Menu Zavřít

Smrdí jako špinavé ponožky, přesto jde na dračku. Poptávka po durianu enormně roste, zájem o exotické ovoce má hlavně Čína

15. 9. 2023
Doba čtení: 2 minuty
Autor: Depositphotos
  • Globální poptávka po durianu je 400krát vyšší než loni. Páchnoucí exotické ovoce si oblíbili hlavně konzumenti v Číně
  • Kontroverzní lahůdka tam nepředstavuje jen prostý pokrm, vnímána je také jako typický dar v rámci přátel a rodiny
  • Téměř všechny duriany dovážené do Číny aktuálně pocházejí z Thajska. Zvyšující se zájem s sebou ale přináší potenciál pro možnou konkurenci

Co nepříjemně páchne, ale podle gurmánů výborně chutná? Řeč je o durianu, exotickém plodu pocházejícím z jihovýchodní Asie, který je mezi labužníky dlouhodobě známou lahůdkou, zatímco jiní ho kvůli typické ,vůni‘ nemohou ani vystát. Tak či onak, faktem je, že zájem o něj enormně roste, a to zejména v Číně, kde je mánie zdaleka největší. Oblíbené je netradiční ovoce ale také v Malajsii, Thajsku, ve Vietnamu a Indonésii.

Podle banky HSBC je celosvětová poptávka po netradičním ovoci aktuálně o 400 procent vyšší než loni. Ostatně, jen za poslední dva roky přivezla Čína duriany v hodnotě šesti miliard dolarů (tedy asi 136,9 miliardy korun), což se mimochodem rovná 91 procentům světové poptávky.

Místo pšenice falešný banán. Vědci zkoumají potenciální potraviny budoucnosti, podmínkou je odolnost vůči klimatickým změnám
Přečtěte si také:

Místo pšenice falešný banán. Vědci zkoumají potenciální potraviny budoucnosti, podmínkou je odolnost vůči klimatickým změnám

Boom je z velké části způsoben skutečností, že na rozdíl od zbytku světa, kde je durian prostě jen další kontroverzní surovinou, jej spotřebitelé v Číně vnímají jako dar, který symbolizuje bohatství darujícího. Kromě toho bývá běžnou součástí obvyklých pozorností mezi přáteli a příbuzných po zásnubách.

Do autobusu ho radši neberte

Vyšší zájem o dužnaté plody typické svou ostnatou slupkou, díky které připomínají dračí vejce, byl znát už v roce 2017, do mánie však přerostl až koncem loňska. V současné době se ,král ovoce‘, jak se uvedenému ovoci také říká, prodává za více než 10 dolarů za kilogram. V jihovýchodní části Asie je přitom cena v průměru o čtyři dolary nižší.

Mezi hlavní dovozce patří země z oblasti Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), které se na celosvětovém dovozu podílí 90 procenty. Výrazné slovo má v tomto ohledu třeba Thajsko. „Bude durian novým kaučukem? Možná se jednoho dne stane světovou tradicí, to ukáže jen čas,“ komentuje pro televizi CNBC ekonom banky HSBC pro oblast ASEAN Aris Dacanay s tím, že prudký nárůst poptávky s sebou přináší příležitosti pro celý region. „Trh v Číně je velký, takže prostoru pro konkurenci je tu víc než dost,“ dodává.

A co víc, dohoda o volném obchodu v rámci regionálního komplexního hospodářského partnerství, která kromě Číny, Jižní Koreje, Japonska, Austrálie a Nového Zélandu zahrnuje právě také blok ASEAN, účastníkům vstup na čínský trh ještě usnadňuje.

bitcoin_skoleni

Číně hrozí demografická krize. Recept na podporu sňatků a porodnosti hledá vláda třeba v Japonsku
Přečtěte si také:

Číně hrozí demografická krize. Recept na podporu sňatků a porodnosti hledá vláda třeba v Japonsku

Ne všude ve světě je však durian tolik vítaný jako právě v Číně. Kvůli silnému odéru, jenž je cítit i přes tlustou slupku, je v některých zemích například zakázáno přepravovat toto ovoce městskou hromadnou dopravou. A vzít si ho jeho milovníci nesmí ani do hotelu či letadla. 

Nepříjemný zážitek pak čeká zpravidla i okolí samotného konzumenta. Moučnatá hmota ukrytá pod slupkou svou chutí sice připomíná vanilkový puding či banán, z úst po ní ale nepříjemně zapáchá. Koneckonců, jak říkával známý americký kuchař Anthony Bourdain: Dech po konzumaci durianu smrdí tak, jako byste líbali svou zesnulou babičku.

  • Našli jste v článku chybu?