Pavel Tykač, podle jakýchsi žebříčků šestý nejbohatší Čech, do této kasty patří možná víc než jiní. Události kolem Motoinvestu se pro vytunelovanou českou transformaci staly doslova symbolem a je jedině dobře, pokud se zmizení miliardy z CS fondů podaří vyšetřit. Jenže to by nesměly okolnosti případu probíhat typicky českým způsobem.
Jako by nestačilo, že do něj několikrát rýpala za svého působení bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová (jednou ve prospěch Tykače, jednou proti němu). Nejvyšší soud dnes o jedné z jejích stížností rozhodl, že byla nedůvodná.
Válková už navázala na tradici
Tím ale šaráda nekončí. Současná ministryně Válková totiž na tuto pěknou tradici vměšování se do nezávislosti soudu stačila ihned navázat. Pár dní po uvedení do úřadu rozhodla, že stíhání Tykače bude pokračovat. Jak moc se s případem asi stačila seznámit?
Aby bylo jasno, obě ministryně nečinily nic protiprávního, nebo co by nespadalo do jejich pravomocí. Jen je zřejmě tento ostře sledovaný případ zajímal. Řekněme z důvodu jeho závažnosti pro lid. Nebo možná lépe – aby si na něm přihřály politickou polívčičku.
Přitom Tykačův případ je skutečně extrémně složitý. Všechny nitky sice vedou na první pohled k němu, ale to už víme skoro 20 let. Hlavní svědkové, kteří proti němu vypovídají, jsou věrohodní asi jako strašák v rýžovém poli. František Bušek, dříve Chobot, který Tykače označil za hlavního organizátora, dokonce s úsměvem přiznal, že i on sám měl na tunelování podíl – jeho přečiny jsou totiž promlčené.
Dost možná jsou tak jeho slova jen nějakým nám neznámým soubojem tunelářů a není na nich špetka pravdy. Nebo jsou naopak čistá jako lilie, kdo ví? To se ale s jistotou nikdy nedozvíme, pokud bude vyšetřování CS fondů neustále středem politického zájmu.
Čtěte další komentáře Tomáše Plhoně: