Menu Zavřít

Smetlo to i silnici

18. 4. 2002
Autor: Euro.cz

Mediální skupina dluží věřitelům osm miliard eur

Začal od Silnice. Leo Kirch si v roce 1956 půjčil od manželky 25 tisíc marek a koupil práva na slavný film Federica Felliniho. A jak končí? Pád mediálního impéria KirchMedia, v nějž se rozrostla jeho první firma, hýbe Německem. Ohrožuje asi deset tisíc pracovních míst, zdraví bavorské banky Bayerische Landesbank, německou fotbalovou bundesligu a také křesťanského demokrata Edmunda Stoibera, předsedu bavorské vlády a CDU.
Jakmile Kirchova mediální skupina vyhlásila na počátku dubna bankrot, německý premiér Gerhard Schröder využil situace a zaútočil na svého vyzyvatele v letošních parlamentních volbách: kolaps bavorského mediálního klenotu je prý ukázkou ekonomické nekompetence předsedy CDU. Proč?
Kirchova skupina dluží věřitelům asi osm miliard eur. Patří mezi ně Deutsche Bank, HVB Group, Commerzbank, Dresdener Bank a DZ Bank. Vůbec největším věřitelem je ale Bayerische Landesbank; té Kirchovy firmy dluží téměř dvě miliardy eur. Tuto banku vlastní z padesáti procent bavorský stát a bavorská vláda jmenuje sedmnáct z osmatřiceti ředitelů finančního ústavu. Podle vyšetřování, jehož výsledků Schröder využil, půjčovala banka Kirchovi ještě ve chvíli, kdy jí muselo být jasné, že své peníze nedostane zpět. „Bavorská zemská vláda a její předseda by za bankrot měli přijmout spoluodpovědnost,“ řekl kancléř.

bitcoin školení listopad 24

Karty rozdá vláda.

Tento políček ovšem nemohl ve volebním roce zůstat bez odpovědi. Tím spíše, že Leo Kirch je celoživotním příznivcem CDU; tím spíše, že to byl právě on, kdo mezi prvními vložil peníze do fondu Helmuta Kohla, ze kterého strana zaplatila pokuty uložené soudem za přijímání tajných finančních darů; tím spíše, že v letošních parlamentních volbách Kirch otevřeně podporuje bavorského ministerského předsedu.
Edmund Stoiber vystoupil 9. dubna na mimořádné schůzi bavorského parlamentu. „Ti, kteří učinili z Německa nejpomaleji rostoucí ekonomiku v Evropě, ztratili právo takto kritizovat Bavorsko,“ řekl a svedl odpovědnost za krach Kirchova impéria na současnou federální vládu. Sociální demokraté prý zabránili rozumnému řešení, když odmítli zahraniční investice a lpěli na takzvaném „německém řešení“. Půjčky Bayerische Landesbank byly podle Stoibera poskytovány po pečlivých vnitřních auditech - a nikoli bezhlavě. Současná situace v Kirchových firmách není podle letošního kandidáta na německého kancléře začátkem jejich konce, ale příležitostí začít znovu a s lepším vedením.
Pokud se týká „německého řešení“, Stoiber narážel na první reakce vlády. Ta na počátku „krize Kirch“ oznámila, že se zasadí o to, aby se německých médií nezmocnili Rupert Murdoch a Silvio Berlusconi, neboť by prý hrozilo nebezpečí, že budou ovlivňovat nejen německé veřejné mínění, ale i politickou scénu. Později Gerhard Schröder začal hovořit pouze o nebezpečí spojeném s Berlusconim a o Rupertu Murdochovi prohlásil, že do německých médií může klidně vstoupit.
Stoiberova obrana má tu výhodu, že Kirchův pád není osamoceným bankrotem. V roce 2001 zkrachovalo v Německu 32 tisíc firem, což je o čtrnáct procent více než v roce 2000. A na letošní rok ekonomičtí analytici předpovídají až 40 tisíc bankrotů. Kirchův bankrot není osamoceným ani mezi velkými společnostmi. Přišel několik týdnů poté, co neslavně skončila stavební společnost Philipp Holzmann (i přestože do ní vláda vložila téměř tři miliardy eur pomoci z peněz daňových poplatníků), výrobce letadel Dornier a největší německý dodavatel kancelářských potřeb Herlitz. Jenom pády těchto tří společností ohrozily 55 tisíc pracovních míst; a to v čase, kdy si práci hledá každý desátý Němec. To vše dohromady, podle opozičních křesťanských demokratů, potvrzuje hloubku ekonomického propadu a neschopnost německých sociálních demokratů splnit sliby, které dali před volbami v roce 1998; totiž že budou vytvářet nová pracovní místa.

Jen aby na to nedoplatil fotbal.

Posledním bodem Stoiberovy obrany, která přešla v útok, je kritika vládního plánu fotbalové pomoci. Společnost KirchMedia vlastní prostřednictvím ITV Digital televizní práva na přenosy z první a druhé německé fotbalové ligy. Většina klubových rozpočtů je na finančním podílu plynoucím z prodeje těchto práv závislá a po pádu ITV Digital není jasné, zda nepadnou i některé menší kluby. Schröderova vláda proto oznámila, že vytvoří garanční fond ve výši 200 milionů eur, který zabezpečí, že všech 36 klubů první a druhé ligy přežije.
Opozici v tomto případě podpořilo i veřejné mínění. Copak bude vláda dotovat zhýčkané fotbalové hvězdy? „Nikoli,“ odpovídal Gerhard Schröder 8. dubna na tiskové konferenci. „Jde nám o chudší kluby v menších městech.“ Podezření z populismu se mu ale vyvrátit nepodařilo. Na druhou stranu si někteří komentátoři položili ironickou otázku, zda Edmund Stoiber nekritizuje vládní fotbalový balíček jenom proto, že je příznivcem Bayernu Mnichov, jednoho z mála klubů, které by jistě přežily i bez peněz ITV Digital. Kdyby byl ale Stoiberovi milý klub ohrožen, nepůjčovala by Bayerische Landesbank velkoryse i jemu? Pětasedmdesátiletý Leo Kirch, jenž začal u Silnice, skončil u dopisu. „Děkuji za vaši loajalitu,“ napsal všem svým zaměstnancům. Konec však je prozatím v nedohlednu. Přinejmenším do podzimních parlamentních voleb.

  • Našli jste v článku chybu?