Menu Zavřít

Sondy v Moskvě

15. 5. 2002
Autor: Euro.cz

Smlouva o převodu do konsolidační agentury je hotova

Další pozůstalost po bývalé Investiční a Poštovní bance, která se ovšem nachází až v Moskvě, už zamířila do státní České konsolidační agentury (ČKA). Smlouva o převodu více než 97 procent První česko-ruské banky (PČRB) byla podepsána na začátku května. Nyní se ještě čeká na to, až ruská centrální banka zaregistruje ČKA jako nového majitele – a tedy nástupce Československé obchodní banky. Převod má definitivně schválit valná hromada PČRB nejpozději do poloviny června.
Představitelé českého státu mezitím v Moskvě sondují, co by se ještě dalo s finančním trpaslíkem PČRB podniknout. Premiér Miloš Zeman se při své poslední návštěvě ruské metropole sešel s představiteli společnosti Strojtransgaz, jež projevila zájem o majetkový vstup do česko-ruské banky. Týdeník EURO má informace, že jednání se Strojtransgazem však posléze ochladla. Ruská firma pošilhává po majoritním podílu. Česká strana naznačuje, že ten by si raději ponechala sama.

Pojistka vůči Putinovi.

Zájem Strojtransgazu o PČRB zřejmě není náhodný. V jeho čele stojí ruský byznysmen Arngolt Bekker, známý svou „družbou“ s podnikatelskou skupinou „plynařů“ kolem Rema Vjachireva a Viktora Černomyrdina. Strojtransgaz je také generálním dodavatelem řady projektů Gazpromu včetně plynovodu z Jamalu do Evropy či infrastruktury u nalezišť plynu Zapoljarnoje. Bekker za své postavení vděčí právě bývalému vedení Gazpromu v čele s Vjachirevem.
Vjachirevův management však před časem padl a Gazprom dnes řídí lidé blízcí prezidentovi Vladimiru Putinovi. Bekkerův Stojtransgaz se dostává do stále ostřejších sporů s Gazpromem, který hledá jiné dodavatele. Bekker se v Kremlu netěší velké oblibě.
Do této logiky zapadá i zájem Strojtransgazu o česko-ruskou banku. Bekkerovi by se asi líbilo, kdyby v PČRB získal rozhodující vliv, ale český stát by zároveň zůstal akcionářem. Podíl zahraničního státu by byl jakousi pojistkou pro případ, že by Strojtransgazem ovládaná banka musela čelit nepřízni Bekkerových protivníků. Těchto souvislostí si jsou snad čeští vyjednavači vědomi a zřejmě také proto by raději vytlačili Strojtransgaz do minoritní pozice.

Cenná licence.

Případ Strojtransgazu dokládá, čím je vlastně PČRB zajímavá. „Jde o banku s plnou licencí a těch je na ruském trhu omezený počet. To je její obrovská výhoda,“ uvádí mluvčí ČKA Jiří Pekárek.
V Rusku se nové bankovní licence příliš nepřidělují, zájemce o podnikání v této oblasti tedy musí uvažovat o akvizici již existující banky. Ve hře je licence, nikoliv samotný byznys. PČRB se dnes zaměřuje hlavně na financování česko-ruského obchodu. Pokud by český stát banku prodal soukromému subjektu, nový majitel by ji bezpochyby výrazně proměnil. Jiří Pekárek nicméně potvrzuje, že o prodeji zatím rozhodnuto není. Některé představy z vládních úřadů dokonce uvádějí, že český stát by ještě po nějakou dobu zůstal vlastníkem banky a dokonce by se mohl pokusit o její výraznější restrukturalizaci. Jsou tu i další možnosti, včetně prodeje České exportní bance či Evropské bance pro obnovu a rozvoj, ty však odborníci nepovažují za příliš reálné.

WT100

Jak navýšit jmění.

ČKA jako nový vlastník česko-ruské banky ovšem bude nucena řešit ještě jeden problém. Ruské zákony nyní určují, že minimální základní jmění banky musí být minimálně 50 milionů dolarů. V případě PČRB však činí pouhých 7,5 milionu. Jedním ze způsobů řešení je kapitálový vstup dalšího partnera typu Strojtransgaz a následné navýšení jmění. Svou roli ovšem také mohou sehrát úvěry, jež bance poskytla bývalá IPB. Jde o 14,7 milionu dolarů, které by ČKA mohla kapitalizovat. Vladimír Ferles z dozorčí rady PČRB (do níž ho vyslala ČSOB) týdeníku EURO potvrdil, že tyto úvěry mají být převedeny z ČSOB do ČKA na konci května.
Kromě toho se ještě hledal způsob, jak objem úvěrových linek před kapitalizací navýšit na úroveň z doby, kdy ČSOB přebírala aktiva IPB (PČRB totiž úvěr ve výši pět milionů dolarů později splatila). Nakonec ČKA přesvědčila bankéře z ČSOB, aby česko-ruské bance poskytli další pětimilionový úvěr, který pak konsolidační agentura odkoupí.

Prodat rychleji? Zatímco na českých vládních úřadech se hledaly (a dosud hledají) nejrůznější varianty pro majetkovou účast státu v česko-ruské bance, ČSOB již delší dobu navrhuje její co nejrychlejší prodej. Šéf oddělení restrukturalizace ČSOB Marek Ditz se domnívá, že PČRB v dnešní podobě sotva může na ruském trhu uspět. Pochybuje o tom, že je možné postavit úspěšný byznys na financování česko-ruského obchodu. „Navrhovali jsme transparentní prodej ve výběrovém řízení,“ říká Ditz.
Ať už se stane dalším majitelem PČRB kdokoliv, zdaleka nezíská hotovou banku. „Bude muset přinést nový byznys, kapitál, obstarat lepší budovu a zajistit personální posílení,“ upozorňuje Vladimír Ferles.

  • Našli jste v článku chybu?