Menu Zavřít

Soud prokremelským aktivistům zrušil jejich spolek

28. 6. 2017
Autor: čtk

Krajský soud v Ostravě zrušil zapsaný spolek Zastupitelské centrum Doněcké lidové republiky. Zároveň nařídil likvidaci spolku, který vedla předsedkyně a údajná honorární konzulka Nela Lisková. Činnost spolku byla podle soudu nezákonná a překrývala se s činností jiných subjektů veřejné správy. Rozhodnutí soudu vzápětí uvítal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Lisková uvedla, že ji rozhodnutí nepřekvapilo. „Je to politický proces. Tlak na soud musel být velký. Stojím proti české vládě. Pomáháme lidem postiženým válečným konfliktem, který vláda podporuje,“ řekla. Zatím není rozhodnuta, zda se proti dnešnímu usnesení odvolá k olomouckému vrchnímu soudu. „Poradím se s právním zástupcem. A i s představiteli vlády Doněcké lidové republiky. Nejsem ale zvyklá se vzdávat,“ uvedla.

Soudkyně v rozhodnutí několikrát uvedla, že působení spolku bylo nezákonné. Především proto, že se překrývalo s činností jiných subjektů státní správy, které mají na starost konzulární činnost. „Bylo v rozporu se zákonem a porušovalo mezinárodní smlouvu o konzulárních stycích,“ uvedla soudkyně. Odkazovala i na to, že Česká republika neuznává vznik samostatné „Doněcké lidové republiky“ a nesouhlasila ani s působením „honorární konzulky“ na svém území.

Původně rejstříkový soud Zastupitelské centrum Doněcké lidové republiky v Ostravě vyzval, aby si změnilo název. Inicioval to ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který centrum nepovažuje za diplomatické zastoupení, protože Česká republika existenci Doněcké lidové republiky neuznává. Proto na českém území nemůže působit ani honorární konzul tohoto samozvaného státu. Spolek změnu názvu odmítl. Proto soud zahájil řízení o jeho zrušení.

Lisková centrum otevřela počátkem loňského září. Novinářům tehdy řekla, že v minulosti Doněckou lidovou republiku několikrát navštívila a osobně se jí dotkl tamní válečný konflikt. „V průběhu mých návštěv jsme vzájemně navázali vztahy s vládou Doněcké lidové republiky a po mnohých jednáních jsme dospěli ke stejnému závěru - naši spolupráci rozšířit a tímto upevnit vzájemné vztahy mezi Českou republikou a Doněckou lidovou republikou,“ uvedla Lisková. Několikrát zdůraznila, že podporuje samostatnost a suverenitu Doněcké lidové republiky.


Český poslanec slavil na Krymu ruskou okupaci. Přečtě si více


V Ostravě pomáhá obyvatelům oblasti s hledáním práce či bydlení. „Jde o desítky případů. Vše financuji sama,“ řekla bývalá sociální demokratka. V minulosti například byla jednou ze signatářek podnětu k pozastavení činnosti vládní ČSSD. Kandidovala také v komunálních volbách za uskupení LEV 21.

Takzvané lidové republiky v Doněcké a Luhanské oblasti Ukrajiny mají vlastní ústavu, kterou jejich samozvané parlamenty vyhlásily po předloňském referendu o nezávislosti. Jejich odtržení od Ukrajiny je jedním z důsledků konfliktu na východě země. Na začátku loňského června vedoucí představitelé těchto samozvaných republik zveřejnili svůj návrh změn ukrajinské ústavy, který předpokládá rozsáhlou autonomii povstaleckých zón v Doněcké a Luhanské oblasti, ale označuje je za nedílnou součást ukrajinského území.

Jak už Euro informovalo na jaře, podivná hra Nely Liskové na zastoupení proruských povstalců z Donbasu má trhliny hned od začátku. Musela hledat nové sídlo i třetího člena, což je podle zákonů minimální počet pro existenci spolku.

CIF24

Nela Lisková navíc musela opustit svou původní kancelář v centru Ostravy, která stejně zůstávala trvale prázdná a zavřená.

Čtěte také:

Proti americkým vrtulníkům nad Českem protestují proruské spolky

Komentář: Hezky česky, hezky rusky


  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).