Pomalu se blížíme k závěru procházek po vinařských oblastech Rakouska. Dnes navštívíme jednu z těch méně známých – Carnuntum. Přestože toto území je známo již od dob římského impéria, z názvu někdejšího obranného místa se odvozuje i dnešní jméno celé oblasti, samostatně se Carnuntum zapsal mezi šestnáctku vinařských oblastí země v roce 1993. Nezbytný pohled na statistiku nám říká, že plochy viničních tratí s bílými sortami zde dosahují rozlohy 584,89 hektaru. Réva s modrými hrozny je vysázena na 306,64 hektaru. Skladba odrůd je zcela v intencích celkového rakouského obrazu: Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský a Burgundské bílé, respektive Zweigeltrebe, Frankovka a Blauburger. Za zmínku stojí, že se ve zdejších vinicích stále více rozšiřuje takzvaná smíšená výsadba. Je to návrat k tradicím. Vína z takovýchto vinohradů patřila vždy k zajímavé nabídce místních vinařů. V poslední době jsou opět žádána a to vede ke znovuzrození jejich produkce.
I zde lze mluvit o dvou centrech, která reprezentují dvě zcela odlišné pěstební zóny. Jednu, s ústředním místem Prellenkirchen, kde je více než třetina vinohradů osázena modrými odrůdami. Střediskem druhé části je Göttlesbrunn, v jehož okolí se rodí vína, která lze typově zařadit mezi plná a obsažná vína severního Burgenlandu a silná, důrazná z východní části oblasti Weinviertel. Zvláštní, ojedinělý výraz, který tak produkty vinařů z této části oblasti nabízejí, může být natolik atraktivní, že jim pomůže při cestě za klientem.
Protože přes veškerou snahu se dařilo připravit velká vína jen mimořádně, pokusili se místní vinaři o neobvyklou cestu ke zlepšení daného stavu. V roce 1989 se spojila šedesátka producentů z míst Brück a. d. Leitha a Hainburg s cílem společně připravit a prosadit typické regionální víno vyšší jakostní třídy. Jako odrůdu vybrali Veltlínské zelené a hrozny zpracovali společně, mošt také všechen vykvasil a víno bylo jedním stylem vyškoleno. Poté každý podílník dostal zpět svou část, nalahvovanou a opatřenou etiketou se společným motivem a značkou Primus Carnuntum, s níž sám obchodoval. V roce 1992 připravili stejný projekt pro červená vína. Rozdíl byl jen v tom, že si každý víno vyškolil a ve vlastním sklepě nejméně rok uložil na sudu. Jako marketingový název zvolili Rubin Carnuntum a pro získání co nejlepších vlastností umožnili komponovat víno jako cuvée.
Podmínky oblasti přejí, ze severu je klima ovlivněno Dunajem, který reguluje vysoké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí, tentýž efekt má vliv hladiny Neziderského jezera ležícího jižně. Jako průsečík mezi oceánským vlivem od západu a panonským klimatem z východu má tak Carnuntum optimální podmínky pro produkci vín s nezastupitelným charakterem, jinde jen těžko dosažitelným. Na jižních stráních se tak rodí réva jak pro lehká vína bílá, červená obsažná a plná, tak i pro přípravu pozdních sběrů, výběrů a vín ledových. Tedy potenciál, který je schopen po dotažení technologií a vylepšení sklepního hospodářství povznést úroveň zdejších vín na žádoucí výši.
Mimo uvedená místa dotvářejí obraz oblasti také Bad Deutsch Altenburg s novým oblastním muzeem, Höflein a také Schö–nabrunn. Mezi ty vinaře, kteří v uvedených místech i jinde tvoří svou prací image oblasti jako vinařského území, patří například rodina Pergerova z Bad Altenburgu, Seidl–Keller v Brucku a. d. Leitha a jistě i Walter Glatzer v Göttlesbrunnu. V Hainburgu se starají o dobré jméno vinařů mimo jiné i rodina Hubicekova a Riedmüllerova. V Höfleinu je to Matthias Hauer a také Franz Pichler. Prellenkirchen je domovem Petera Mitterera i Sandriesterových a v Schönabrunnu sídlí Rudolf Beier či Gerhard Köck.
Všichni jmenovaní i ti, kteří se skrývají za názvy různých spolků, pracují na tom, aby vína pod etiketami Premium Carnuntum a Rubin Carnuntum byla trvale zastoupena na vyšších příčkách žebříčku rakouské vinařské produkce. A vy, když si některé z nich vyberete, nezaváháte. Seznámíte se s víny specifického výrazu a vyhraněných regionálních vlastností.
Nabídka týdne
Brise 2000, Cuvée Rosé – trocken
Producent: Weingut Stadt Krems, Kremstal
Tentokrát jsem volil neobvyklý výběr, a to růžové víno. Ve vitrínách obchodů je příliš neuvidíte, není ani mnoho producentů, kteří by je nabízeli. A přitom kdysi bylo vínem velice oblíbeným a rozšířeným. Pro svou lehkost, dobrou pitelnost a schopnost osvěžení se na stolech objevovalo velice často.
Současnou filozofií vinařů v podniku Stadt Krems je připravovat vysoce jakostní moderní vína, elegantně je „obléci a umístit ve špičkových gastronomických zařízeních i prestižních vinotékách.
Láhev růžového cuvée Brise je dokladem toho, že se jim záměr daří plnit. Víno je sice v barvě lehčí, než bývá u „růžáků zvykem, má však čistý a jiskrný vzhled a slibuje příjemný doušek. Buket je široký, plný ovoce se zřejmým, v pozadí se prosazujícím nádechem kyselin a taninu. Již ve vůni lze poznat mladé víno, do konečných vlastností se teprve formující. Chuť se v prvním dojmu projeví velice podobně. Svěží ovocitá s přítomností hořčinek, které se zlehka uvolňují v druhém plánu. A úplný závěr obstarávají kyseliny a lehounká tečka po kvasnicích. To celé podložené lehýnkou, předrobnou perličkou. Víno je příjemně svěží, lehčího typu, elegantně spojující šarm červeného s rozverností bílého. V tom patrně spočívá důvod, pro který byl klaret (jedno ze synonym pro růžová vína) kdysi tolik rozšířený a proč se nyní objevuje v nabídce vinařských domů stále častěji. Víno, i když ještě mladé, má jistou ukázněnost, která nedovolí, aby „bílé vlastnosti v něm převážily do rozháranosti. Po nedlou–hé, půlroční až roční naleželosti neztratí nic z mladistvého elánu, získá naopak na rozvaze a harmonii.
Jako partner pokrmů se hodí ke studeným bufetům, čerstvým ovocným mísám, zelenině a méně výrazným sýrům. Dobře také sekunduje přírodním, málo kořeněným úpravám říčních ryb.
I toto růžové víno uvedl na český trh Ludvík Šlancar, v jehož roztocké prodejně získáte láhev Brise 2000 za 340 korun.