Menu Zavřít

Soud zrušil prohlášení konkurzu na majetek Oděvního podniku

13. 12. 2010
Autor: profit

Krajský soud v Brně zrušil prohlášení konkurzu na majetek zkrachovalého Oděvního podniku (OP) v Prostějově. ČTK to dnes sdělil soudce Jan Kozák, jenž doposud vedl řízení s OP a jejími věřiteli.

Foto: archív Profit

Dnešní verdikt vydala soudkyně Eva Krčmářová. Vyhověla tak části žaloby největšího věřitele OP České spořitelny, která podávala proti řízení žalobu pro zmatečnost. ČTK verdikt potvrdila i mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová, firma podle ní rozhodnutí soudu vítá.

Rozhodnutí soudu je nepravomocné, je možné se proti němu do 15 dnů odvolat, uvedl deník E15. V březnu brněnský soud povolil zadlužené oděvní firmě reorganizaci, podnik ale neměl dostatek peněz na provoz a plán reorganizovat výrobu vzdal. Konkurz soud vyhlásil 3. května. Nyní se situace vrací o stupeň zpět, opět do fáze reorganizace. “Dlužník je v úpadku, není rozhodnutí o způsobu řešení (úpadku),“ uvedl Kozák. Podle něj je rozhodnutí soudu účinné ode dneška.

Krajský soud v Brně dnes rozhodl, že insolvenční řízení ohledně OP Prostějov bylo soudci Janu Kozákovi přiděleno v rozporu se zákonem o soudech a soudcích,“ poznamenala mluvčí spořitelny. “Zrušil proto jeho rozhodnutí o prohlášení konkurzu na OP Prostějov, proti němuž mimo jiné žaloba banky směřovala. Současně zrušil i odvolací rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci, který rozhodnutí o konkurzu v červenci potvrdil,“ dodala. Podle ní dnešní rozhodnutí soudkyně „potvrzuje dojem banky, že se věci neděly standardním způsobem“. Česká spořitelna nyní analyzuje další procesní postup, včetně opravných prostředků ohledně částí žaloby, kterým soud nevyhověl.

Celková pohledávka ČS u OP činí zhruba 675 milionů korun. Z informací v insolvenčním rejstříku vyplývá, že své pohledávky vůči OP nárokuje 555 věřitelů. Celkem žádají 2,15 miliardy korun. Podle jednoho ze znaleckých posudků je celkový odhadovaný výtěžek z prodeje Oděvního podniku pro zajištěné věřitele 956 milionů korun. Cena OP prý nyní každý měsíc klesá. Podle zprávy insolvenčního správce vykázal OP od května do září ztrátu 139,5 milionu korun.

MM25_AI

Firma už koncem srpna ukončila sériovou výrobu. Koncem listopadu začalo výběrové řízení na prodej výroby na míru, poslední funkční části OP. Vítěz řízení by měl být znám na přelomu ledna a února. Podle odhadů zvláštního insolvenčního správce pro zpeněžování majetku OP Jiřího Kocvrlicha výnos z prodeje přesáhne 100 milionů korun.

Na začátku září OP zaměstnával 490 lidí. V dobách, kdy OP provozoval své pobočné závody, pro něj pracovalo až 10.000 lidí. Postupem Krajského soudu v Brně ve sporech kolem Oděvního podniku se shodou okolností bude v úterý zabývat také Ústavní soud. Rozhodne o stížnosti České spořitelny, která navrhla zrušit usnesení z dubnové schůze věřitelů OP. Spořitelně vadilo to, že se nedostala do věřitelského výboru, a nemohla tak například hlasovat o osobě insolvenčního správce. Krajský soud totiž tehdy rozhodl o tom, že Česká spořitelna a Oděvní podnik tvoří koncern. Spořitelna to zpochybňuje a postup krajského soudu označuje za zásah do základních práv.

  • Našli jste v článku chybu?