Menu Zavřít

Soud prohlásil konkurz na majetek litovelského Papcelu. Firma dlužila 1,7 miliardy korun

13. 1. 2020
Autor: Papcel

Krajský soud v Ostravě dnes prohlásil konkurz na majetek výrobce papírenských strojů Papcel z Litovle na Olomoucku, který je od loňského září v úpadku. Věřitelé Papcelu přihlásili pohledávky téměř za 1,7 miliardy korun. Majetek Papcelu byl oceněn na 492 milionů korun, hodnota jeho nemovitého a části movitého majetku nebyla dosud stanovena.

Pro konkurz se minulý týden na schůzi v Olomouci vyslovili všichni účastníci z řad zajištěných i nezajištěných věřitelů Papcelu. Na jednání nebyl předložen žádný návrh na reorganizaci Papcelu, která je alternativou konkurzu.

Soud loni na podzim povolil společnosti Papcel pronajmout většinu výrobních hal v Litovli německému výrobci papírenských technologií Bellmer. Díky pronájmu továrny by se v Litovli měla udržet výroba strojů pro papírenský průmysl i osm desítek pracovních míst.

Papcel loni na podzim už neměl peníze na svůj další provoz. Firma Bellmer má podle předsedy představenstva Papcelu Davida Dostála zájem výhledově jednat o odkupu vybraných aktiv Papcelu.

Společnost 1. správcovská a konkurzní, kterou je insolvenčním správcem Papcelu, soud informovala, že z přihlášených pohledávek je 823 milionů korun zajištěných. Hodnota podmíněných pohledávek obnáší 662 milionů korun. Mezi největší věřitele Papcelu patří Exportní garanční a pojišťovací společnost (266,7 milionu korun) a Commerzbank (268,5 milionu korun).


Recese: už je tady zase

 Burza cenných papírů, ilustrační foto


Většinu dosud oceněného majetku Papcelu tvoří movité věci za 398 milionů korun. Na pohledávky připadá 59 milionů a finančních prostředků měl Papcel v okamžiku prohlášení úpadku k dispozici 35 milionů korun. Ostatní majetek zatím oceněn nebyl. „Zásadní hodnotu pro uspokojení věřitelů představují nemovité věci v Litovli a strojní vybavení nacházející se v Litovli a Itálii,“ uvedl Pavel Novák ze společnosti 1. správcovská a konkurzní.

Skupina Bellmer bude moci podle insolvenčního soudu dokončit rozpracované projekty Papcelu, a zabrání tak uplatnění již vystavených bankovních záruk. Novák odhadl, že pronájem výrobního závodu Papcelu by mohl finanční situaci podniku zlepšit o několik desítek milionů korun.

Papcel na sebe loni v srpnu podal insolvenční návrh kvůli platební neschopnosti. Několikaleté spory s jedním ze zahraničních zákazníků Papcelu i neshody akcionářů podle Dostála narušily důvěru bank, které litovelský podnik financovaly. Stoprocentním vlastníkem Papcelu se loni znovu stala firma VEGA-HSH, kterou vlastní Dostál.

Papcelu v roce 2018 klesly tržby o polovinu na 799 milionů z 1,626 miliardy v roce 2017. Výrobce papírenských strojů ale předloni snížil ztrátu ze 174 milionů korun v roce 2017 na 94 milionů.

Dále čtěte:

Recese: český automobilový průmysl se připravuje na horší časy

Recese: konjunktuře v Německu dochází dech, a nám též

Recese: pár aut zimu nedělá

bitcoin_skoleni

Pramáti všech krizí. Krach vídeňské burzy z roku 1873 pocítil celý svět

  • Našli jste v článku chybu?