PŘÍSPĚVKY NA ČINNOST ODBORŮ NA PRACOVIŠTI POŽADUJE PO PODNIKATELÍCH NÁVRH NOVELY ZÁKONÍKU PRÁCE. PODNIKATELÉ TO POKLÁDAJÍ ZA NEHORÁZNOST. Podnikatelé zásadně nesouhlasí s novelou zákoníku práce, která by jim ukládala povinnost poskytovat odborové organizaci na pracovišti nejen zdarma prostory k činnosti, ale i peněžitý příspěvek ve výši 0,3 procenta ročního objemu mzdových prostředků.
PŘÍSPĚVKY NA ČINNOST ODBORŮ NA PRACOVIŠTI POŽADUJE PO PODNIKATELÍCH NÁVRH NOVELY ZÁKONÍKU PRÁCE. PODNIKATELÉ TO POKLÁDAJÍ ZA NEHORÁZNOST.
Podnikatelé zásadně nesouhlasí s novelou zákoníku práce, která by jim ukládala povinnost poskytovat odborové organizaci na pracovišti nejen zdarma prostory k činnosti, ale i peněžitý příspěvek ve výši 0,3 procenta ročního objemu mzdových prostředků. Tento příspěvek by měl dostávat i zástupce odborů pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). Opatření navrhuje ministerstvo práce a sociálních věcí a poslancům ho ke schválení doporučil sněmovní výbor pro sociální politiku a zdravotnictví. „Navrhovanou změnu zákoníku práce považujeme za nehoráznou. Nevidíme důvod, proč by měl zaměstnavatel platit odbory nebo zástupce zaměstnanců pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci,“ říká Zdeněk Somr, předseda občanského sdružení Střední podnikatelský stav. Podle něj je to pokus jak doplnit chátrající příjmy odborů, způsobené snižováním členské základny. Somr upozorňuje i na to, že zástupci odborů pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci nejsou dostatečně kvalifikovaní. Odborníky v oblasti BOZP si firmy dosud většinou najímají dodavatelským způsobem. Najímaní experti provozují BOZP jako živnost vázanou, musí tudíž na rozdíl od odborářů prokázat svou způsobilost v oboru. Zaměstnavatelé nechápou, proč by měli jednu službu platit dvakrát, z toho jednou v méně kvalitním provedení. Podporu činnosti odborů na pracovišti vtělil do zákoníku práce dnešní premiér Vladimír Špidla ještě jako ministr práce a sociálních věcí v roce 2000. Zdůvodňoval ji požadavky Evropské unie. Stejně argumentuje jeho nástupce Zdeněk Škromach, který chce postavení odborů ve firmách ještě upevnit a finančně podpořit. Argumentaci Evropskou unií podnikatelské sdružení odmítá. „Jsme papežtější než papež. Je to požadavek stejně nesmyslný jako balené koblihy nebo zamrazení hotových jídel po třech hodinách. Evropa nic takového nechce, to je jen zkreslený výklad českých byrokratů,“ domnívá se Somr. Sdružení Střední podnikatelský stav apeluje v těchto dnech na poslance, aby návrh zamítli. Podporu zatím získává v řadách ODS. Lidovci a unionisté jsou zdrženlivější, předpokládá se, že loajalita k vládní koalici je přiměje zvednout pro návrh ruku.