Snížení DPH u stravovacích služeb, změny u daňových a výdajových paušálů živnostníků, ale i rozšíření institutu nespolehlivých osob nebo zpětné prokazování původu majetku patří mezi hlavní daňové změny, které čekají podnikatele v roce 2017. Změny přinese od poloviny roku i novela zákoníku práce, která upravuje práci z domova, omezí převody zaměstnanců na jinou práci, ale ulehčí předávání výpovědí.
„Hlavní změny budou v daňové oblasti, některé již přitom nastaly na sklonku roku 2016,“ řekl prezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček. U malých podnikatelů se třeba rozšíří skupina, využívající dohodu s finanční správou o paušální dani, zjednodušuje se administrativa u fyzických osob s drobnými příjmy atd. Havlíček přivítal i snížení DPH u stravovacích služeb v důsledku zavedení elektronické evidence tržeb (EET), totéž zřejmě nastane i u novin a časopisů (snížení z 15 na deset procent).
Rozšířena bude také přenesená daňová povinnost, takzvaná reverse charge, a dojde i k rozšíření režimu nespolehlivého plátce o fyzické osoby. Nastane dlouho očekávané navýšení slev na druhé a třetí dítě, ovšem ne pro živnostníky využívající výdajové paušály. Zavádí se nová pravidla odpisu technického zhodnocení.
Zdravotní pojištění podraží. Přečtěte si více:
Zdravotním pojištění v novém roce podraží. Pro všechny
V pracovně-právních vztazích se v polovině roku očekává několik změn v zákoníku práce. Ty mimo jiné ruší jednostranné převedení zaměstnance na jinou práci, zavádí nová pravidla počítání délky dovolené na základě týdenní pracovní doby a zaručuje dobu odpočinku při pracích mimo pracovní poměr. Norma má taky více chránit matky po návratu z rodičovské dovolené.
Radost podnikatelům nedělá ztížení pro práci z domova, kdy se podle Havlíčka bude kontrolovat kdejaký nesmysl. „Zatímco snahy eliminovat stres na pracovišti budí spíše úsměv nad kreativitou navrhovatelů, tak faktická nemožnost převést zaměstnance na jinou práci bez jeho souhlasu může způsobit v době krize firmám vážné problémy,“ podotkl.
V roce 2017 se firmy budou muset vyrovnat s evropským nařízením o ochraně osobních údajů, které sice vejde v platnost až v průběhu 2018, ale prakticky všichni podnikatelé budu v příštím roce muset částečně změnit procesy a zabezpečit osobní údaje zákazníků, jinak se vystavují velkým sankcím. „Toto opatření bude podle našeho názoru náročnější než tolik diskutované zavedení EET,“ dodal Havlíček.
Nejednoznačně vnímají hospodští i to, že se v příštím roce omezí hrací automaty a nastane zákaz kouření. Někteří změnu vítají, jiní protestují, což lze říci i u další vlny EET, která rozšíří elektronický režim na maloobchody a velkoobchody. „Růst minimální mzdy na 11 tisíc korun se čekal, ale stále nejsme schopni dohodnout způsob jejího stanovení,“ podotkl Havlíček.
Jednou z významných změn v příštím roce bude avizovaný exit koruny z intervenčního režimu České národní banky. Firmy by si přály slibovanou predikovatelnost politiky ČNB. Potřebují zajistit, aby následné posílení koruny nebylo příliš prudké a centrální banka tlumila případné kolísání kurzu. „Příští rok se uskuteční parlamentní volby. Uvítali bychom, pokud by politici neřešili jen předvolební kampaň, ale věnovali se i řešení věcných témat,“ řekl ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy Bohuslav Čížek.