Menu Zavřít

SOUMRAK GROSSOVCŮ

10. 8. 2001
Autor: Euro.cz

ČSSD

Jedno z nejvlivnějších křídel uvnitř sociální demokracie, středočeská organizace ČSSD, oslabuje. A její prominentní představitel - ministr financí Ivo Svoboda - je nucen vyjednávat s premiérovým poradcem Miroslavem Šloufem, aby si udržel v ládní post, když určitě opustí místo druhého muže ve straně.

Ivo Svoboda již oznámil, že na dubnovém sjezdu ČSSD nebude znovu kandidovat na funkci místopředsedy pro řízení strany. To je významný ústupek, protože z tohoto postu se rozhoduje o stranických financích a spadá pod něj celý stranický aparát . Nakolik je dobrovolný, těžko říci. Jedni tvrdí, že Svobodovy skandály už nepovažoval za únosné předseda středočeské organizace Stanislav Gross. Jiní zase říkají, že stranický post vyměnil Svoboda snad za vládní pod tlakem premiérova poradce Miroslava Š loufa. A Grossovi to prý příliš nevadí - hlavně když přestanou útoky na ministra financí a Svoboda se v ministerském sedle udrží. Jinak by chyběly důvěrné informace z kabinetních jednání.

Pouto skandálů

Horečná vyjednávání se Šloufem údajně za Svobodu vede pokladní ČSSD Barbora Snopková. Každopádně v minulých dnech si jejích častých cest do Strakovy akademie nešlo nepovšimnout. Ostatně zasvěcení sociální demokraté to ani nepopírají, leč tvrdí, že s e jedná jen a pouze o kauzu Chemapol. Tedy že se Šlouf vlastně uchází o Svobodovu přízeň a podporu.

Pravdou však bude spíše opak. Oslabení Svobodovy pozice je již tak velké, že ho Šlouf může snadno využít k vlastním plánům. Mnozí představitelé středočeské organizace jsou přesvědčeni, že třaskavá koncentrace mediálních afér, odhalujících ledví min istra financí, není náhodná a stojí za ní právě poradce Šlouf. Když totiž Miloš Zeman sestavoval po vítězných volbách do Poslanecké sněmovny vládu, nepodařilo se Šloufovi ovlivnit obsazení strategického postu ministra financí. Přitom na tomto místě nutně potřeboval svého člověka. Již před volbami mnohé nasliboval a za sliby - podle řečí, které kolují v sociální demokracii - údajně také inkasoval odměny. A potřebuje tedy dosáhnout na státní peníze, z nichž se rozdělují dotace a&n bsp;dávají finanční záruky. Svoboda ho však zatím k státní kase nepustil. Bylo tedy nutné ho zdiskreditovat.

Nejprve vyšla najevo tajemná předvolební půjčka sociální demokracie od společnosti Tax & Investement Advisers, spojovaná s útokem na šéfa firmy Ivana Lhotského (EURO 10/1999). Několik dní poté byla jeho souputnice Barbora Snopková obviněna z p orušení povinností při řízení o konkursu a vyrovnání jako likvidátorka společnosti Liberta. S podezřením, že spolu se Svobodou, s nímž byla v minulosti ve statutárních orgánech Liberty, společnost vytunelovala. Kauza Liberta stál a Barboru Snopkovou post ministrovy poradkyně (EURO 8/1999).

Šlouf ví mnoho a není ani divu. V mnoha případech, jak se nyní ukazuje, jména Svoboda a Šlouf figurují dokonce společně. Viz případ objednávky nového volebního Zemáku. Nákup autobusu u podnikatele Oldřicha Němce objednal podle MF Dne s Miroslav Šlouf. Podnikatel pak zaplatil za autobus zálohu a investoval do úprav interiéru. Svoboda a Snopková ale rozhodli, že se nový autobus kupovat nebude. Němec se tak dostal do vážných finančních problémů, a na začátku roku si vzal život.

Co chce Šlouf

Šlouf chce Chemapol. Na konci loňského roku ovládli společnost moravští podnikatelé Roman Zubík a Radim Masný. Krajský obchodní soud v Praze ovšem na konci letošního ledna na návrh banky Crédit Lyonnais a ČSOB vyhlásil nad Chemapolem konku rs. Aby pohromu odvrátil, chce Masný vytvořit nový podnik s třetinovou státní účastí, který by převzal zdravou část Chemapol Group AliaChem (EURO 11/1999).

Pro úspěšné dotažení svého plánu však Masný potřebuje souhlas vlády. Premiér Miloš Zeman mu je nakloněn, neb jest přítel Šloufa a půjčoval sociálním demokratům miliony. Stejně klíčový je však souhlas ministra financí. A jak se ukazuje, ten Šlo uf pro Masného získá také.

Premiérův poradce však zřejmě pomýšlí i na další metu. Váha se zhoupla na jeho stranu a toho může využít i k posílení vlastní pozice uvnitř strany. Až doposud mělo mírně navrch Grossovo křídlo. To se ukázalo na podzim loňského roku při je dnání ústředního výkonného výboru v Hradci Králové. Šloufovi lidé se již tehdy pokusili zbavit Svobodu významné stranické funkce, postu místopředsedy pro řízení strany. Místo něj tehdy chtěli prosadit Karla Šplíchala. Neúspěšně, a to hned dvakrát.

Svoboda ve své funkci zůstal a Šplíchal dal šloufovcům najevo, že jim nebude dělat loutku. Svoboda je nyní z vysoké stranické hry vyloučen, navíc zřejmě bude Šloufovi zavázán za ministrování. A Středočeši na post místopředsedy pro řízení strany hodlají nominovat nevýrazného Karla Kobese, někdejšího federálního poslance a neúspěšného kandidáta v senátních volbách. Zřejmě neuspěje, minimálně proto, že proti němu kandiduje slavnější Karel Šplíchal, a Grossova klika tak o moc ve straně může přijít definitivně.

Strana a vláda

WT100

Šloufova ofenziva může mít dalekosáhlé důsledky. Premiérův poradce je víc než nakloněn tomu, aby sociální demokracie zrušila bohumínský zákaz spolupráce s komunisty, a má přitom ve straně už dlouho nemalou hlasitou i tichou podporu. Oslabe ní grossovců, kteří jsou ostře proti, má tedy klíčový význam. Zvláště v době, kdy premiér a předseda Miloš Zeman z nedávné návštěvy u německých sociálních demokratů přivezl zářný vzor: s komunisty je možné kolaborovat. Přesně tak se může při nové konstelaci sil rozhodnout i dubnový sjezd ČSSD.

Špičkám sociální demokracie je už nyní také jasné, že jednobarevná vláda do švestek nepřežije. Kabinet nejenže není schopen téměř nic prosadit v Poslanecké sněmovně, ale ochrom en je i uvnitř. Po Praze koluje otázka: Zničí Grégr vládu, anebo vláda Grégra? A nikdo na ni nedokáže odpovědět. Patrně proto, že se vyčkává na duben. Na konečné měření sil, které dá ČSSD další směr. Jím se pak nepochybně budou ubírat i úv ahy o složení koaličního kabinetu.

  • Našli jste v článku chybu?