Menu Zavřít

Smrtící nemocnice: koronavirem se v nich nakazí dvě pětiny lidí. Češi mají řešení

13. 2. 2020
Autor: Profimedia.cz

Ze studie wuchanské univerzity vyplývá, že 41 procent pacientů se nakazilo koronavirem až během návštěvy nemocnice. V českých nemocnicích může jít o chřipku a další respirační onemocnění. Čeští nanotechnologové nabízejí speciální nátěry, jež riziko nákazy výrazně sníží.

Studie týmu lékaře Č'-jung Pchenga z kliniky neodkladné péče nemocnice Čung-nan, jež spadá pod wuchanskou univerzitu, ukázala, že ze vzorku 138 pacientů, kteří byli hospitalizováni během ledna, se 41 procent z nich nakazilo koronavirem přímo v nemocnici. Práci zveřejnili v odborném časopise americké lékařské asociace JAMA.

Medián věku pacientů byl 56 let a 54 procent z nich byli muži. Z tohoto vzorku zemřelo šest pacientů, což znamená, že úmrtnost pacientů byla 4,3 procenta. Čínské úřady uvádějí, že celkový obětí v pevninské Číně už překročil tisíc osob. Nakažených je celkově přes 60 tisíc.

Epidemiolog Gabriel Leung z univerzity v Hongkongu dokonce varuje před tím, že bez přísných opatření, jaké panují nyní v Číně, se může nakazit virem dokonce až 60 procent světové populace.

Odborníci
doporučují,
aby se lidé vyhýbali interiérům, kde se zdržuje větší
množství lidí. Právě čekárny ordinací v nemocnicích mohu být
z tohoto pohledu velmi rizikové. A
platí to i pro případy chřipky nebo další respirační
onemocnění v Česku.

V Číně i Česku se lidé zbytečně nakazí v nemocnicích

"Rozdíl mezi českým a čínským zdravotnickým systémem je veliký. Něco mají ale české a čínské zdravotnictví společného. V tuzemských zdravotnických zařízeních se stejně jako v Číně každý den zbytečně nakazí mnoho pacientů respiračními nemocemi, které způsobují bakterie a viry,“ tvrdí předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs.

V rámci České republiky ročně zemře jen na chřipkové onemocnění okolo dvou tisíc lidí. „Máme přitom k dispozici chytré nanotechnologické nátěry a solitérní nanotechnologické čističky vzduchu pracující na principu fotokatalýzy, které by mohly počty lidí nakažených ve zdravotnických zařízeních rapidně snížit," dodal Kůs.


Chceme uspět i na bankovkách v Evropě, říká šéf IQ Structures o bezpečnostních hologramech


Zdravotnická zařízení tak mohou využít chytrých nanotechnologických nátěrů s krystalky oxidu titaničitého a vybavit tyto místnosti lampami s měkkým UV světlem.

„Tak můžeme interiery trvale čistit od kolonií virů, bakterií a dalších organických nečistot. Alternativou jsou i malé přenosné nanotechnologické čističky vzduchu pracující na stejném fotokatalytickém principu," vysvětlil předseda asociace.

Ultrafialová složka světla nabudí elektrony v krystalcích, ty prostřednictvím oxidace rozkládají znečištění včetně toxických plynů, plísní, virů a bakterií. Chytrý nátěr minimálně deset let čistí nejen své okolí, ale i sám sebe.

K zajištění čistícího efektu stačí přímý sluneční svit procházející okny. Případně je možné použít speciální UV světla o vlnové délce 365 nm, kterou mají například dekorační lampy. K aktivaci čištění na povrchu chytrého nátěru stačí pouhé jedno procento intenzity ultrafialového světla ve srovnání s venkovním prostředím.

Tuzemští nanotechnologové aplikovali fotokatalytické nátěry čistící vzduch v ambulanci dětského hematologického a onkologického centra ve Fakultní nemocnici Motol, na porodním sále v nemocnici Šumperk, v očních klinikách Gemini a dalších zdravotnických zařízeních, doplnil Pavel Malúš z Asociace nanotechnologického průmyslu ČR.

Dále
čtěte:

Si
Ťin-pching se bojí o čínskou ekonomiku.
proti koronaviru prý mohou zajít až příliš daleko

Jak
to bude s olympiádou?

Šířící se koronavirus organizátory her v Tokiu „vážně
znepokojuje“

FIN25

  • Našli jste v článku chybu?