Menu Zavřít

Sobotka: České předsednictví Visegrádu přineslo úspěchy

8. 6. 2016
Autor: ČTK

Visegrádská skupina si vydobyla u partnerů silnou pozici, uvedl po dnešním summitu premiérů uskupení v Praze předseda vlády Bohuslav Sobotka. České předsednictví ve V4, které končí v závěru června, zaznamenalo podle něj řadu úspěchů. Dominovalo mu téma migrační krize. Polská premiérka Beata Szydlová, jejíž země předsednictví od ČR přebírá, chce navázat na české priority.

Summit v Praze byl podle Sobotky vyvrcholením předsednictví. „Našemu předsednictví dominovalo téma migrační krize, státy V4 od začátku zdůrazňovaly nutnost systematicky řešit příčiny migrace a ochrany hranic,“ řekl Sobotka na tiskové konferenci po jednání s partnery z Polska, Maďarska a Slovenska.

Čtveřice premiérů přijala společné prohlášení, ve kterém mimo jiné odmítla kvóty na přerozdělování migrantů v Evropské unii a podpořila setrvání Británie v unii. Vyjádřila se i k obraně či situaci na Ukrajině. „Je to vynikající dokument,“ uvedl maďarský premiér Viktor Orbán.

V4 se podle Orbána stává stabilizujícím faktorem. Szydlová řekla, že Visegrád během českého předsednictví hrál významnou roli v Evropské unii a polské předsednictví bude v Evropské unii dál předkládat silná stanoviska skupiny. „Podařilo se nám vypracovat velmi pozitivní konstruktivní stanoviska, která jsme prezentovali na evropských summitech,“ zhodnotila uplynulý rok Szydlová. „Ambicí polského předsednictví je ještě více naši spolupráci a posílit pozici V4 v rámci EU,“ dodala.

Premiérka zmínila prioritní témata, k nimž se předsedové vlád přihlásili ve společné deklaraci. Visegrád se shoduje v migrační politice a postoji k takzvanému brexitu, tedy případnému odchodu Británie z EU, prosazuje také pomoc Ukrajině. V4 chce jednotně postupovat v jednáních o unijním rozpočtu nebo problémech na trzích s mléčnými výrobky a vepřovým masem.

MM25_AI

Může za nárůst populismu v Evropě globalizace? Přečtěte si komentáře Daniela Grose a Miroslava Zámečníka:

Daniel Gros: Za populismus nemůže globalizace

Miroslav Zámečník: Evropu štěpí jiné problémy než globalizace

Migranti připlouvají k řeckému ostrovu Lesbos

Poslední rok byl podle Orbána nejtěžší, ale V4 z něj vychází posílena. Sobotka ostatním premiérům poděkoval za spolupráci během předsednictví. „Chtěl bych poděkovat za soudržnost a solidaritu a schopnost držet slovo,“ uvedl.

Slovenský předseda vlády Robert Fico naopak poblahopřál Sobotkovi, že jako předseda V4 formuloval těžká společná stanoviska. Slovensko přebírá na začátku července předsednictví v Radě EU a chce spolupracovat s Polskem, které povede V4. „Chceme vrátit EU pozitivní agendu, soustředit se na věci, na kterých se dokážeme dohodnout, je tu hodně pozitivních věcí,“ uvedl Fico.

  • Našli jste v článku chybu?