Menu Zavřít

Sobotka: Problém s OKD nastal už v 90. letech

30. 6. 2016
Autor: čtk

Stát už v devadesátých letech ztratil takzvanou divokou privatizací většinový podíl v těžební firmě OKD, aniž získal odpovídající protihodnotu, řekl premiér Bohuslav Sobotka poslancům v rámci debaty o někdejší privatizaci OKD.

Sobotka ve Sněmovně podrobně popisoval kroky státu od začátku 90. let ohledně OKD, jejíž veškerý majetek včetně bytového fondu byl podle něho nejprve vložen do akciové společnosti. Následně byly dány dvě pětiny akcií do kuponové privatizace, aniž stát získal nějaké peníze, další části akcií byly převedeny na obce a do restitučního fondu, uvedl Sobotka. Stát pak držel podle něho zhruba 52 procent.

„Až později se ukázalo, že rozdělení akcií mezi drobné akcionáře přispělo k vytěsnění státu,“ uvedl premiér. Rozhodující okamžik přišel podle něho v roce 1996, když byl snížen základní kapitál OKD tak, že bylo z oběhu vyřazeno 3,5 milionu kusů akcií. Fond národního majetku za ně získal podle Sobotky 3500 korun, státní podíl se ale snížil zhruba na 46 procent. „Snížení kapitálu bylo provedeno jednostranně. Stát se na základě vlastních rozhodnutí zbavil většiny akcií bez toho, aby získal jakoukoli protihodnotu,“ podotkl Sobotka.

Přečtěte si také:

Úpadek OKD zasáhl dodavatele. V ohrožení je 6000 pracovních míst  Logo OKD

Stát měl s obcemi podle něho stále většinu akcií, už o rok později drobní akcionáři, obce a restituční fond prodávali podíly tehdejší Investiční a poštovní bance pro neznámého majitele. Sobotka mluvil o typickém případu takzvané divoké privatizace. V roce 1998 podle Sobotky definitivně zmizela naděje státu na obnovení vlivu v OKD, většinový podíl získala firma Karbon Invest za 2,4 miliardy korun.

Někteří poslanci zpochybňují privatizaci menšinového státního podílu v OKD, o níž rozhodla v září 2004 vláda Stanislava Grosse, ve které byl Sobotka ministrem financí. Chtějí parlamentní vyšetřovací komisi a například předseda poslanců opozičního Úsvitu Marek Černoch volá po tom, aby Sobotka nesl politickou odpovědnost.

Sobotka zdůraznil, že cena za zbytkový podíl byla vyšší, než stanovily posudky a než uvedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Stát neprodával jednotlivé součásti majetku, nemovitosti nebo jednotlivé dceřiné společnosti, upozornil premiér. Také Evropská komise v roce 2006 nedospěla k závěru, že by se při prodeji akcií jednalo o nepovolenou veřejnou podporu, dodal.

bitcoin školení listopad 24

Stát prodal zbytkový podíl OKD většinovému vlastníkovi firmy, společnosti Karbon Invest, za 4,1 miliardy korun. Úsvit poukazuje na to, že následný posudek určil čistou hodnotu majetku OKD na 52 miliard korun. Případem se od loňského října zabývá soud.


Čtěte dále o OKD:

NWR se kvůli úpadku OKD odvolala k vrchnímu soudu

  • Našli jste v článku chybu?