FINANCE.czFINANCE.cz
Menu Zavřít

Spor o dědictví po Koženém: 100 milionů má zůstat v úschově

28. 3. 2018
Autor: Profimedia.cz

Ústavní soud (ÚS) odmítl další stížnost investiční společnosti Harvard Capital and Consulting (HCC) ve sporu o přístup k částce přes 100 milionů korun. Nejdřív peníze zajistila policie v trestním stíhání zakladatele společnosti Viktora Koženého a komplice Borise Vostrého, loni se suma dostala do soudní úschovy kvůli civilnímu sporu mezi HCC a Harvardským průmyslovým holdingem (HPH). Justice při vydání opatření nechybovala.

Firma HCC, která je stejně jako HPH v likvidaci, si stěžovala na odepření vlastnického práva. Audit prý ukázal, že peníze mimo vší pochybnost náleží podílníkům Harvardského garančního a násobkového fondu spravovaného HCC. Firma také zdůraznila, že k datu podání ústavní stížnosti nemohla s penězi nakládat už 14 let. Opatření prý dávno pozbylo přiměřenost.

Podle Ústavního soudu ale složením peněz do soudní úschovy nedochází k odebrání vlastnického práva. Soud připomněl, že nebylo postaveno na jisto, kdo je vlastníkem peněz. „Za této situace nelze považovat postup soudů za překvapivý či protizákonný, natož pak za protiústavní. (…) Stěžovatelka se v ústavní stížnosti sice snažila předestřít důkazy o svém vlastnictví, nicméně jejich posouzení náleží především obecným soudům a nikoli Ústavní soud,“ stojí v usnesení.

Společnost HCC vznikla v roce 1990, jejím prvním předsedou představenstva byl Kožený, zakladatel Harvardských fondů. HPH vznikl z vytunelovaných Koženého privatizačních fondů. Má asi 240 tisíc podílníků. Likvidaci a konání valných hromad HPH provází už řadu let mnoho právních sporů.


Kauza Oleo Chemical: Rittigovu roli znovu projedná soud, bývalí majitelé půjdou do vězení

 Lobbista Ivo Rittig


Vrchní soud v Praze v roce 2012 uložil Koženému a jeho někdejšímu spolupracovníkovi Vostrému nepodmíněné tresty deset a devět let vězení a povinnost uhradit miliardové škody. Oba ale žijí v zahraničí.

Policie peníze na účtu HCC zajistila už v roce 2003. O deset let později Městský soud v Praze rozhodl o pokračování opatření, a to kvůli tomu, že si na peníze činí nárok HPH, který tak chce uspokojit práva svých podílníků.

V roce 2016 městský soud zajištění peněz z podnětu HCC zrušil. Vrchní státní zastupitelství v Praze ale podalo stížnost a Vrchní soud přikázal městskému, aby o penězích rozhodl znovu. Poté městský soud sice zrušil zajištění, ale obratem vzal peníze do soudní úschovy, a to kvůli občanskoprávnímu sporu, který se mezitím rozhořel mezi HCC a HPH. Vrchní soud pak loni v červnu platnost opatření potvrdil.

FIN25

Čtěte dále:

Trest pro Krejčíře platí. Vrchní soud mu potvrdil 15 let za skutky spáchané v Česku

Odvolací soud znovu zprostil viny bývalého primátora Thomu

Komentář: Zakázkové krejčovství Policie ČR

Babišova můra. Znalec, který řešil převzetí Lovochemie, dnes pracuje pro Agrofert

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?