Zabavování tibetských vlajek při nedávné návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze vnímá premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) jako excesy. Některé zásahy policie nepokládá za rozumné a přijatelné. Premiér to uvedl v rozhovoru pro dnešní Deník. Sobotka předpokládá, že ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) o výsledku šetření bude vládu informovat.
„Úkolem policie bylo zajistit veřejný pořádek, oddělit skupiny lidí s různými názory. Zabavování tibetských vlajek jen proto, že visí z okna, bych pokládal za exces ze strany policie,“ řekl premiér Deníku. Prošetřením všech případů, na které občané upozornili, se podle něj ozřejmí, zda došlo, či nedošlo k porušení zákona.
Ze zákroků při návštěvě čínského prezidenta se největší kritiky dostalo incidentu na pražské FAMU, kterou kvůli vyvěšení tibetské vlajky navštívili policisté. Policejní prezident Tomáš Tuhý se za jejich postup omluvil vedení školy a označil ho za „nevhodný a nadbytečný“. Dva policisté čelí nyní kárnému řízení.
Protestující na Hradčanské náměstí nemohli
Kromě incidentu na FAMU zasahovala policie v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta ve dnech 28. až 30. března v řadě případů, a to proti odpůrcům i příznivcům prezidenta. Chovanec odmítá, že by přitom policisté stranili Číňanům. Ministr vnitra by měl příští týden na mimořádné schůzi sněmovny poslancům postup policistů vysvětlit. Policejní prezidium svolalo na čtvrtek tiskovou konferenci k vyhodnocení bezpečnostního opatření při návštěvě čínského prezidenta v ČR.
Desítka organizací také chtěla 29. března protestovat na Hradčanském náměstí proti čínské lidskoprávní politice. Protestující si náměstí pro demonstraci zamluvili, policie ho ale pro chodce i vozidla z bezpečnostních důvodů uzavřela a demonstranty na něj těžkooděnci nevpustili. Protestující podají správní žalobu, zvažují i podání ústavní stížnosti.
Prezident Miloš Zeman policistům za opatření na Hradě poděkoval. V souvislosti s tím řekl, že nevděčný úděl policistů často spočívá v tom, že brání projevu duševně nenormálních lidí.