Menu Zavřít

Soudíme se stále více

10. 2. 2010
Autor: Euro.cz

Akviziční spory v minulosti prakticky neexistovaly

Trh fúzí a akvizic (M&A) se vloni propadl a finanční krize výrazně změnila prostředí pro nákup aktiv. „Zhroucení bankovního financování v podstatě vymazalo akvizice prováděné na úvěr a také spekulativní investice private equity fondů. Zároveň se stáhli institucionální investoři. Pro oživení českého trhu M&A bude zásadní překonání ekonomické recese v západní Evropě a také celková stabilita regionu střední a východní Evropy,“ řekl týdeníku EURO Daniel Hájek, partner advokátní kanceláře Achour & Hájek a odborník na fúze, akvizice, kapitálové trhy a spornou agendu. Hájek zastupoval například největší evropskou farmaceutickou společnost sanofi-aventis při ovládnutí českého výrobce generických léčiv Zentiva.

EURO: Hovořil jste o výrazném propadu v oblasti M&A, přesto se některé transakce uskutečnily. Kdo nakupoval v tak napjaté ekonomické situaci? HÁJEK: Šlo zejména o prodeje pod cenou, což se týkalo především nemovitostí, a o obory, které příliš nepodléhají ekonomickému cyklu. To je případ zejména energetiky, farmaceutického průmyslu a potravinářství. A právě v těchto oborech jsme loni zaznamenali největší akvizice. Na straně kupujících byly nejvíce vidět české a slovenské finanční skupiny a soukromí investoři, kteří mají detailní znalost místního trhu.

EURO: Kolik činil propad cen aktiv? HÁJEK: Je otázka, jak to měřit. Oproti úrovni před krizí to může být tak o třicet procent. Nicméně již v předkrizovém období jsem měl pocit, že aktiva jsou nadhodnocena třeba o čtvrtinu i více. Proto se spíše domnívám, že došlo ke splasknutí bubliny a zlevnění oproti skutečné ceně nebylo tak dramatické.

EURO: Říká se, že když mizí M&A, přibývá soudních sporů. Platí to i v Česku? HÁJEK: Určitě ano, nárůst sporové agendy nelze přehlédnout. Vedle běžného vymáhání pohledávek vidíme největší nárůst sporů ve stavebnictví a v oblasti akvizic. To je jednoznačně způsobeno krizí na nemovitostním trhu a související finanční krizí. Developeři nebyli v minulosti úplně důslední při minimalizaci nákladů, proto nyní kvůli snížení ceny uplatňují mnohdy zcela nesmyslné vady díla. To samé platí ohledně akvizičních sporů, kdy mnoho převážně zahraničních investorů draze koupilo těsně před začátkem krize a nyní chtějí získat část těchto špatně investovaných prostředků zpět. Přitom zajímavý je nárůst právě u akvizičních sporů, které v minulosti v podstatě neexistovaly.

bitcoin_skoleni

EURO: Vaše advokátní kancelář vznikla loni na podzim. Jaké to bylo zakládat novou firmu uprostřed ekonomické recese? HÁJEK: Naše advokátní kancelář vznikla v září a začínali jsme ve třech. Nyní, po pěti měsících, máme již sedm právníků, což potvrzuje, že je možné uspět i v ekonomicky obtížném prostředí. Zatím je těžiště naší činnosti v oblasti nemovitostního práva, korporátního práva a sporové agendy, ale postupně se chceme profilovat jako kancelář s plným spektrem komerčního právního poradenství. I proto počítáme s dalším růstem. Ještě letos se chceme dostat na deset právníků a naším cílem pro příštích pět let je třicet lidí. To by nám umožnilo pokrýt veškeré druhy právního poradenství v oblasti komerčního práva.

EURO: Za méně než půl roku jste dokázali zdvojnásobit počet právníků, některé tuzemské advokátní kanceláře naopak propouštějí. Co děláte jinak než konkurence? HÁJEK: Klíč leží v okruhu klientely, kterou se nám podařilo oslovit. Kromě několika velkých mezinárodních společností to jsou především čeští podnikatelé, často právě z realitního developmentu, kteří díky svým solidním základům dokážou i v době krize prosperovat.

  • Našli jste v článku chybu?