Menu Zavřít

Sociální síť jako moderní verze náměstí. Soudy komplikují Trumpův zákaz TikToku

3. 11. 2020
Autor: Profimedia.cz

Kauza konce sítě TikTok na americkém trhu raketově odstartovala na počátku letošního srpna, kdy prezident Donald Trump vyhlásil záměr vytlačit populární čínskou sociální síť ze Spojených států, nebo donutit majitele prodat americkou pobočku do domácích rukou. Ač se ještě v září zdálo, že jsou karty rozdané jasně, o dva měsíce později se jeví situace jako více chaotická a s nejasným koncem. Kdo nakonec ze sporu Trump versus TikTok vyjde jako vítěz?

TikTok musí zmizet, nebo ho musí převzít americká firma, jelikož je ohrožením pro americkou bezpečnost, prohlašoval v létě americký prezident. Podle něj existuje riziko, že čínský vlastník společnost ByteDance předává osobní údaje miliardy uživatelů po celém světě přímo do rukou čínských komunistů. Ti by pak mohli údaje zneužívat například pro ovlivňování názorů americké veřejnosti. TikTok totiž funguje na základě analýzy uživatelských preferencí a jeho algoritmus funguje precizně. Proto i data o amerických občanech, využívajících čínskou aplikaci, mohou být přesné a o to více nebezpečné.

Už se zdálo, že celý problém vyřeší spojením společností Walmart a Oracle, které chtějí majetkově vstoupit do americké pobočky TikToku a zajistit, aby uživatelská data neopustila kontinent. Navzdory rychlému startu jednání na konci letních měsíců, ani na počátku listopadu nebyla dohoda zkompletována – přitom exekutivní příkazy, které mají znemožnit fungování TikToku na americkém území, měly vejít v platnost už 12. listopadu.

Dohodu přitom musí ztvrdit nejen americký prezident, který už minulosti tuto variantu podpořil, ale i čínská vláda. V mezičase Peking naopak zpřísnil pravidla pro prodej čínských firem do zahraničních vlastnictví – chce tak zabránit možnosti, že by se know-how – v tomto případě algoritmus – dostalo do rukou jiných firem. Pokud by tak obě strany skutečně chtěly dosáhnout úspěšné dohody, nacházející dny jsou pro to ideální příležitostí.

Celý proces má však i další zádrhely – americké soudy. Na ty dorazily žaloby, které nesouhlasí s postupem americké administrativy a považují ho za neoprávněné překračování exekutivních pravomocí. A soudy s nimi souhlasí. Jako první už během září bylo dočasně pozastaveno nařízení, které by nutilo provozovatele obchodů s mobilními aplikacemi, například AppStore a Google Play, aby čínskou sociální síť smazali.

Obhájce TikToku u soudu argumentoval, že znemožnění stahování aplikace z internetu je nepřipustitelný zásah do práv garantovaných americkou ústavou, tedy zásah do práva na svobodu projevu a práva na řádný proces. Advokát zastupující americké provozovatele čínské aplikace John Hall během obhajoby přirovnal sociální síť s více než 100 miliony americkými uživateli k moderní verzi náměstí a její případný zákaz k umlčováním názorů. Soud jeho obhajobě vyhověl a jen pár hodin před uvedením zákazu v účinnost prezidentské nařízení dočasně zablokoval.

Další rozsudek, tentokrát federálního soudu v Pensylvánii, na konci října vyhověl další žalobě na Trumpův exekutivní příkaz. Tentokrát za soudním procesem nestála samotná společnost, ale tvůrci, kteří se proslavili právě na populární platformě, tzv. TikTokeři, pro něž je čínská sociální síť podstatným zdrojem obživy.

Trojice uživatelů, z nichž každého na TikToku sleduje více než milion uživatelů, u soudu tvrdila, že v případě zákazu TikToku přijdou o možnost interakce se svojí komunitou a tím i profesní příležitosti, které sociální síť nabízí. Jinými slovy, influenceři by přišli o svou značku a příjmy.

I pensylvánský soudce s obžalobou souhlasil, podle něj je obsah na TikToku ve stejné kategorii jako filmy, fotografie nebo zpravodajské kanály, což jsou prostředky, jimž je garantována ochrana díky mezinárodnímu zákonu o nouzových ekonomických silách. Za klíčové federální soud považuje, že možné národní ohrožení, jímž Trump zákaz TikToku odůvodňoval, je pouze hypotetické. I z tohoto důvodu podle soudu exekutivní nařízení Trumpovy administrativy překračuje své pravomoci.

bitcoin_skoleni

Díky tomuto rozhodnutí je dočasně pozastaven zákaz poskytování hostingu a ostatních služeb potřebných pro provoz americké odnože sociální sítě. Rozhodnutí bude platit i po 12. listopadu do té doby, než bude případně zvráceno po odvolání se k soudu vyšší instance protistranou. O zrušení všech omezení, které měly začít 12. listopadu, bude v blízké době rozhodovat i federální soud ve Washingtonu, kam poslali žalobu právníci TikToku.

  • Našli jste v článku chybu?