Menu Zavřít

Sněmovna odmítla vydání Maříkové. Ta dříve přirovnala migranty k invazivním druhům

27. 5. 2020
Autor: ČTK/Kubeš Slavomír

Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které v minulosti napsala na sociální síti. Sněmovna ji ve středu k trestnímu stíhání zhruba po tříhodinové debatě nevydala, jak už dřív doporučil mandátový a imunitní výbor. Pro vydání poslankyně hlasovalo pět ze 165 přítomných poslanců. Proti jich bylo 138.

Maříková loni v lednu na svém profilu na facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti a hanobení národa, rasy nebo etnika.

Měla podle vás být poslankyně Karla Maříková za své výroky vydána k trestnímu stíhání?

Středeční verdikt Sněmovny neznamená, že případ úplně končí. Policisté by mohli Maříkovou obvinit potom, co přestane být političkou chráněnou imunitou.

„Ve svém příspěvku jsem nevyzývala k žádnému násilí, ani jsem nikoho neurážela, ale jen jsem se pozastavila nad jedním paradoxem, který přišel z EU,“ řekla Maříková. Případ vnímá jako zpolitizovaný, protože podnět policii podle ní podal politik z jejího kraje, kterého se její výroky ani netýkaly.

Kauza je zpolitizovaná, zní z SPD

V debatě vystupovali zejména poslanci SPD, kteří Maříkovou hájili. Označovali kauzu za zpolitizovanou a poukazovali na nutnost dodržování svobody slova. Tvrdili, že jde o kriminalizaci SPD, a pozastavovali se nad tím, že se případ objevil ve zprávě ministerstva vnitra o extremismu, byť byl ve stadiu přípravného řízení. Postup vyšetřovatelů zpochybňovali i poslanci dalších stran, ačkoli někteří z nich výslovně uváděli, že Maříkové výrok byl hloupý.

Maříková napsala, že „je zakázané dovážet invazivní nepůvodní druhy rostlin a zvířat na území EU. Muslimští imigranti také nejsou původními obyvateli Evropy a stejně jako invazivní druhy znamenají nečekané šíření a postupné vytlačení původních obyvatel Evropy. Proto by měli mít také zákaz vstupu na území EU“.

bitcoin školení listopad 24

Problémy měli i Ondráček s Roznerem

Kvůli výrokům čelili hrozbě stíhání v tomto volebním období Zdeněk Ondráček (KSČM) a Miloslav Rozner (SPD). Policie chtěla Ondráčka obvinit kvůli vyjádření vůči někdejšímu prezidentskému kandidátovi Michalovi Horáčkovi. Ondráček ho nařkl v médiích ze spolupráce s bývalou komunistickou Státní bezpečností (StB). Roznera chtěla policie stíhat za výrok o někdejším koncentračním táboře v Letech u Písku. Poslanec SPD při kritice rozhodnutí někdejší vlády o odkupu vepřína nedaleko pietního místa v Letech použil spojení „neexistující pseudokoncentrák“. Sněmovna Ondráčka ani Roznera ke stíhání nevydala.

  • Našli jste v článku chybu?