Pořad moderoval Pavel Hroboň, řídící partner a lektor Advance Healthcare Management Institute.
Vzdálené poskytování péče
První část diskuse se točila kolem poskytování zdravotnické péče na dálku.
„Poskytování péče po telefonu, proti kterému byla řada výhrad ať oprávněných, nebo neoprávněných a které původně vypadalo jako něco vzdáleného, je nyní realitou,“ řekl v úvodu David Feltl a upozornil, že telemedicína není úplná novinka. Byla běžná a legitimní v radiologii, diabetologii, aritmologii, obezitologii a podobně. „Pouze se uspíšil trend, který tu byl stejně,“ doplnil.
Ze statistik podle Pavla Hroboně vyplývá, že v České republice jsou v mezinárodním srovnání velmi vysoké počty kontaktů mezi pacientem a lékařem. Účastníci se tak shodli, že telemedicína by se měla udržet v co největší možné míře i po skončení nouzové situace.
Ušetří čas a je pro pacienta příjemná a bezpečnější. Otázkou ale zůstává, jak takovou péči platit. „Co se týče úhrady, musíme si zjistit veškerá fakta, to znamená, jak se na to dívají poskytovatelé a naši klienti. Bude potřeba k tomu připravit i nějaké legislativní úpravy. Ale dáváme tomu zelenou,“ uvedl David Kostka. Podle Petra Šustky legislativa již částečně existuje, ale musí být upravena tak, aby i první kontakt lékaře s pacientem mohl v určitých případech být bez osobního kontaktu.
Sestry
Martina Šochmanová upozornila, že současná situace paradoxně pomůže sestrám, respektive nelékařským pracovníkům ve zdravotnictví. „Myslím, že se hodně změnil pohled veřejnosti, protože si začala skutečně uvědomovat, jaká je role sester. A vidím i obrovský zvrat v pohledu na sestry ze strany našich kolegů lékařů,“ řekla. S tím souhlasil i David Feltl a sestry ocenil slovy „nemocniční superstar“. „Současná situace by mohla vést i k zatraktivnění práce sestry. Ty skutečně zachraňují životy. Jejich práce je těžká, ale nádherná. Je to profese, která všechny bouře přečká, takže je to stabilní povolání,“ vysvětlil Feltl. Podle názoru Šochmanové by se mohly vrátit bývalé kolegyně, které odešly do jiných profesí. Zároveň upozornila na nutnost přizpůsobit sazebník výkonů, které by byly hrazeny, s ohledem na práci sester. S tím souhlasil i David Kostka. „Za zdravotní pojišťovnu bych to podpořil, role sestřiček není úplně doceněná,“ dodal.
Podle Petra Šusteka nazrál čas vytvořit zákonem zřízenou komoru nelékařských zdravotnických pracovníků. „V mnoha zemích funguje a dává jistou autoritu těmto profesím. Současná situace dokazuje, že si to zaslouží,“ dodal.
Vzdělávání zdravotníků nelékařů
Martina Šochmanová si chválila spolupráci se Zdravotní pojišťovnou ministerstva vnitra ČR na projektu vzdělávání zdravotníků nelékařů. Nejvíc ocenila, že účastníci mohou vstupovat do programu výuky. „Zapojili se do vzdělávacího plánu a řekli si, co jim chybí, co by potřebovali,“ uvedla.
„Projekt vzdělávání zdravotníků nelékařů proběhl v loňském roce ve dvou okresech v jižních Čechách a byl velmi úspěšný. Samozřejmě rozšíření plánujeme,“ vysvětlil David Kostka. Cílem je podle něj, aby bylo více sester, aby se zvýraznila jejich role a vzdělávaly se v oblastech, které ve vzdělávacím systému dosud chybějí.
Druhá fáze
„Dosud jsme se v podstatě věnovali covidu, ale ostatní nemoci ze zemského povrchu nezmizely. Tento stav nás začíná dohánět,“ upozornil David Feltl. Pro další fázi připravil projekt nazvaný Chytrá nemocnice. „Tak jak jsme se naučili žít s rezistentními kmeny různých mikroorganismů, musíme se naučit žít s konoravirem. Dokud tady bude, musíme práci v nemocnici zorganizovat tak, abychom se opět rozjeli.“
Ekonomika
V závěru se diskutovalo o dopadu situace na ekonomiku nemocnic. „V každém případě bude devastující,“ konstatoval David Feltl. Podle Davida Kostky se bude situace tam, kde dojde k navýšení produkce nad plánovaný objem, individuálně řešit.
Snahou pojišťoven je, aby nemocnice fungovaly i poté, až se situace vrátí k normálu.
„Až si namodelujeme období březen a duben, sejdeme se s pojišťovnami a budeme seriózně jednat,“ dodal Feltl. S tím naprosto souhlasil i Kostka. „Jakmile budou k dispozici čísla, sejdeme se a myslím, že se bez větších problémů dohodneme.“
O autorovi| Vlastimil Poliačik, poliacik@mf.cz