Menu Zavřít

Soud zakázal vedení Sazky nakládat s majetkem firmy

9. 3. 2011
Autor: profit

Městský soud v Praze dnes vyhověl žádosti předběžného insolvenčního správce Sazky Josefa Cupky, aby vedení loterijní firmy mohlo nakládat s majetkem ve vymezených oblastech jen s jeho souhlasem.

Foto: Luděk Vycpálek

Opatření se týká například uzavírání smluv nad 500.000 korun, nemovitého majetku Sazky včetně převodů či pronájmů, předmětů duševního a průmyslového vlastnictví, podílů v jiných společnostech nebo zahájení soudních a jiných sporů. Cupkovi, který žádost o předběžné opatření soudu zaslal ve středu, se nelíbilo, že představenstvo Sazky minulý pátek schválilo dvě smlouvy se společností Gladiolus, kterou založili zájemci o Sazku Penta a E-Invest. Podle dřívějšího vyjádření mluvčího Sazky Jan Tuny se informace v návrhu na vydání předběžného opatření z velké části nezakládají na pravdě nebo jsou neúplné a zkreslené.

Soud v dnešním rozhodnutí uvedl, že kroky Sazky byly „flagrantním porušením závazných ustanovení insolvenčního zákona“ a proto „bez nejmenších pochyb nařídil předběžné opatření“. Soud zároveň vyzval Sazku, aby se k informacím ohledně smluv podrobně vyjádřila do do tří dnů.

Vítáme, že soud dnes vyhověl návrhům na předběžné opatření a zejména zohlednil návrhy společnosti KKCG Structured Finance. Soud se nařízením předběžného opatření ztotožnil s našimi obavami z nestandardních kroků směřujících k poškozování věřitelů. Zabránil tak pokusům o vyvádění majetku a dalších aktiv, a ochránil zájmy všech věřitelů společnosti Sazka!“, vyjádřil spokojenost Dan Plovajko, společnosti KKCG Structured Finance, člena finanční a investiční skupiny KKCG.

Na základě první smlouvy má údajně Sazka čerpat úvěr přibližně 2,5 miliardy korun poskytnutý společností Gladiolus, který má být zajištěn majetkem Sazky. Druhá smlouva zřizuje nový orgán, takzvaný řídící výbor, který je tvořen převážně zástupci firmy Gladiolus. Výbor bude udílet pokyny představenstvu Sazky, a to pod sankcí 300 milionů korun za jejich nesplnění. Cupka uvedl, že postup Sazky je „v příkrém rozporu“ s ustanovením insolvenčního zákona.

Cupku o krocích vedení Sazky informoval místopředseda jejího představenstva Roman Ječmínek, který je současně prezidentem Autoklubu, jednoho z minoritních akcionářů Sazky.

Z insolvenčního rejstříku dále plyne, že Sazka se v úterý odvolala proti ustavení Cupky předběžným správcem. Sazka mimo jiné zpochybnila nestrannost Cupky, který v minulosti figuroval v konkurzním řízení na majetek podnikatele Václava Fischera. Sazka poukázala na to, že Fischerovým věřitelem tehdy byla skupina KKCG Karla Komárka, která se nyní uchází o Sazku.

Sazka nyní čelí dvěma návrhům na insolvenční řízení. Jeden podala KKCG, druhý podnikatel Radovan Vítek, který tvrdí, že je největším věřitelem Sazky s pohledávkou 1,5 miliardy korun. Podle informací serveru Česká pozice Komárek a Vítek dohromady mají již zhruba 80 procent dluhopisů Sazky. Ta má dluhy z výstavby pražské O2 areny. Oba navrhovatelé se zároveň o Sazku ucházejí. Třetím zájemcem o loterijní firmu jsou Penta a E-Invest.

MM25_AI

Většinovým vlastníkem Sazky je s 68 procenty Český svaz tělesné výchovy (ČSTV). Ten dříve oznámil, že jeho výkonný výbor vyhlásí nezávislý transparentní tendr na výběr partnera pro Sazku. Nabídky vyhodnotí firma Erste Corporate Finance.

Podle dosavadních informací nabídka KKCG obsahuje navýšení základního kapitálu Sazky o 2,8 miliardy korun, za což Komárkova skupina požaduje 67 procent akcií loterijní firmy. Skupina KKCG ale deklarovala podle Plovajka připravenost svou nabídku upravit podle aktuálního vývoje a potřeb. E-Invest a Penta by půjčily peníze na navýšení základního jmění o 51 procent a za to chtějí 51 procent z nového základního jmění firmy. Vítek dosud nabízel za 100 procent akcií firmy miliardu korun. Minulé pondělí uvedl, že výkonnému výboru ČSTV nabídl pro Sazku půjčku více peněz a s výhodnějším úrokem, než kolik nabízejí E-Invest a Penta. Tuto nabídku ale zatím nekonkretizoval.

  • Našli jste v článku chybu?