Vzdorosněm "Jančíkovců" zesměšnil Topolánka
ODS má dvě tváře. Kdo tomu dosud nevěřil, mohl si obě současně prohlédnout minulou středu večer pár set metrů od sebe na pražském Smíchově. Tvář první: v suterénním divadélku Akcent v Ženských domovech při pár chlebíčcích jednal mimořádný sněm delegátů svolaný vedením oblastní ODS Prahy 5. Tvář druhá: ve stejné chvíli zaplnila velký sál s bohatě zásobeným bufetem ve druhém patře Národního domu na Smíchově společná schůze členů pěti z celkem třinácti místních sdružení ODS, rázně řízená starostou Prahy 5 Milanem Jančíkem. Prostě rebelie. Zatímco oblastního šéfa Františka Laudáta přišel podpořit náměstek pražského primátora Rudolf Blažek (ale nikoli smíchovský člen a předseda pražské ODS Jan Burgermeister), mezi „Jančíkovci“ byl exstarosta a senátor Miroslav Škaloud či poslanec sněmovny Aleš Rozehnal.
Topolánek for premier.
„Myslíte, že tohle nám vyhraje volby?,“ ptá se Rozehnal v předsálí s úsměškem a sundavá si z hlavy papírový kšilt s volebním sloganem Topolánek for premier. Tytéž kšilty má při jednání na hlavě všech zhruba tři sta rebelů včetně Jančíka. Právě od něho navíc všichni předem vyfasovali obdobně laděné volební praporky, jimiž při schůzi, kam je nestraníkům vstup přísně zakázán, vesele mávají a hlasují. Působí to jako švejkovský důkaz loajality, jde ale vlastně o dobře organizovanou tichou demonstraci proti předsedovi Topolánkovi. Jenže nikdo to nechce otevřeně přiznat, protože ODS si zakázala o vnitrostranickém konfliktu v Praze 5 mluvit na veřejnosti. „Jestli je to recese, nebo vážná podpora? Těžko říct,“ spiklenecky se usmívá poslanec Rozehnal. Vůbec je téměř marné se „Jančíkovců“ ptát na smysl nebo závěr jejich setkání: tajuplně mlčí. „Neřeknu vám vůbec nic, nebudu se o tom bavit,“ odmítá ještě před schůzí rozhovor Milan Jančík a po akci tiše mizí v zákulisí. Fotograf týdeníku EURO byl dokonce vykázán ze sálu jako nezvaný host.
Riziko před volbami.
Spory v místních organizacích ODS nejsou ničím novým. Naposledy musela Výkonná rada ODS zasahovat na Zlínsku, kde zrušila některá sporná členství, která podezřele připomínala nábor mrtvých duší. Smíchovské schizma je však pro ODS nebezpečné tím, že se odehrává v již vypjaté předvolební atmosféře. Štěpení by se navíc mohlo rozšířit do dalších pražských buněk. Mluví se třeba o výbušné situaci v Praze 4 nebo 8.
Oč vlastně v ODS Prahy 5 jde? Jednoduše o posty a moc. Jak se blíží doba sestavování komunálních kandidátek, začalo ve sdruženích, náležejících ke smíchovské radnici, přibývat nových členů. Oblastní rada proto vyhlásila loni k 30. červnu stop stav členské základny pro výběr delegátů na podzimní oblastní sněm. Když pak na místních sněmech někteří „zasloužilí partajníci“ neprosadili své plány a na oblastním sněmu „Jančíkovci“ dosáhli jen zhruba třetinového zastoupení, začaly se dít věci. Do pěti místních sdružení (Smíchov, Jinonice, Hlubočepy, Slivenec a Lipence) přestoupilo nebo nově vstoupilo do loňského prosince 142 členů, přičemž byly podány žádosti o licenci pro čtyři nová sdružení (Cibulka, Arbes, Nový Barrandov a Zlíchov).
Záhadné převody.
Licence dosud vydány nejsou, ale i tak škatulata v členské základně znamenala zvrat v poměru sil. Z celkově šesti set členů v třinácti buňkách jich nyní více než tři sta náleží do pěti „jančíkovských“ revírů. Proto ona pětice začala usilovat nejen o konání nového oblastního sněmu, ale hlavně o eliminaci stop stavu k 30. červnu, a tudíž legalizaci početního převálcování. Pomohlo jí v tom rozhodnutí Výkonné rady ODS, která loni 12. prosince v půl jedné odpoledne údajně na návrh Ivana Langera schválila dodatek pravidlům pro sestavování komunálních kandidátek, kde stanovila stop stav právě k 12. prosinci.
