Solární elektrárny, jejichž vlastníci získali v závěru roku 2010 podvodem licenci a později o ni přišli, mohou i nadále zůstat v provozu. Některé z nich chce převzít skupina Solar Global a zkusit v nich vyrábět elektřinu bez provozních dotací. Vyrobenou elektřinu bude prodávat za tržní cenu.
Solar Global aktuálně usiluje o převzetí třímegawattové elektrárny u Českého Dubu na Liberecku. Její vlastník, podnik Solar CD, přišel o licenci k provozu v červnu 2014. O rok později verdikt pravomocně potvrdil Nejvyšší správní soud. Elektrárna totiž nebyla v závěru roku 2010 ještě dokončena, a nárok na vysokou výkupní cenu tedy získala podvodně.
Solar Global loni v říjnu odkoupil pohledávku UniCredit Bank, s níž je spojeno zástavní právo k elektrárně. V lednu podal návrh na insolvenční řízení s firmou Solar CD, jejíž zástupci odmítli situaci řešit po dobrém. „Je to funkční elektrárna, kterou bude možné provozovat i bez zvýhodněné výkupní ceny,“ řekl týdeníku Euro manažer skupiny Solar Global František Smolka.
Ziskovost solárního byznysu v Česku je podle EK adekvátní. Čtěte více:
Nadměrné zisky českých solárních baronů? Podle Bruselu mýtus
Nejedná se o první takový případ. Již loni v lednu Solar Global koupil v dražbě za 8,5 milionu korun solární elektrárnu u Boskovic o výkonu 1,5 megawattu. Předchozí vlastník AKAM Bosko totiž podobně jako Solar CD získal nárok na vysokou výkupní cenu z roku 2010 za pochybných okolností a soud mu licenci na výrobu elektřiny zrušil. Po nezbytných technických úpravách je nyní boskovická fotovoltaika opět v provozu. „Používáme ji jako regulační zdroj, který zapínáme a vypínáme podle potřeby,“ vysvětluje František Smolka.
Solar Global patří mezi největší vlastníky fotovoltaických elektráren v Česku. Vlastní ji Stanislav Absolon a Vítězslav Skopal, některé z elektráren spoluvlastní František Smolka. V uplynulých týdnech Solar Global uvedl na trh investiční fond, který bude otevřen pro širší okruh kvalifikovaných investorů.
Dále čtěte: