Menu Zavřít

Smlouvu podepíšete online a rovnou vás zaškolíme přes video, slibují zakladatelé startupu Tymbe. Z hledání brigády udělali hru

6. 8. 2021
Autor: Martin Plášil. Foto: Tymbe
  • Martin Plášil a Michal Harásek vytvořili aplikaci Tymbe, která digitalizuje brigády

  • Spojují inzertní plochu s online agenturou a docházkovým systémem

  • Aktuálně mají registrovaných přes 12 tisíc brigádníků a spolupracují s firmami, jako je Tesco nebo Zásilkovna

  • Kromě základního platu dávají brigádníkům další odměny za vyplňování dotazníků a hodnocení prací


Je vám patnáct a chcete na brigádu. Pokud nemáte zrovna to štěstí, že vás do práce protlačí známí, máte několik možností. Můžete se proklikávat skrze nabídky inzertních portálů, rozesílat životopisy, nacvičovat si odpovědi na pohovory a ve finále vás nějaká firma nejspíš zaměstná. Ve druhém případě vstoupíte do agentury práce, zaregistrujete se v kanceláři, před prací si tam dojdete pro výkaz a po směně se vrátíte s papírem vyplněným od vedoucího. Pak teprve můžete jet domů.

„Tento proces vnímáme jako komplikovaný a zbytečný, proto jsme ho zrušili.. Zjistili jsme, že mezi mladými lidmi, kteří chtějí pracovat, je už velice snížená ochota něco takového podstupovat. Když se brigádník přihlásí k nám, rovnou si online vybere typ práce, konkrétní směnu, zjistí, co ho zhruba čeká a kolik hodin za jakou odměnu bude muset odpracovat. Velice rychle se tak z pozice zájemce o brigádu dostane k samotné práci. Stačí online podepsat dohodu o provedení práce a pak se mu zobrazí další pokyny, jako například povinné pomůcky nebo dresscode,“ vysvětluje jeden ze zakladatelů startupu Tymbe Michal Harásek.

Na skok do startupu? Ajťáci mají z čeho vybírat, ne všem ale toto punkové prostředí sedne, říká Vaško z náborové agentury Nymble
Přečtěte si také:

Na skok do startupu? Ajťáci mají z čeho vybírat, ne všem ale toto punkové prostředí sedne, říká Vaško z náborové agentury Nymble

Najít si práci online, neztrácet čas, rovnou podepsat smlouvu a výplatu dostat po směně klidně každý den. To je sen každého brigádníka, který se Harásek společně s kolegou Martinem Plášilem rozhodli splnit. Vyvinuli aplikaci Tymbe, která se pohybuje mezi inzertní plochou, pracovní agenturou a docházkovým systémem. Zájemce o brigádu se může zaregistrovat přes telefon a vybere si z nabídky směn. Pak na něj vyskočí e-learningové video, aby mohl na zaučení dorazit s náskokem. Díky Tymbe ví, kam jít a komu se má hlásit, po konci směny nemusí na nic čekat a může ihned požádat o vyplacení peněz, které mu přijdou na účet přímo z budgetu aplikace. Firmě přitom přijde vyúčtování včetně servisního poplatku za vedení docházkového systému a shánění lidí jednou za měsíc. Je to win win systém. Naprostá většina brigádníků jím projde bez povšimnutí. Všechno si naklikají, přijdou do práce a nemusí se zabývat zbytečnou administrativou.

Brigádník za nás lobboval

Kromě fixního platu dostává Tymber, jak se brigádníkovi využívajícímu aplikaci říká, ještě zvláštní odměnu za hodnocení jednotlivých brigád. Veškeré odpovědi se pak sbírají jako cenná data a pomáhají zakladatelům určit, co všechno může ovlivňovat zájem o jednotlivé práce. Zároveň taky mohou hýbat s atraktivitou směn pomocí kreditů, jež určují velikost odměny za následné ohodnocení práce. Pokud se blíží směna, kde chybí ještě mnoho lidí, algoritmus začne sám od sebe navyšovat kredit práce.

„Úplně na začátku jsme sami chodili do práce s našimi brigádníky, abychom si vyzkoušeli na vlastní kůži funkčnost naší aplikace a okusili celý postup v reálu. Bylo strašně zajímavé být na směně s lidmi, co neví, že to vy jste napsali tu appku a poslouchat, co tam funguje a co ne,“ vypráví Plášil. Nejraději prý sledovali, jak se Tymber baví s člověkem z agentury a sebevědomě prohlašuje, že k základu dostane ještě další bonusy a všechno si řeší online. Vysloveně lobboval za to, jak je super nemuset čekat na papír, který následně musí odnést do agentury.. „Korunovali jsme to tím, že na konci směny čekalo třicet lidí se svými papíry, aby vedoucí vyplnil, kdo jak pracoval. Po noční se už nikomu nechtělo stát, tak jsme říkali, že jsme z Tymbe a žádný papír nemáme, jestli můžeme jít. A on že jasně, Tymbeři můžou odejít, ti si vše potřebné vyplní na počítači. To nás bavilo,“ směje se Plášil.