A děly se věci ještě podivnější. Shodou okolností zrovna ten den dopoledne dorazily na oblast naráz příspěvky nových členů ze Smíchova, Jinonic, Hlubočep a Slivence (z Lipenců až 13. prosince). Celkem 129 300 korun. Ale jakým způsobem! Ve dvou případech byla částka odeslána ze soukromých účtů: za MS Slivenec platil předseda Aleš Rozehnal, jenž není pokladníkem, a za MS Lipence pokladnice Hedvika Popková. Ve dvou případech došlo k fyzickému předání: za MS Jinonice platila předsedkyně a zároveň Jančíkova radniční náměstkyně Lucie Vávrová a za MS Smíchov místopředseda Jan Matoušek.V některých případech nesouhlasí podpisy na přihláškách s podpisy na dokladech o zaplacení..
Vemte jim licence.
Podezření z účelového náboru mrtvých duší začala v lednu šetřit kontrolní komise a minulý týden i hlavní manažer ODS Jaroslav Jurečka. Ten navrhl úplnou kontrolu členské základny a činnosti Oblastního sdružení ODS Praha 5. Jenže „Jančíkovci“ nelenili. Už loni v prosinci vyzvali v Memorandu číslo jedna Laudáta, aby svolal oblastní sněm. Když tak učinil, oznámili v Memorandu číslo dvě, že tento sněm neuznávají, a svolali na stejnou dobu svůj vzdorosněm pěti místních sdružení.
Je to rozkol? „Nic se neděje, vše se vyřeší,“ uklidňovali mnozí rebelové poté, co silou svého nabobtnalé členské základny anulovali souběžně probíhající Laudátův sněm.
Jeden z členů MS Lipence, která byla do loňska známá svou pasivitou a kde počet členů za rok vzrostl z šesti na šestnáct (nikdo z nových v obci nebydlí), týdeníku EURO řekl, že na náboru nic podezřelého nevidí. „Prostě zájem o ODS roste.“ Naopak mu prý vadí, že se vedení oblasti vydalo cestou zákazů a trestů. Jiní účastníci zase poukazovali na to, jak se oblastní vedení necitlivě chová k zasloužilým členům strany.
Na pokus o vzpouru už protitábor razantně reagoval. Čtvrteční oblastní sněm vyzval vedení ODS, aby rebelujícím sdružením odebralo licenci. Podobně jako nedávno na Zlínsku.
Jančíkova radnice.
Konflikt mezi oběma skupinami ODS na Praze 5 eskaloval postupně, a kromě snahy prosadit se na kandidátky do komunálních voleb má i racionální jádro. Vedení oblasti a část členské základny totiž vyčítá Jančíkovi a dalším funkcionářům radnice rostoucí počet skandálů a aroganci. Jejich moc je totiž na Praze 5 skoro neomezená: V pětatřicetičlenném zastupitelstvu má v současnosti většinu koalice ODS (16), Klubu pro Prahu 5 (3) a Unie pro Prahu 5 (1).
Jančík se v minulosti „proslavil“ aférou, kdy při jízdě autem srazil městského strážníka na tehdy uzavřeném Mánesově mostě, vyšetřování však prokázalo jen přestupek. Později protikorupční policie tři čtvrtě roku prověřovala, zda Jančík nespáchal trestný čin pletichy při veřejné soutěži na prodej funkcionalistického obytného domu v Zubatého ulici. Radnice totiž nevypsala výběrové řízení a nájemníky přeplatila ostravská firma Denika Real. Loni v dubnu čelil Jančík nejvážnějšímu obvinění od svého vstupu do politiky: Starosta měl na přelomu let 2003/2004 informovat zastupitelstvo, že České dráhy (ČD) nabídly prodej pozemků pod částí smíchovského nádraží za 233 milionů korun, a zastupitelstvo proto nechalo tyto peníze převést do advokátní úschovy. Později se ukázalo, že ČD žádnou nabídku neučinily. Peníze se však našly a obvinění Jančíka bylo zrušeno.
Jančíkova radnice nepřestává občany dráždit ani dnes. Loni například uspořádala výjezdní zasedání v luxusním senohrabském hotelu S.E.N., za které podle informací týdeníku EURO zaplatila 325 tisíc korun.
Jak bobtnala ODS na Praze 5 Za pět měsíců došlo v pěti „projančíkovských“z třinácti místních sdružení na Praze 5 k nárůstu členů:
- MS Smíchov ze 103 (loni v lednu 61) na 157
- MS Jinonice z 38 na 78
- MS Slivenec z 15 na 50 (přispěla prý k tomu zejména lokalita kolem hostince U rozcestí)
- MS Hlubočepy z 36 na 58
- MS Lipence z 6 na 16