Menu Zavřít

Sobotka chce pevný termín pro přijetí eura

16. 5. 2017
Autor: čtk

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se vyslovil pro to, aby si Česká republika stanovila termín přijetí eura. Důvodem je situace v Evropě po francouzských a německých volbách. Snahou vícerychlostní Evropy podle něj nebude čekat na některé členské státy. Sobotka to uvedl dnes na sněmu Hospodářské komory České republiky.

„Dříve nebo později si musíme odpovědět na otázku ne jestli, ale kdy budeme schopni jako Česká republika přijmout společnou evropskou měnu,“ řekl premiér. Podle něj je evidentní, že po volbách ve Francii a Německu zrychlí integrace eurozóny. „Myslím si, že teď na podzim před těmi volbami a určitě i po těch volbách musíme vést intenzivní veřejnou debatu o tom, jak budeme postupovat, abychom se neocitli na periferii EU, abychom se udrželi v jádru EU,“ uvedl Sobotka.

Ve Francii byl začátkem května zvolen prezidentem Emmanuel Macron, parlamentní volby čekají Francouze v červnu. Německo čekají parlamentní volby v září.


Přečtěte si výhled na Macronovo působení v prezidentské funkci:

A teď předveďte vúdú, monsieur Macron

Lubomír Heger


„Česká republika euro potřebuje, je to stabilizační prvek,“ uvedl před premiérem na sněmu předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Připomněl, že tuzemská ekonomika je enormně orientovaná na západní Evropu.

V Česku se vedou debaty o přijetí eura již delší dobu. Vláda několikrát deklarovala, že v tomto volebním období termín přijetí eura nestanoví. Sobotka dříve zastával názor, že by Česká republika termín neměla stanovovat, dokud nezlepší stav veřejných financí a nezvýší životní úroveň v zemi ve vztahu k vyspělým státům EU.

bitcoin_skoleni

Společnou evropskou měnu v současnosti používá již 19 států. Česko se zavázalo k budoucímu přijetí eura při vstupu do Evropské unie v roce 2004.

Čtěte dále:

Macron s Merkelovou chtějí úzce spolupracovat

Babiš: Česko by nemělo přijímat euro ani se více integrovat v EU

Architekt společné měny Otmar Issing: Euro popudilo Evropany proti sobě


  • Našli jste v článku chybu?