NOVÁ VLÁDA Nový předseda vlády Jiří Paroubek sice bude vládnout jen zhruba 14 měsíců, ale má opravdu smělé plány. Hovoří o privatizaci, nových zákonech i přípravě důchodové reformy.
NOVÁ VLÁDA Nový předseda vlády Jiří Paroubek sice bude vládnout jen zhruba 14 měsíců, ale má opravdu smělé plány. Hovoří o privatizaci, nových zákonech i přípravě důchodové reformy. Koaliční dohoda, kterou minulý týden podepsali zástupci tří vládních stran (ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU) počítá se šesti základními prioritami: Vedle ratifikace evropské ústavní smlouvy a schválení státního rozpočtu na rok 2006 hovoří také o snížení daní z příjmů pro středně a nízkopříjmové skupiny. Připravit chce teze důchodové reformy, zákon o střetu zájmů a zákon o úpadku. V případě důchodové reformy se prý podle Paroubka nedá počítat s tím, že by ji vláda provedla během půl roku. Chce ji však připravit tak, aby mohla odstartovat v roce 2007. Dalšími prioritami kabinetu jsou například nová koncepce zdravotnictví či konečné řešení otázky deregulace nájemného. Na vypracování příslušného zákona se podílel ještě dnešní premiér ve své předchozí funkci ministra pro místní rozvoj. PRODAT, CO SE DÁ Jako jedno z hlavních témat své vlády si bývalý ekonom Restaurací a jídelen a ekonomický náměstek pražského primátora Paroubek vybral privatizaci všeho, co se ještě prodat dá. Podle jeho slov prý tato vláda stihne prodat státní podíly v Severočeských dolech, Aeru Vodochody, společnosti ČEZ, Českých aeroliniích, v České poště či Budějovickém Budvaru. Ministr financí Sobotka tvrdí, že takový objem privatizace je nereálný. Vláda prý možná stihne prodat Severočeské doly a plánuje dokončit prodej Vítkovice Steel či hotelu Thermal. Na další privatizace podle ministra financí Sobotky nebude mít dostatek času. Právě čas bude hlavním soupeřem vlády „zimního“ premiéra. SPORY O DANĚ I ŠKRTY
Velké spory mezi premiérem Paroubkem, ministrem financí Bohuslavem Sobotkou a vicepremiérem Martinem Jahnem se očekávají v otázce snížení daní a škrtů ve státním rozpočtu. Zatímco premiér stojí se Sobotkou na jedné lodi pokud jde o plán na snížení daní (ulevit by se mělo hlavně lidem s nižšími a průměrnými příjmy), jeho představy o plošných škrtech v rozpočtu odmítá. Podle Paroubka by škrty měly být pouze výběrové a sami rezorty by měly navrhnout, kde chtějí šetřit.
Nejtěžší pozici má místopředseda vlády Jahn, jehož návrhy by nejvíce pomohly podnikatelům. Jako nestraník však za sebou nemá plnou podporu žádné koaliční strany. Na rozdíl od Sobotky i Paroubka by chtěl snížit daňové odvody i lidem s vyššími příjmy. „Jahnovy plány by vedly buď k tomu, že by ještě více komplikovaly daňový řád, nebo měly velké dopady na státní rozpočet,“ domnívá se Sobotka.
POMOC PODNIKATELŮM
Ekonomové i podnikatelé se shodují, že Jahnovy návrhy jsou sice lepší než Sobotkovy, nemají však šanci na úspěch právě kvůli tomu, že Jahn je nestraník. Přitom je asi jediným členem Paroubkovy vlády, kterému leží na srdci problémy podnikatelů.
Jahn by chtěl prosadit mimo jiné i to, aby stát umožnil odečíst od daní náklady na dojíždění za prací nebo na jazykové kurzy a školné. Drobným živnostníkům prý pomohly takzvané výdajové paušály. Zatímco dnes si musejí malíři, truhláři nebo majitelé drobných obchodů schovávat všechny doklady a složitě si vypočítávat daně, nově by pro výpočet daně stačily celkové příjmy a výdaje.
Mezi další Jahnovy priority patří omezení byrokracie, příprava jednotného místa pro podnikatele nebo podpora změn ve vědě, výzkumu a financování školství.