Menu Zavřít

Snad se s PKN dohodneme

2. 9. 2005
Autor: Euro.cz

Grossovi jsem žádné peníze nedal, tvrdí šéf Agrofertu

Polská média již několik týdnů tvrdí, že společnosti PKN Orlen zajistil vítězství v soutěži o privatizaci Unipetrolu český podnikatel Andrej Babiš. Údajně výměnou za uzavření zákulisních dohod s Babišovou společností Agrofert Holding o prodeji některých částí Unipetrolu za výhodné ceny. TV Nova navíc minulý týden odvysílala reportáž, v níž polský lobbista Jacek Spyra a nedávno odvolaný šéf sekretariátu Jiřího Paroubka Zdeněk Doležel tvrdí, že Babiš v minulosti dával peníze expremiérovi Stanislavu Grossovi, a to údajně přes nadaci jeho ženy Šárky. Spyra zastupoval konkurenta Agrofertu, českou společnost Seta při privatizaci Unipetrolu. „Nevím, zda má paní Šárka nějakou nadaci, nikdy jsem s ní neměl nic společného a žádné peníze jsem nedal jí, ani Grossovi. Měli jsme jedinou reklamní smlouvu s agenturou GoJa na koncerty Heleny Vondráčkové, která byla podepsána 16. října 2001. Vše lze samozřejmě prokázat, policie by měla začít případ vyšetřovat, protože se v této souvislosti napsaly všelijaké věci a já tyto lži zásadně odmítám,“ rozhořčuje se Babiš.

EURO: Několikrát se ale objevily informace, že jste rodinný přítel Grossových. BABIŠ: Média již v minulosti fabulovala, že pana Grosse finančně sponzoruji. Není to pravda, nikdy jsem jej nesponzoroval, nemám důvod. Nejsem ani přítel rodiny Grossových, jak se to píše, měli jsme čistě profesionální vztah, který vycházel z toho, že on byl premiér a já jsem relativně významný podnikatel.

EURO: Kdy jste se naposledy setkal se Stanislavem Grossem? BABIŠ: To ani pořádně nevím.

EURO: Jednal jste někdy se Spyrou nebo lidmi ze Sety kvůli privatizaci společnosti Unipetrol? BABIŠ: Měli jsme jedno jednání se zástupci společnosti Seta, v době, kdy firma byla součástí konsorcia Raiffeisen CEE Private Equity Fund a AIG Emerging Europe Infrastructure Fund. To mělo zájem o účast v privatizaci Unipetrolu. Bavili jsme se o eventuální spolupráci, v dalších jednáních se však nepokračovalo.

EURO: Společnost Atlantik Finanční trhy nakupuje v posledních měsících velké množství akcií Unipetrolu, spekuluje se že pro Agrofert. BABIŠ: Ne, nevlastníme ani jednu akcii Unipetrolu. V minulosti jsme ovládali dost významný balík akcií společnosti, ale po doporučení právníků jsme je všechny před podpisem smlouvy o spolupráci s PKN Orlen prodali. Samozřejmě nevýhodně, pokud bychom si je nechali, tak dnes z jejich prodeje máme obrovský zisk. Podíl v Unipetrolu jsme prodávali v době, kdy jedna akcie stála zhruba 70 korun.

EURO: O kolik peněz jste přišli? BABIŠ: O stovky milionů korun.

EURO: Na kolik aféra souvisí se zářijovými volbami v Polsku? BABIŠ: Vše vypadá jako souboj současného a bývalého managementu PKN, v Polsku považovaný za součást velké korupční aféry Orlengate. PKN Orlen je polostátní a zároveň největší firma v Polsku. Že je součástí politického boje, nelze vyloučit, o všem ale jen spekuluji, vycházím z toho, co je v tisku.

