Menu Zavřít

Solární podvody: v hledáčku jsou projekty s miliardovými dotacemi

10. 9. 2013
Autor: čtk

Konečně, chtělo by se říci. Byznys se slunečními paprsky, který bují od roku 2010, vyšetřuje ve velkém policie a státní zastupitelství. Policie momentálně prověřuje desítky solárních elektráren, další četné objekty v dohledné době přibudou.

Pátrači se zaměřují na špatné revizní zprávy, na jejichž základě byla některým elektrárnám udělena licence, na absenci spousty licencí (mnohé elektrárny měly povolen jen zkušební provoz, ale dodávají elektřinu dodnes) a na zásadní nesrovnalosti ve schvalovacím řízení.

Vyšetřování nebude mít zřejmě čistě trestněprávní dopad, některé elektrárny čeká nejspíš uzavření. Týká se to například Mrlínku u Bystřice pod Hostýnem. Zdejší zařízení stojí podle informací Energetického regulačního úřadu (ERÚ) na zcela jiném území, než na kterém byla zkolaudována. Jde tedy o černou stavbu, o jejíž existenci bude rozhodovat městský úřad v Bystřici pod Hostýnem. V případu jsou už obžalováni dva lidé kvůli falešným revizním zprávám.

První se prověřují největší elektrárny

Začíná se od největších Prověrkou ERÚ, policie a státního zastupitelství by měly projít stovky výroben solární elektřiny. Energetický regulační úřad postupuje podle výrobního výkonu. První jsou na řadě největší elektrárny v Ralsku, Vepřeku u Mělníka, Ševětíně, Vranovské Vsi, Stříbře, Chomutově, Uherském Brodě, Klenovce na Pardubicku, brněnských Tuřanech, Oslavanech, Tuchlovicích na Kladensku, z toho tři patří ČEZ – divizi Obnovitelné zdroje. U některých nejsou vzhledem k vlastnictví přes akcie dohledatelní skuteční majitelé. Vyjma uvedených důvodů, proč se vyšetřování rozjelo, jsou jeho nedílnou součástí i zakryté vlastnické struktury, podezření z možných dotačních i daňových podvodů. „Policie chce znát podmínky pro stanovení výkupních cen, mechanismy vyplácení podpor, původ peněz na stavby elektráren, vlastnické struktury.

Příjmy a výdeje na fotovoltaiku

Dotazy padají každý týden, předávají se proto stovky stránek každý týden,“ sdělil týdeníku Euro pracovník ERÚ pod rouškou anonymity. Výrobce solární elektřiny sdružuje Česká fotovoltaická asociace. Na plošné prověrce zatím nespolupracuje. „Do dnešního dne jsme osloveni ze strany ERÚ nebyli. V souvislosti s těmito kontrolami nabízíme naším členům možnost auditu písemností a povolení, aby byli na případnou kontrolu připraveni,“ sdělil týdeníku Euro Tomáš Baroch z asociace. Podvody v solárním byznysu asociace sleduje. „Tento problém vnímáme velice negativně a podporujeme jak ERÚ, tak další orgány nejen v rozkrývání majetkových struktur velkých fotovoltaických celků, ale i v odhalování instalací, které při uvádění do provozu nebo při provozu samotném nesplnily požadované normy a předpisy. Tyto případy pak vrhají negativní pohled na celé odvětví fotovoltaiky,“ říká Baroch.

Regulační úřad poskytuje data policii

Aktivní regulátor ERÚ, který zřejmě rozjel největší operaci ve své historii, předává policii řadu podnětů. Ať sám nebo skrze údaje, které si detektivové sami vyžádají. Klasické správní řízení s majiteli elektráren se konat nebude. Desítky podnětů skončí na Nejvyšším státním zastupitelství. To rozhodne o tom, zda budou nedostatky elektráren řešeny správním soudem, anebo začne trestní řízení kvůli dotačním podvodům. Na jeho konci se mohou majitelé nebo provozovatelé elektráren ocitnout za mřížemi, čeká je vracení dotací apod. „Policie v současné době shromažďuje údaje a veškeré informace od všech zainteresovaných orgánů v rámci přípravného řízení, které je ze zákona neveřejné,“ potvrdila informace týdeníku Euro bez bližších podrobností mluvčí Policejního prezidia Štěpánka Zatloukalová.

ERÚ postupně poskytuje orgánům činným v trestním řízení data k subjektům, kterým bylo na dotacích vyplaceno zhruba pět miliard korun. „Speciální kontrolní tým ERÚ s názvem Rychlé šípy dokončuje první etapu kontroly, kdy se prověřuje celkem 180 solárních elektráren. Hloubkově kontrolujeme několik set výroben energie z obnovitelných zdrojů. Kontrola probíhá na základě standardních kontrolních mechanismů, mohu ale potvrdit, že u spisů, kde jsme našli závažná pochybení, spolupracujeme s Nejvyšším státním zastupitelstvím. V tuto chvíli jsme tak státnímu zastupitelství předali spisy výroben s instalovaným výkonem přes 120 megawattů, které ročně pobírají podporu přes dvě miliardy korun,“ potvrdil informace týdeníku Euro mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

Celý článek čtěte v aktuálním vydáníí týdeníku Euro


O solární energetice čtěte více:

Za solární podvody padají pokuty, inspektoři ale nestíhají

bitcoin školení listopad 24

Kolik dnů svítí v Česku slunce? Solárníci odmítají nařčení

Co se děje v „solárním byznyse“?


  • Našli jste v článku chybu?