Česko si přeje, aby Evropská unie i v případě uplatnění konceptu vícerychlostní Evropy přijímala klíčová rozhodnutí za účasti všech svých členských států, řekl dnes český premiér Bohuslav Sobotka v Bratislavě na mezinárodní bezpečnostní konferenci Globsec, na které vystoupil v diskusním panelu se svým slovenským kolegou Robertem Ficem a předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem.
„Vnímáme diskusi, která se týká vícerychlostní Evropy, ale současně vidíme určitá rizika. Jako země, která zatím neplatí eurem, bychom si přáli, aby klíčová rozhodnutí, která se budou týkat rozhodnutí Evropy, se stále odehrávala u stolu, kde bude sedět všech 27 členských zemí,“ uvedl Sobotka.
Český premiér se v debatě vyslovil pro stanovení transparentních pravidel pro připojení každé z členských zemí EU do projektu vícerychlostní Evropy.
Podle Sobotky již v současnosti fungují v EU nejméně dvě rychlosti, a to schengenský prostor volného pohybu osob a eurozóny, jejímiž členy nejsou všechny členské země EU.
„Pro nás je velmi důležité, pokud se bude posilovat spolupráce v některých oblastech, tak aby ty skupiny byly vzájemně prostupné. Nechtěl bych, aby se vytvářely instituce eurozóny, které budou mít vliv na fungování celé Evropské unie, aniž by na to měly vliv země, které eurem neplatí,“ řekl Sobotka, jenž se před vystoupením na konferenci Globsec sešel s Tuskem, s nímž hovořil o přípravě nadcházející schůzky státníků EU.
Český premiér na brífinku také uvedl, že ČR by měla do eurozóny vstoupit, ale takový krok si vyžádá dobrou přípravu. „Udělali jsme hodně v oblasti stabilizace našich veřejných rozpočtů, naše ekonomika roste. V čem vidím ještě problém, je rozdíl mezi mzdami u nás a v zemích jako je Německo a Rakousko. I v České republice bychom se měli dohodnout, jaké podmínky budeme chtít splnit (…) pro to, abychom mohli stanovit termín pro přijetí eura,“ uvedl Sobotka.
Sobotka a Fico: Bezpečnost je naprostá priorita |
---|
Sobotka Fico se v debatě ve slovenské televizi RTVS shodli na potřebě posilovat bezpečnost občanů jako nejnaléhavějšímu úkolu Evropské unie a Severoatlantické aliance. „Riziko pronikání teroristů (do EU) je stále vysoké. Mohlo jít až o půl procenta z celkového počtu migrantů. Naštěstí jsou tyto toky zabrzděné,“ prohlásil Fico, podle kterého dohoda EU s Tureckem zastavila 99 procent uprchlíků putujících balkánskou trasou. „Věci se posunuly dopředu. Velmi správně se začínáme soustřeďovat na obranu vnějších schengenských hranic,“ řekl. Sobotka problém spíše vidí v radikalizaci potomků někdejších přistěhovalců z Blízkého východu či Afriky do Evropy, přeci i atentát v Manchesteru spáchal syn někdejšího uprchlíka před libyjských režimem. Za klíčové v boji proti terorismu považuje výměnu informaci mezi jednotlivými státy, dotažení těchto záležitostí do konce v rámci EU. „Musíme přesně vědět, kdo k nám přiletěl přes schengenské hranice,“ zdůraznil a připomněl, že české úřady vyvrátily zprávy, že atentátník z Manchesteru letěl přes Prahu. Premiéři se dotkli i tématu ekonomické bezpečnosti. Zatímco Sobotka v debatě hovořil o přibližování českých mezd k úrovni Německa a Rakouska, Fico ohlásil záměr do roku 2020 dosáhnout 85 procent průměrné životní úrovně v EU a „co nejdříve“ zvýšit minimální mzdu z nynějších 435 eur (11.710 Kč) na 500 eur (asi 13.227 Kč). V Česku ministerstvo práce navrhuje zvýšit minimální mzdu od příštího roku o 1200 korun na 12.200 korun; podle resortu práce minimální mzdu má 22 z 28 zemí EU a Česko má pátou nejnižší. |
Podle Sobotky je zjevné, že eurozóna bude do budoucna platformou pro užší spolupráci. „Nechtěli bychom, aby se vytvářely bariéry uvnitř Evropské unie mezi eurozónou a ostatními zeměmi a vznikaly příkopy, které by nám potom ztěžovaly schopnost se třeba posunout do těch jiných rychlostí,“ řekl na konferenci Sobotka. Dodal, že prioritou EU by mělo být například posílení bezpečnosti, dále ochrana vnějších hranic, boj proti terorismu či podpora investic.
Podle slovenského premiéra Fica, jehož země zavedla euro v roce 2009, se Německo a Francie mohou stát novým integračním motorem pro eurozónu. „My se hlásíme k tomu, že když se startuje nový motor integrace, tak nejenže chceme být součástí diskuse, ale chceme být i v jádru. Tento proces ale nemůže rozdělovat EU,“ uvedl Fico.
Tusk i premiéři ČR a Slovenska hovořili také o spolupráci mezi EU a USA pod vedením administrativy nového prezidenta Donalda Trumpa.
„Můj dojem po schůzce států G7 je takový, že naše spolupráce včetně transatlantické spolupráce EU-USA bude jednodušší, než jsme očekávali,“ řekl Tusk a dodal, že je větším optimistou, než původně očekával.
Sobotka by uvítal angažmá Trumpa při řešení konfliktu v Sýrii. „Podle mého názoru pokračování politického dialogu v Sýrii, hledání dohody, která by ukončila válku v Sýrii, je něco, co bychom měli chtít po novém americkém prezidentovi v rámci role, kterou Spojené státy hrají,“ řekl český premiér.
Podle Fica EU musí být významnějším hráčem ve světovém dění a neměla by se spoléhat na kroky Spojených států a dalších mocností.
Dále čtěte: