Menu Zavřít

Smyslný tygr

2. 11. 2005
Autor: Euro.cz

Výkonný módní doplněk od Applu

Počítače od Steva Jobse měly vždy poněkud kontroverzní postavení. Apple se už léta pohybuje na sinusoidě popularity s graciézností krasobruslaře. V současnosti se nachází na vrcholu pomyslné amplitudy chtivosti zákazníků a náležitě toho využívá.

Sázka na multimediální služby se Stevu Jobsovi vyplácí a nové iNěco přichází na trh každých pár měsíců. Apple však vždy byly hlavně počítače zaměřené na design, unifikovaný hardware, bohatou softwarovou výbavu a vlastní operační systém.

MM25_AI

Jablečné notebooky jdou ve stopách svých stolních kolegů. Testovaný PowerBook G4 15“ je pravděpodobně ten nejhezčí notebook, který se vám dostane do rukou. Nikde žádná hrana, všechny křivky jsou až smyslně oblé. Počítač je na svou kategorii poměrně tenký, v eloxovaném hliníku provedený stroj také váží jen dvě a půl kila. Ze všech částí notebooku dýchá styl Jobsových designérů: od prolisu nakousnutého jablka, dávajícího všem čumilům v restauraci nebo ve vlaku najevo, že pan majitel patří do rodiny Mac, přes bílou protáhlou diodu u zámku displeje, sloužící k signalizaci sleep módu, až k opravdu skvěle provedené klávesnici s minimálním zdvihem a příjemně prohnutými tichými klávesami. PowerBook je zkrátka něco úplně jiného než nudné, černošedé krabice PC platformy. Má styl, eleganci a majitelovo ego katapultuje o hezkých pár společenských úrovní výše.

Operační systém MacOS X Tiger a bohatá softwarová výbava z notebooku dělají kromě módního doplňku velmi funkční a výkonný nástroj. K počítači dostanete tunu programů od iTunes až po software pro tvorbu vlastních DVD. V podstatě jakmile PowerBook vybalíte a zapnete, můžete začít pracovat a bavit se bez jediné koruny další investice. Ovšem je tu jisté ale: MacOS je naprosto jiný než Windows i přes některé podobnosti konvergenční evoluce. Nebojte se, i vy zaskřípete zuby, až vás Mac konfrontuje se zažitými postupy. Pokud jste zvyklí mít svůj počítač pod kontrolou, v oblasti hlubší administrace systému narazíte. Napadá mě přirovnání ke dvěma cizincům. Jeden Ital, mluvící anglicky, potkal Švéda, ovládajícího plynnou němčinu. A moc si spolu nepokecali, bez ohledu na skvěle zvládnuté cizí jazyky. Nicméně pro jistotu ještě zopakujme: zažité „PC postupy“ vám pro běžnou práci postačí.

  • Našli jste v článku chybu?