Zapomněli nám říct, že to nejde

Sám roky předtím vedl pracovní agenturu a cítil, že v okolí už nemá čeho dosáhnout. Brněnský podnik se dostal na vrchol, a pokud by se něco nezměnilo, grafy by se nejspíš začaly obracet do červených čísel. Chtěl rozšiřovat nabídku práce produktově i regionálně, ale ani jedno řešení se neukázalo jako schůdné. V té době se vrátil ze zahraničí jeho první kolega Michal Harásek. Při práci mimo Českou republiku často slýchal stížnosti na problémy, které firmy neuměly vyřešit. „Mně všichni zapomněli říct, že něco nejde. Řekl jsem si, že to půjdeme udělat,“ tvrdí.

Na začátku přesně věděli, jaký mají cíl a jaké potíže jejich aplikace vyřeší. Neuměli ale napsat web. „Našli jsme kolegu, který umí programovat a začali jsme mu zadávat úkoly, až se povedlo vytvořit pilotní systém, který jsme následně otestovali v brněnské Zásilkovně. Vytvořili jsme své know how, vrátili jsme se k rýsovacímu prknu a navrhli systém, který už šel do ostrého provozu. Začínali jsme ve skladech retailových zákazníků. Měli jsme jeden pilotní projekt a pak dalšího tři čtvrtě roku zabralo kódování, kdy jsme museli se vším začínat znovu,“ vypráví Harásek. „Dlouho jsme řešili, co vlastně děláme. Nejsme agentura ani inzertní portál. Pohybujeme se v tomhle ranku, umožňujeme firmám dělat nábor přes naši appku, ale zároveň pomáháme administrativnímu oddělení s výplatami. To se těžko popisuje, bez toho, abychom se srovnávali s inzertním portálem a pracovní agenturou,“ doplňuje ho Plášil.

Jedna šance pro všechny

Aktuálně Tymbe funguje téměř po celé republice a spolupracuje hlavně s logistickými podniky, jako je Zásilkovna nebo GLS, dále se zaměřuje na retailové sklady, takže uživatelům nabízí třeba doplňování zboží v Tescu nebo prodej oblečení v Orsay. Výroba tvoří okrajovou část zákazníků, protože oba zakladatelé se snaží si vybírat co nejstabilnější partnery, které neohrozí ekonomické krize ani nedostatek materiálu. Příkladem budiž právě logistika, která nenápadně roste čím dál výš bez ohledu na problémy okolního světa. Výjimku představovala třeba brigáda v Mixitu, továrně na cereálie.

Nyní má Tymbe přes 12 600 registrovaných brigádníků z různých regionů. Jejich věkový průměr činí 23 let, z čehož je patrné, že cílovou skupinu startupu tvoří studenti. Brigády jsou ale otevřené všem, kdo splní legislativní normu a podmínky pro konkrétní práci, například mají potravinářský průkaz. Při registraci se pouze ověřuje totožnost, nejsou žádné pohovory. Každý má v systému právě jednu šanci. Firmy po směně také dávají pracovníkům hodnocení a mohou po školicím dni brigádníka odmítnout. Pokud má někdo špatné recenze, je pro něj daná firma už uzavřena a když nasbírá víc zaměstnavatelů, kteří ho nechtějí, je ze systému vyloučen úplně a navždycky. V budoucnu by se celý portál měl vzhledově více blížit hře, kde má každý ve svém profilu vypsané kvality a hodnocení, na základě čehož může mít jeho hlas větší váhu, nebo se naopak setká s výstražně zdviženým prstem v podobě přísnějších podmínek.

Kompletní digitalizaci podnikových financí zvládneme do tří let. Firmy ale musejí nejdřív změnit způsob myšlení, říká šéf Fidoo
Přečtěte si také:

Kompletní digitalizaci podnikových financí zvládneme do tří let. Firmy ale musejí nejdřív změnit způsob myšlení, říká šéf Fidoo

Vývojáři pracují na zlepšení e-learningu, skládají zajímavé funkce k sobě a časem chtějí jednotlivé moduly rozdělit do více aplikací pro podniky i zájemce o práci. „Víme, že firmy nechtějí být zatěžovány zbytečnou byrokracií. Pouze hledají spolehlivé lidi, kteří odvedou svojí práci kvalitně a zbytek je pro ně balast,“ vypráví zakladatelé, proč chtějí systém dále zjednodušovat.

bitcoin_skoleni

„V příštím nebo přespříštím roce chceme expandovat za hranice. V sezóně se jezdí do Norska nebo Británie, sbírat jahody. Lidé v dnešní době chtějí cestovat, takže je můžete posílat na delší turnusy do kříže. Sami si naklikají, kudy pojedou a kdy a kde chtějí pracovat. Pak to můžeme hnát ještě dál, a začít pro brigádníky zajišťovat i třeba ubytování,“ vypráví nadšeně Plášil. Nápady, kam až lze službu rozvíjet, mu rozhodně nechybí. V ideálním případě se propojí ještě s e-shopem na pracovní pomůcky a nakonec by to mohlo fungovat třeba tak, že algoritmus vám sám pošle upozornění, že se blíží nástup do práce a s tím, kde jste, byste pomalu měli vyrazit na zastávku za rohem. A z kreditu už vám systém koupil jízdenku, smějí se vývojáři.

  • Našli jste v článku chybu?