EURO: Jak poškodila současná aféra Agrofert? BABIŠ: Významně, podáme trestní oznámení na pana Spyru a doufáme, že česká policie a krakovská prokuratura vše vyšetří. Je divné, že krakovská prokuratura hovoří o vyšetřování českých ministrů v době, kdy pan Spyra vyšetřován nebyl. Proč? Spyra je ten, kdo hovořil o korupci v Polsku. Nějaký člověk si něco vymyslí, udělá z toho v Polsku skandál, a teď jej ještě přenese do Česka. To, co říkal v televizní reportáži, je absurdní, mluví i o nějakých padesáti milionech korun, které jsem měl dát Grossovi za ČEZ, to je opravdu neskutečné a hrozné.

EURO: Předvolala vás krakovská prokuratura k výslechu v souvislosti s vyšetřováním kauzy privatizace Unipetrolu? BABIŠ: Ne.

EURO: Pokračují jednání mezi Agrofertem a PKN o prodeji některých podílů v Unipetrolu? BABIŠ: Čekáme na vyjádření, PKN neřeklo, že podíly neprodá, vlastně nám oficiálně nic nesdělilo. Pouze z tisku jsme se dozvěděli, že si zaoprávkovali případnou pokutu, ta ale byla oboustranná.

EURO: Pokud PKN k nenaplní smlouvu, půjdete k arbitráži? BABIŠ: Doufám, že nějakým způsobem k dohodě dojde.

EURO: Vypoví-li PKN vypoví Agrofertu smlouvu o Unipetrolu, budete investovat jinde, opustíte Českou republiku? BABIŠ: Není pro to důvod, máme v České republice plno aktivit, jsme významná průmyslová skupina. Měli jsme nějaké projekty ve Francii, Španělsku, ty nevyšly z cenových důvodů, a teď se díváme na nějaké projekty na Ukrajině. Rovněž nejsme daleko od koupi první továrny v Číně.

EURO: Objevují se informace, že PKN jedná o prodeji některých součástí Unipetrolu s jinými firmami, mimo jiné o prodeji Kaučuku. BABIŠ: Nepotvrzená informace je, že největší konkurent Kaučuku, společnost Dwory Osvětim, hledá financování na koupi Kaučuku. Pokud by se tak stalo, nebylo by to pro Kaučuk dobré, ale je to spekulace, o které jsem pouze slyšel.

bitcoin_skoleni

EURO: Polský deník Rzeczpospolita tvrdí, že PKN získal Unipetrol hlavně kvůli zákulisním dohodám se společností Agrofert Holding. BABIŠ: Privatizace přeci nebyla o kontaktech, byla to jednokriteriální soutěž, ve které rozhodovala nabídnutá cena. Vzhledem k dohodám s Orlenem jsme nebyli v oficiálním konsorciu, ale vystupovali jsme jako strategický partner, stejně tak jako Conoco. Mimo jiné, kolik PKN nabídl za Unipetrol, jsem se dozvěděl až od novinářů.

EURO: Nelitujete, že jste se privatizace Unipetrolu zúčastnil? BABIŠ: Ne, pouze lituji, že jsem firmu nekoupil v prvním kole, měli jsme na to připravené peníze, ale samozřejmě, firma v roce 2001 vypadala úplně jinak a měli jsme z toho strach. To bylo v čase, kdy byly záplavy, ekologický skandál ve Spolaně, přerušené dodávky surovin do Chemopetrolu. Ve smlouvách se státem byly uvedeny skutečnosti, které neodpovídaly pravdě. Nikdo od smlouvy neodstoupil. Došlo k dohodě mezi Fondem národního majetku a námi, protože obě strany konstatovaly, že původní podmínky smlouvy nejsme schopni naplnit, nikoliv proto, že by Babiš neměl peníze. Mám notářsky ověřený závazný příslib od Citibank na 346 milionů eur a patnáct milionů eur jsem měl z vlastních zdrojů. Takže kdybych byl věštec, mohl jsem udělat v prvním kole super obchod. Akcie Unipetrolu tehdy stála třicet korun, za patnáct miliard jsem mohl mít sto procent Unipetrolu.

  • Našli jste v článku chybu?