Porovnání obchodního rejstříku s veřejným seznamem ČNB o registrovaných subjektech s povolením k činnosti směnárníka jasně ukazuje, že na směnárenské výtečníky je česká legislativa krátká. Stačí založit si jinou firmu, která problematickou provozovnu papírově převezme, a směnárna může jet dál. Včetně všech fíglů, kvůli kterým centrální banka rozdává milionové pokuty, zakazuje činnost a měsíce vede správní řízení. Zbytečná práce, dalo by se říct.
Týdeník Euro navštívil v polovině února pět směnárenských poboček, jichž se týká pravomocné rozhodnutí centrální banky z počátku února. ČNB provozovatelům navštívených míst udělila milionové pokuty a odebrala licenci. Jinými slovy jim zakázala činnost. Jenže se nezměnilo nic. Všechny pobočky fungují bez jediné pauzy dál. Z registru ČNB vyplývá, že tato místa už dávno předtím, než ČNB přišla s tvrdým trestem, začala operovat pod jinou společností.
Ukrajinský trojúhelník
V pražské Bartolomějské ulici u čísla popisného 309 je malá směnárna, která funguje asi na čtyřech metrech čtverečních. Jiná v této ulici není. Ceník na skleněné desce nabízí za jedno euro slušných 24,84. Jenže na tuto cenu se dostane jen ten, kdo si vymění alespoň 1700 eur, vysvětluje směnárník. Tato pobočka, stejně jako ta ve vestibulu metra B Anděl nebo metra C Florenc, kde za jedno euro bez mrknutí oka vyplatí 16 korun, se nachází na seznamu problematických provozoven, kvůli kterým začátkem února udělila ČNB třímilionovou pokutu a sebrala licenci společnosti Pemex change. Jediným společníkem v Pemexu je Ukrajinec Mykola Bondar.
V době, kdy ČNB pokutovala Pemex a zakazovala mu činnost, už směnárny několik týdnů provozovala jiná firma -Changer. Pikantní je, že Changer získal licenci k činnosti směnárníka loni v dubnu, tedy ve stejnou dobu, kdy ČNB prováděla v Pemexu kontroly, na jejichž základě udělila sankce. Centrální banka však nemohla vědět, že Changer pokutovaná místa převezme. Provozovnu totiž stačí nahlásit až tři dny před otevřením.
Přiškrcený veksl. ČNB i Praha bojují proti nepoctivým směnárnám
A takto bychom mohli pokračovat. Směnárna v Karlově ulici pod číslem popisným 161 v době loňských kontrol centrální bankou byla v registru psaná pod společností Exclusive Change. V době, kdy jí ČNB na základě zmíněných kontrol odebrala licenci a udělila milionovou pokutu, provozovna už patřila pod jiné eseróčko. Mimochodem Exclusive Change, která kromě odebrání licence vyfasovala peněžitý trest ve výši dvou milionů korun, je vedena také na ukrajinského občana. Tentokrát jde o Ivana Bodaka. Troufnete si hádat, jak snadné bude vymáhat takovou pokutu?
Bodak přitom figuruje jako jediný společník i ve firmě Chivas Invest, která tvoří s firmou Pemex change a Exclusive Change trojici rekordně pokutovaných směnáren, jimž letos ČNB sebrala licenci.
Snadná licence
Získat povolení přitom není nijak náročné, vyplňují se sice sáhodlouhé dotazníky o důvěryhodnosti, stačí ale středoškolské vzdělání a žádný depozit nebo speciální odborné znalosti nejsou potřeba. Povolení k činnosti směnárníka lze získat během několika málo týdnů.
Problematické směnárny sice tvoří menšinu, úřady si s nimi ale neumějí poradit. Na dotaz týdeníku Euro ČNB uvedla, že nemůže po subjektech žádajících povolení k činnosti směnárníka požadovat věci nad rámec zákona. Podle informací týdeníku Euro se další zpřísnění zákona nechystá. Magistrát hlavního města vytáhl do boje po svém a snaží se nepoctivcům, kteří dělají Praze ostudu, vypovídat nájemní smlouvy, jsou-li v městských objektech. Na ty v soukromých budovách nedosáhnou. Lidé za přepážkou směnáren, které jsme navštívili, nebyli výřeční, většinou mluvili špatnou češtinou. Komunikativní byl jen jeden směnárník, který na nás křičel, když jsme si provozovnu fotili. Ptal se, o co nám jde, a ať necháme směnárnu na pokoji.