemá nic společného,“uvedl zpočátku roku mluvčí HK Miroslav Beneš. Dodal, že jediným zákonným poplatkem je tisíc korun, které se hradí za zápis do živnostenského rejstříku při zakládání živnosti.