Menu Zavřít

Soud s Wildersem za „méně Maročanů“ začal. Kontroverzní politik ho bojkotuje

31. 10. 2016
Autor: ČTK

V Nizozemsku dnes začal soudní proces s poslancem a předsedou krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geertem Wildersem. Čelí obvinění z diskriminace a podněcování k rasové nenávisti kvůli svým výrokům na adresu marockých přistěhovalců. Obžalovaný proces bojkotuje a na dnešní jednání se nedostavil, informovala agentura AFP.

Opoziční politik Wilders, který je známý svými protiislámskými výroky, se podle prokuratury provinil v březnu 2014, kdy na setkání s voliči před místními volbami prohlásil, že se v zemi zasadí o snížení počtu přistěhovalců z Maroka.

„Méně, méně, méně,“ skandovali v Haagu Wildersovi stoupenci, když se jich politik zeptal, zda chtějí v tomto městě více, či méně Maročanů. „Postaráme se o to,“ slíbil šéf PVV. Imigranty z Maroka - kteří představují asi dvě procenta ze sedmnáctimilionové populace země - přitom označil za „špínu“.

Až na dva roky za mříže

Podle agentury AFP případ otestuje, jak daleko sahají v Nizozemsku hranice svobody slova. Předsedovi PVV hrozí pokuta až 7400 eur (asi 200 tisíc korun) a podle AFP až dva roky vězení. Tak přísný trest se ale neočekává. Wilders jakoukoli vinu popírá.

Jednání se koná v přísně střežené soudní budově nedaleko amsterodamského letiště Schiphol. Procesu, který by měl podle předpokladů trvat více než tři týdny, se Wilders nehodlá účastnit; zastoupen bude pouze svým obhájcem.

Wildersův právník Geert-Jan Knoops na dnešním jednání přečetl prohlášení, v němž jeho klient vysvětluje, proč se rozhodl soud bojkotovat: „Je to politický proces a já jsem se rozhodl, že na něm nebudu přítomen. Je mým právem jako politika otevřeně promluvit, když se v Nizozemsku objeví nějaký problém. A Nizozemsko má obrovský problém s Maročany.“

Prokurátorka Sabina van der Kallenová na to před soudem reagovala s tím, že proces není politický a že její úřad žádá „pouze dodržování zákonů“. Odmítla také Wildersovo tvrzení, že jeho výroky nepodléhají pravidlům týkajícím se podněcování k nenávisti vzhledem k jeho funkci politika.

Šance ve volbách

Už v roce 2011 čelil Wilders podobnému obvinění za srovnávání islámu s fašismem a za výzvy k zákazu koránu. Nakonec byl zproštěn obžaloby. Současný proces Wilders neúspěšně napadl u haagského tribunálu.

MM25_AI

Proces se koná před parlamentními volbami plánovanými na 15. března, v nichž mají největší naději na vítězství právě Wildersova Strana pro svobodu a konzervativní Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho. Podle průzkumu veřejného mínění z minulého týdne zaostává Wildersovo politické uskupení za Rutteovou stranou o pouhá dvě křesla ve 150členném zákonodárném sboru.

Analytici citovaní listem Wall Street Journal uvedli, že soudní proces by mohl ještě zvýšit Wildersovu popularitu.


Čtěte dále:

Další výzvy k vystoupení: Francie a Nizozemsko

Brexit mu nestačí. Farage chce vystoupení z EU „prodávat“ dál

Šéf protiimigrantské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage po prohraných volbách

  • Našli jste v článku chybu?