Menu Zavřít

SNOPKOVÁ LIKVIDUJE DĚTSKÉ KOČÁRKY

29. 8. 2001
Autor: Euro.cz

L i b e r t a

Ministr financí Ivo Svoboda má nabitý měsíc. Musel vysvětlovat investorům, proč jeho úřad zpackal vládní dluhopisy, a špičkám ČSSD na politickém grémiu zase, jak to bylo s tajnou stranickou půjčkou. Policejním vyšetřovatelům bude muset navíc vysvětlit, jak mu pod rukama zbankrotovala společnost Liberta.

Na okraji Mělníka kdysi slušně prosperovala společnost Liberta, jediný výrobce kočárků v České republice. Staré časy již připomíná jen omšelý plakát s dětským kočárkem a stojany po píchačkách v prostorách bývalé podnikové vrátnice. Na nejvyšší budově sice dodnes svítí nápis Liberta, ale většinu výrobních hal a skladových prostor už mají pronajaté jiné firmy: Mepla, s. r. o., Ekoplastik (divize PET), Stanislav Ernst - Nástrojárna Forenst, Š & G Truhlářství, s. r. o., čteme na cedulích. Některé prostory jsou ještě nevyklizené, obklopené rezavým železem. Podle bývalého mělnického místostarosty Martina Peciny jsou v rozpadající se hale sudy s chemikáliemi. „Cítím tam časovanou ekologickou bombu, která zde po panu Svobodovi a paní Snopkové zůstala, citovala prosincové Pecinovo vyjádření ČTK.

Nynější ministr financí Ivo Svoboda a šéfová ministrových poradců Barbora Snopková podnik řídili tak úspěšně, že je od loňského ledna v likvidaci. Likvidátorkou je právě vedoucí ekonomického oddělení ČSSD Snopková. Chtěli jsme zjistit, jak jako likvidátorka společnosti zajistila nebezpečný odpad, o kterém mluvil Martin Pecina, ale na jejím sekretariátě v Lidovém domě nám řekli, že je nemocná. Starostka Mělníku Zuzana Lišková o žádné změně v halách bývalé Liberty nic nevěděla.

MM25_AI

Svoboda se Snopkovou přišli do představenstva Liberty v dubnu 1996. O rok později se k nim připojil další středočeský sociální demokrat Ivan Havlíček, který zasedl v dozorčí radě. Už v polovině roku 1997 se ovšem výrobce dětských kočárků dostal do velmi obtížné finanční situace. Podle ČTK podnik v té době dlužil 69 milionů korun, což představovalo téměř sedmdesát procent jeho základního jmění. Podnik musel omezit výrobu, protože vzhledem k jeho dluhům ho dodavatelé odmítli nadále zásobovat. A další rok v lednu Liberta dojela. Avšak ještě než šla do likvidace pod odborným vedením Barbory Snopkové, stačilo bývalé vedení ze společnosti vyjmout lukrativní část a tu podle deníku MF Dnes prodat vlastní firmě Zora Euro. Společnost s ručením omezením Zora Euro v té době vlastnili rovným dílem Barbora Snopková s Ivem Svobodou. Ten byl i jedním ze dvou jednatelů firmy. Poté co Svoboda vstoupil do Zemanova vládního týmu, společnost prodali Stanislavu Kratochvílovi, s nímž seděli v představenstvu Liberty. Je ale možné, že šlo pouze o formální převod, protože Zora Euro nadále sídlí v Roztokách, v místě trvalého bydliště ministra financí. Jednání Svobody a Snopkové, kteří věřitelům nechali jen zbytek zadlužené Liberty, popsal analytik Brno Broker Group Michal Šnobr jako velmi nemorální jednání. Případem se dokonce začala zabývat i policie, která šetří podezření z možného vytunelování Liberty. Policejní vyšetřovatel již vyslechl Barboru Snopkovou a v nejbližších týdnech se chystá podrobit výslechu i ministra financí Iva Svobodu. Policie se krachem výrobce kočárků zabývá na základě trestního oznámení, které podala jedna z bývalých pracovnic podniku.

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Petra Buzková komentovala loni v prosinci zprávy o možném trestním stíhání Svobody a Snopkové jako „bublinu, kterou vytvořily sdělovací prostředky . Petra Buzková tím především ukázala, nakolik se již v politice stačila přiučit stylu svého stranického šéfa Miloše Zemana. Předseda ČSSD totiž rovněž veškeré pochybnosti o možných pochybeních Iva Svobody a dalších ministrů bagatelizuje a vinu ihned hází na sdělovací prostředky (EURO 7/1999).

  • Našli jste v článku chybu?