Menu Zavřít

Soud ve Franci zamítl Sarkozyho stížnost. Exprezident může být stíhán za financování kampaně

1. 10. 2019
Autor: čtk

Nejvyšší odvolací soud ve Francii dnes zamítl stížnost Nicolase Sarkozyho proti loňskému verdiktu, podle kterého lze exprezidenta soudit kvůli obvinění z nelegálního financování volební kampaně. Rozsudek znamená, že věc bude vrácena prokurátorům, kteří rozhodnou, zda hlava státu z let 2007 až 2012 stane před soudem. Obvinění se týkají Sarkozyho neúspěšné snahy o znovuzvolení v roce 2012. Bývalý prezident veškerá obvinění odmítá.

Podle prokuratury Sarkozy překročil povolený finanční limit 22,5 milionu eur (580 milionů korun), který pro prezidentskou kampaň stanovuje zákon. Bývalý šéf Elysejského paláce neúspěšnou snahu o své znovuzvolení podpořil téměř 43 miliony eur. Ve snaze zakrýt porušení zákona organizátoři kampaně za pomoci falešných faktur nepovolené prostředky „schovali“ do nákladů Sarkozyho pravicové strany Svaz pro lidové hnutí (UMP), předchůdkyně nynějších Republikánů (LR).

Společnost Bygmalion, která se na financování kampaně podílela a jejímž jménem francouzská média aféru označují, už dříve podvody přiznala.

Francouzská justice rozhodla o konání procesu poprvé předloni v únoru, exprezidentovi právníci se však odvolali. U pařížského odvolacího soudu ale loni 1. října neuspěli, a tak následovala kasační stížnost.


Díky Macronovi: francouzská elita bohatne nejrychleji na světě

 Francouzská vlajka, ilustrační foto


Kasační stížnost je ve Francii mimořádným opravným prostředkem, který lze uplatnit po vyčerpání všech možností odvolání. Kasační soud přezkoumává, zda soudci neporušili procesní pravidla či neudělali chybu při aplikaci zákonů. Rozhoduje výlučně o právních otázkách, nikoliv o samotné věci.

Sarkozy letos v květnu neuspěl v této věci s ústavní stížností, ve které mimo jiné argumentoval, že za výdaje už byl potrestán pokutou. V aféře Bygmalion má Sarkozy 13 spoluobviněných, vesměs funkcionářů strany UMP.

Exprezidentovi hrozí také další soud kvůli nelegálnímu financování kampaně, tentokrát té v roce 2007, při níž údajně používal peníze od libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. Sarkozy byl loni v březnu předběžně obviněn z přijetí úplatku, nezákonného financování kampaně a zneužití libyjských veřejných prostředků. Čelí i několika dalším pokračujícím vyšetřováním.

Čtěte také:

bitcoin_skoleni

Macron brojí proti koncentraci bohatství, žádá zavedení evropské minimální mzdy

Modlitba nad Seinou. Požár Notre-Dame ovlivní i Macronovu budoucnost

  • Našli jste v článku chybu?