(EURO 23/2007)
Se závěrem článku nelze než souhlasit, troufám si ale tvrdit, že některé skutečnosti uváděné v textu nejsou zcela objektivní či pravdivé. Obávám se, že článek má pro „běžného uživatele“ podtext: software od Microsoftu je drahý, ale jediný použitelný. A s tím nemohu souhlasit, přestože sám využívám MS Windows a v zaměstnání i MS Office a další produkty stejnojmenné společnosti.
Co se týká Linuxu a jeho nasazení na pracovních stanicích, není problémem jeho kvalita nebo marketing (i když by marketingová kampaň ve prospěch Linuxu zajisté jeho využití podpořila), ale nedostatek podpory vývojářů „komerčního“ softwaru, jako jsou účetní, grafické a jiné specifické programy. Ve firmě, kde je několik počítačů, využívaných pro běžnou kancelářskou práci, internet a elektronickou poštu, by běžný uživatel, poté co si zvykne na jiný vzhled ikon, v podstatě nepocítil rozdíl v uživatelském komfortu Linuxu oproti MS Office.
Speciálně bych rád reagoval na „pokusy o textové editory, kalkulátory a prezentační programy“. Předpokládám, že jste se před takovýmto konstatováním seznámil s nejznámějším freeware kancelářským balíkem Open Office. Nevím, nakolik jste zdatný uživatel, ale rád bych věděl, která funkce z těch, které osobně používáte, vám v tomto programu chybí. Openoffice jsem již úspěšně implementovat v několika firmám a za dva roky užívání chyběly uživatelům dvě drobnější funkce (troufnu si tvrdit, že běžný uživatel využije zhruba pět procent funkčního potenciálu jakéhokoliv kancelářského balíku).
Další problém vidím ve využití formátů MS (nikoliv programu) ve veřejné sféře. Státní instituce by měly být první, které přejdou na otevřené mezinárodně definované standardy. A potom už bude pouze na zvážení jednotlivce, firmy nebo instituce, který software si zvolí pro svou práci, ať již na základě ceny, kvality nebo podpory.
Jan Skalický
jan.skalicky@centrum.cz