Menu Zavřít

Sobotkův náskok

11. 6. 2004
Autor: Euro.cz

CSFB slíbila ministrovi financí úzkou spolupráci

Tím, že Fond národního majetku podepsal smlouvu s poradenským konsorciem CSFB/Česká spořitelna, začal další pokus o privatizaci Českého Telecomu. Vláda očekává, že v roce 2005 získá z prodeje tohoto podniku do státního rozpočtu minimálně šedesát miliard korun. Nechybělo však mnoho, a peníze za Český Telecom příští rok ve státní kase chyběly. Ministr financí Bohuslav Sobotka ještě počátkem minulého týdne uvažoval o zrušení výběrového řízení na poradce, protože měl o transparentnosti procesu vážné pochybnosti. Minulé pondělí o této možnosti jednal i s premiérem Vladimírem Špidlou. Nejméně dva členové výběrové komise totiž při bodování jednotlivých nabídek zjevně hluboce podhodnotili jednoho z favoritů soutěže (EURO 22/2004).

Peníze na cestě.

Sobotka však musel změnit názor a rozhodl se v procesu pokračovat zejména ze dvou důvodů: zaprvé se objevily technicko-právní záležitosti, kvůli kterým by zrušení tendru bylo velice problematické, zadruhé argument o chybějících penězích ve státním rozpočtu na rok 2005 byl mimořádně silný. Pokud by byl vypsán nový tendr, peníze z prodeje Českého Telecomu by dorazily až v roce 2006.
Zástupci resortu financí jednali minulé úterý v Praze s vysokým představitelem londýnské kanceláře CSFB s De Lanoy Meijerem, ředitelem sekce TMT Equity Capital Markets, také o zárukách transparentnosti procesu privatizace. Poté CSFB poslala Sobotkovi dopis, v němž ministrovi sdělují, že jsou si vědomi komentářů v tisku kolem procesu výběrového řízení, které se objevily v poslední době, a v tomto kontextu se vyjádřili k případnému znepokojení ministra. Ředitel De Lanoy Meijer ze CSFB ujistil Sobotku, že na privatizaci Českého Telecomu nasadí nejzkušenější a nejvýznamnější profesionály z evropské centrály v Londýně, to znamená, že o důležitých krocích nebudou rozhodovat jejich lokální odborníci. Hlavní prováděcí tým CSFB bude řídit osobně De Lanoy Meijer, který je připraven okamžitě začít úzce spolupracovat s vedením Českého Telecomu a s příslušnými zástupci vlády. V dopise je zdůrazněno, že CSFB bude jak ministrovi, tak zástupcům ministerstva financí k dispozici ve všech fázích procesu, aby poskytovala pravidelné aktualizace či dodatečné analýzy o průběhu transakce, jak bude požadováno ze strany ministerstva financí.

bitcoin školení listopad 24

Volná místa.

Z informací týdeníku EURO je zřejmé, že tímto zásadním krokem CSFB rozptýlila všechny obavy ministra Sobotky o transparentnosti dalšího průběhu privatizace. Otázkou je, zda turbulence kolem výběru poradce budou mít nějaký ohlas na valné hromadě Českého Telecomu, která se uskuteční 24. června, kdy se bude volit nová dozorčí rada. Již nyní se vedou diskuse o tom, kdo obsadí tři volná místa poté, co po odvolání Terrence Valeskiho z funkce jednatele Eurotelu z dozorčí rady Českého Telecomu demonstrativně odešli i Ondřej Felix, Adam Blecha a Hana Doležalová. Očekává se, že do dozorčí rady přijdou minimálně tři lidi a že ministerstvo financí a úřad vlády posílí svoji pozici na úkor ministerstva informatiky.
Týdeník EURO hovořil s kompetentními vládními úředníky o možných kandidátech do dozorčí rady. Nejčastěji byla skloňována jména poradkyně ministra Sobotky Kláry Malečkové a Ivany Krynešové-Gage (pracovala v Morgan Stanley), bývalého generálního ředitele podniku Škoda Praha Jiřího Hurycha, hlavního ekonoma Českomoravské konfederace odborových svazů Martina Fassmana a senátora Stanislava Bělehrádka (bývalý ředitel Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže), kterého prosazuje KDU-ČSL. Spekuluje se také o dalších kandidátech, jako jsou například Pavel Rosendorf (bývalý jednatel firmy KPNQwest), poradkyně premiéra Špidly Marcela Gürlichová (bývalá náměstkyně ministerstva dopravy a spojů), exministr spravedlnosti Jaroslav Bureš (nyní šéf legislativní rady vlády). Nelze vyloučit, že se do dozorčí rady dostane alespoň jeden zástupce ministerstva informatiky, hovoří se o sekčním řediteli Lubomíru Moravčíkovi.

Kdo hledá, najde.

Otázka, kdo bude předsedou dozorčí rady Českého Telecomu, je zatím otevřená. Vhodné kandidáty na tento post má údajně vybírat personální agentura Kienbaum.
Výběrová komise Eurotelu rozhodla o tom, že adepty na nástupce Terrence Valeskiho budou hledat dvě personální agentury zároveň: Amrop Hever – Dr. Kaufmann & Partner a Kienbaum. Nový generální ředitel Eurotelu by měl být vybrán do konce července. Amrop Hever – Dr. Kaufmann & Partner v poslední době vybíral lidi do vedení ČSA a ČEZ, Kienbaum, který je prosazován ministrem financí Bohuslavem Sobotkou, hledal manažery do čela ČKA. V soutěži na výběr šéfa Eurotelu neuspěly firmy Egon Zehnder a Bubenik Partners, která má stále platnou smlouvu s Eurotelem na hledání obchodního ředitele na post Zuzany Řezníkové, která před pár měsíci odešla do ČSA. Mandát je ale prakticky pozastaven, protože Eurotel nemá šéfa, který by vedl pohovory.

  • Našli jste v článku chybu?