Menu Zavřít

Soud o 40 milionů: Češi unesení v Libanonu chtějí od státu odškodné

14. 2. 2017
Autor: Profimedia.cz

Čtyři Češi unesení v Libanonu se budou soudit se státem o 40 milionů korun. Případem se bude zabývat Obvodní soud pro Prahu 1. Unesení muži nesouhlasí s tím, že několik ministerstev odmítlo jejich žádost o odškodnění. Domnívají, že tajné služby mohly únosu zabránit. Odškodnění chtějí čtyři z pěti Čechů, kteří byli uneseni v létě 2015 v libanonském údolí Bikáa. Do Česka se vrátili loni počátkem února.

Jejich žádostí o odškodnění se dříve odmítlo zabývat ministerstvo financí a zamítla ji ministerstva vnitra, zahraničí a spravedlnosti. Ministerstvo vnitra uvedlo, že odpovědnost by měli převzít organizátoři cesty, nikoli stát.

Jeden z unesených, advokát Jan Švarc, řekl, že se k žalobě nechce vyjadřovat. Na dotaz, o jakou částku se chtějí soudit, uvedl, že to není důležité, jelikož o výši nemajetkové újmy rozhodne soud. Z veřejné justiční databáze pak vyplývá, že muži budou požadovat 40 milionů korun. Mluvčí soudu potvrdila, že žalobu soud obdržel 18. ledna. Bližší informace neuvedla, protože se žaloba teprve bude posílat žalované straně.


Přečtěte si, kdo všechno se během vyjednávání o propuštění unesených Čechů v Libanonu angažoval:

Role Pelikána při vyjednávání o únosu aneb Jak vzniklo prohlášení ODS

Starostka Prahy 2 z ODS Jana Černochová

bitcoin školení listopad 24


Advokát Švarc, překladatel Adam Homsi a novináři Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň v dřívějších žádostech o odškodnění tvrdili, že stát při řešení únosu selhal. Kdyby podle nich tajné služby lépe spolupracovaly, nemusel se incident stát. Civilní rozvědka podle nich měla informaci o tom, že se plánuje odveta za zatčení libanonského agenta Alího Fajáda, o jehož vydání Česko požádaly Spojené státy. Švarc byl Fajádovým advokátem.

V den návratu pětice Čechů do vlasti byl z české vazby propuštěn Fajád, kterého USA podezřívaly z napojení na teroristickou organizaci. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) krátce poté médiím potvrdil, že podmínkou propuštění pěti unesených bylo to, aby Česká republika nevydala v Česku zadržovaného Fajáda do Spojených států. K žádosti o odškodnění se z unesených nepřidal jen vojenský zpravodajec Martin Psík.


  • Našli jste v článku chybu?