Menu Zavřít

Smutná mlékařská komedie

28. 6. 2002
Autor: Euro.cz

Přednost nečekaně dostala podstatně nižší nabídka

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) zatím neprosadil zástupce zemědělců do řídící struktury Madety, podniku, který je největším zpracovatelem mléka v Česku. Fond chtěl, aby kvůli předpokládaným změnám v akcionářské struktuře Madety mělo Mlékařské a hospodářské družstvo Jih (MHD Jih) z Tábora dva zástupce v představenstvu a jednoho v dozorčí radě. Na valné hromadě se však minulé úterý (25. června), o tomto návrhu PGRLF vůbec nehlasovalo, protože akcionáři schválili jen změny navržené představenstvem.

Nečekané rozhodnutí.

V době, kdy byla média zaměstnána průběhem voleb, překvapilo ministerstvo zemědělství informací, že představenstvo PGRLF všemi hlasy schválilo, aby byl podíl 36,24 procenta ze základního kapitálu Madety prodán MHD Jih za 82,12 milionu korun. Tato nabídka přitom byla o 32,88 milionu korun nižší, než nabízela v zastoupení společnost Wood Company, největší obchodník s akciemi v Česku (EURO 21/2002). Členové PGRLF odmítli sdělit, na základě jakých kritérií byly nabídky hodnoceny. Ekonomický náměstek ministra zemědělství Karel Venera na otázky týdeníku EURO zaslané 20. května neodpověděl dodnes. Potvrdilo se však, že daňoví poplatníci přišli vinou tohoto rozhodnutí o téměř 33 milionů korun.
S postupem PGRLF nesouhlasil poradce ministra zemědělství Karel Machovec, který v Madetě fond zastupuje. Na rozdíl od ostatních členů představenstva se nedomnívá, že by Madetu měli privatizovat zemědělci. Navíc není v pořádku - jak uvedl pro týdeník EURO - načasovat prodej krátce před ukončením mandátu této vlády. Machovec kritizoval i výběrové řízení, v němž byla vyřazena nejvyšší nabídka s odůvodněním, že mlékárnu mají získat zemědělci. „Za ministra Luxe dostávali zemědělci také přednost, ale museli kupní cenu dorovnat nejvyšší nabídce,“ připomněl Machovec.

FIN25

Destabilizace?

Představenstvo PGRLF i s ministrem Fenclem (statutárním zástupcem jediného akcionáře, kterým je stát) však mělo naspěch. Dá se to vyčíst i ve zdůvodnění celé operace: „Zvyšování ceny by znamenalo rozkolísat cenu mléka, neboť neúměrné náklady na koupi akcií by v konečné fázi museli dodavatelé nebo zpracovatelé zaplatit. Prodej, jak byl schválen, nezpůsobí destabilizaci, cena akcií odpovídá rentabilitě výroby mléka a měla by být oboustranně výhodná,“ uvedl mluvčí ministerstva Pavel Kovář. Těžko však pochopit, jak může 115 milionů korun do rozpočtu rozkolísat cenu mléka. Lze si však představit, že se o to budou snažit právě farmáři zatíženi desítkami milionů úvěrů.
Smlouva mezi PGRLF a MHD Jih měla být podepsána do týdne po rozhodnutí představenstva, finanční vypořádání se mělo uskutečnit za dalších 14 dnů. Zatím není podepsána ani smlouva. Otázkou je, kde MHD Jih sežene potřebné finance. Jeho základní kapitál představuje 128 tisíc korun, 235 farem, které jsou jeho členy, zaplatilo tisíc korun členského vkladu. „Zemědělci z Jihu byli sami z té zprávy překvapeni, dobře vědí, že tolik peněz nemají,“ řekl týdeníku EURO generální ředitel Madety Milan Teplý.
Volbu MHD Jih zdůvodnilo představenstvo fondu tím, že je odbytovým družstvem s nejvyšším podílem dodávek do Madety (kolem 66 procent). „Pokud budou zemědělci chtít místo ve správním orgánu, tak ho dostanou. Rozhodný den pro účast na valné hromadě byl 18. červen, kdy byl vlastníkem PGRLF, a ten dodneška žádné změny nenavrhoval,“ uvedl po valné hromadě Teplý. „Rozhodně nemám co skrývat. Mně je celkem jedno, zda je tam zástupce fondu nebo zástupce mlékařského družstva. Já tu jejich káru dokonce tlačil, měl jsem zájem, aby to dostali, protože jsou to naši dodavatelé a já jim vidím do účetnictví. Budeme si tak vlastně sami sobě vystavovat faktury. Budou-li však zemědělci chtít, abych jim za mléko platil šestnáct korun, řeknu ano, ale prodejte mi pak o to dražší sýry,““ uvedl generální ředitel Madety, který disponuje značným vlivem na orgány firmy.

Banky cítí šanci.

Místopředseda představenstva MHD Jih Zdeněk Houška v rozhovoru pro týdeník EURO prohlásil, že zájem bank o poskytnutí úvěru na akcie Madety je obrovský. Banky však neláká obrat MHD Jih 2,32 miliardy korun, ale stabilita Madety, její postavení na českém trhu i pozice silného exportéra. Konkrétní údaje o skladbě úvěru Houška odmítl poskytnout: „Nabízené podmínky se mění ze dne na den. Tak velký zájem jsem nečekal. Sehnat peníze na Madetu není problém.“ Zdá se, že pro Milana Teplého není prodej Madety nejžhavějším tématem. „Osobně věnuji větší pozornost tomu, kdy proběhne vyrovnání státem neoprávněně odebraných více než 140 milionů korun. A úroky k tomu…“ Madeta se totiž už více než dva roky domáhá soudně peněz, které jí byly odebrány pro údajné porušení pravidel regulace trhu s mlékem a porušení cenových předpisů o minimální ceně mléka. „Městský soud v Praze bude posuzovat tuto žalobu nejen v konkrétním případě Madety, ale i s ohledem na nerespektování zákonné podmínky pro stanovení minimální ceny mléka. Z řady rozsudků Vrchního soudu v Praze lze odvozovat pochybení na straně státu,“ soudí Teplý.
Ministerstvo zemědělství by tak v případě prohrané soudní pře zaplatilo Madetě zčásti penězi, které si půjčí jihočeští zemědělci.

  • Našli jste v článku chybu?