Menu Zavřít

Sorosův úprk od zlata

22. 8. 2016
Autor: Euro.cz

Brexit vytváří příležitosti. Draví investoři nakupují britské akcie

Dluhopisy amerických firem

Americké klíčové indexy - Dow Jones, S&P 500 a Nasdaq Composite - se minulý týden dostaly na nové rekordní hodnoty. Akcie tak začínají být pro řadu expertů příliš drahé. Podle investičního ředitele gigantu Pimco Marka Kiesela jsou navíc investicí roku dluhopisy. Riziko recese v USA je podle něj nižší, než jaké trh očekává a promítá do cen bondů. Proto se domnívá, že bude pokračovat příliv peněz do dluhopisů.

Dobrá rada: Kvalitní dluhopisy amerických korporací mohou podle Marka Kiesela vynést tři až čtyři procenta dokonce za současných vysokých cen. Rizikovější dluhopisy pak i pět až šest procent. V době honby za výnosem představují americké dluhopisy skutečně zajímavější variantu než například riskantní investice do dluhopisů řady rozvíjejících se zemí.

3-4 mohou vynést investiční dluhopisy amerických korporací.

Zlato

Cena zlata minulý týden rostla kvůli oslabující mu americkému dolaru, takže jedna unce stála téměř 1355 dolarů. Od začátku roku vzácný kov posílil o 27 procent. Investiční mág George Soros se ho přesto, anebo právě proto začal razantně zbavovat. Jeho pozice ve fondu SPDR Gold Trust klesla na 240 tisíc kusů z předchozích 1,05 milionu. Zároveň prodal přes 18 milionů akcií těžaře zlata Barrick Gold.

Dobrá rada: Další směřování zlata se bude odvíjet od kroků americké centrální banky Fed. Pokud se zvýší sazby, jeho cena může opět za mířit dolů. Experti sice tento krok již letos ne očekávají, ale američtí centrální bankéři v minulosti často ukázali, že umějí překvapit. George Soros má na podobné zvraty a vývoj trhu čich. Investoři do zlata by se proto měli mít na pozoru.

Britské akcie

Hlasování Britů pro odchod z Evropské unie vytvořilo zajímavé příležitosti pro zahraniční investory. Důvodem je propad libry vůči ostatním měnám, což zlevňuje nákup akcií, ale i britských dluhopisů a nemovitostí. Na akcie „ostrovních“ firem se zároveň v poslední době zaměřili draví aktivističtí investoři zejména ze zámoří, kteří tlačí managementy podniků k lepším výsledkům. Do jejich hledáčku se dostaly výrobce komponent pro letecký a zbrojní průmysl Meggitt, sázková kancelář William Hill, pivovarnická skupina SABMiller nebo například filmový distributor Entertainment One.

Dobrá rada: Společnost Entertainment One nedávno zamítla nabídku na převzetí ve výši okolo jedné miliardy liber od společnosti ITV. Rozhodnutí společnosti ovlivnilo nesouhlasné stanovisko akcionáře - hedgeového fondu Livermore Partners. Dokonce navýšenou nabídku na koupi od firmy 888 Holdings odmítla rovněž sázková kancelář William Hill, kde je akcionářem londýnský Parvus Asset Management. Je jisté, že draví investoři budou při podobných nabídkách tlačit výrazně na cenu, což dává šanci i drobným akcionářům.

MM25_AI

Poznámka: Nejedná se o investiční doporučeni ani nabídku či výzvu ke koupi nebo prodeji cenných papírů nebo jiného investičního nástroje.

O autorovi| Gallistl@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?