Menu Zavřít

Soumrak ve Vršovicích

18. 11. 2004
Autor: Euro.cz

Slavia a Bohemians mají sportovní i ekonomické problémy

Kdysi slavné fotbalové kluby z pražských Vršovic, Slavia a Bohemians, tápají. Sportovní neúspěchy jsou doprovázeny ekonomickými problémy, zpožďováním výplat hráčům a jedním společným rysem - akutním nedostatkem financí, což v případě Bohemians dokonce přerostlo do reálné hrozby konkurzu.

Dvě zastávky tramvají.

Ještě před pár lety bývaly Vršovice nejslavnější fotbalovou čtvrtí v celé republice. Zatímco Bohemians získali na začátku 80. let československý mistrovský titul a ve vršovickém dolíčku proháněli věhlasné západoevropské kluby, Slavii se o pár stovek metrů dál, na jejím hřišti v Edenu, nejvíce dařilo v roce 1996. Postup do semifinále poháru UEFA a zisk českého titulu, prvního poválečného, znamenal úspěch nejen sportovní, ale i ekonomický. Z přestupů čtyř tehdejších českých reprezentantů inkasovala Slavia několik stovek milionů korun, jen za transfer Karla Poborského do anglického Manchesteru putovalo do slávistické pokladny 3,5 milionu liber (přes 150 milionů korun). Peníze se však sešívaným rozkutálely. Rozutekly se dokonce tak, že v současné kase Slavie chybí podle deníku Sport více než 50 milionů korun. „Předloni jsme jen za účinkování v poháru UEFA vykázali ztrátu dvanáct milionů korun, loni to bylo pět milionů a letos jsme brzkým vypadnutím přišli zhruba o osm milionů,“ vysvětluje důvody nedobré kondice šéf Slavie Vladimír Leška. Klub proto musel snížit rozpočet a přijmout úsporná opatření. „Cílem je přiblížit příjmy výdajům a stabilizovat finanční situaci celého klubu. Za klíčový považujeme projekt nového slávistického stadionu,“ dodává mluvčí klubu Alexandr Kliment.

Akontace pro stadion.

Právě výstavba nového fotbalového stánku v Edenu v hodnotě zhruba 1,3 miliardy korun donutila majoritního vlastníka Slavie, britskou investiční společnost ENIC, uvažovat o odprodeji části svého podílu. „Hledání partnera souvisí především s projektem stadionu, nicméně v případě zajímavé nabídky, která by byla výhodná pro ENIC a posunula by dopředu i klub, nelze vyloučit vstup partnera i do samotné Slavie,“ řekl Kliment týdeníku EURO. Podle něj má Slavia parcelu pro nový stadion fyzicky i administrativně přichystanou. „Území je připraveno k výstavbě včetně všech stavebních povolení, zbývá dořešit financování projektu. U podobně nákladných akcí je nutná částečná angažovatnost majitele, nyní řešíme zajištění jakési akontace z naší strany. Mohu říci, že v tuto chvíli jednáme o několika velmi zajímavých alternativách,“ tvrdí Kliment. ENIC drží ve Slavii více než 97 procent akcií, a před necelým měsícem rozhodl o kapitalizaci zhruba 300milionové půjčky, kterou v klubu má. „Daňoví poradci a auditoři ENIC nyní hledají optimální způsob provedení transakce,“ dodává Kliment.

Klokan v krizi.

V daleko složitější situaci se nacházejí Bohemians, kteří po loňském sestupu z první ligy hrají druhou nejvyšší soutěž. Letos na jaře se zdálo, že po několika měsících přetahování o majoritu získá klub s klokanem ve znaku finančně silného vlastníka v podobě společnosti Habanera (EURO 7/2004). Brzy však přišlo vystřízlivění. Habanera reprezentovaná Anthonym Dennym, spolumajitelem sítě autobazarů AAA Auto, a ředitelem vydavatelského domu Ringier ČR Tomášem Böhmem si totiž po získání 60,5procentního podílu Bohemians nechala udělat forenzní audit, na jehož základě poté z klubu odešla. Audit, který v únoru letošního roku provedla společnost Ernst & Young, a který má týdeník EURO k dispozici, totiž odhalil neprůhledné hospodaření včetně více než 27milionového zadlužení a nekontrolovaného vydávání různých směnek. Prověrka Ernst & Young navíc odhadla průměrnou měsíční ztrátu klubu na přibližně tři miliony korun, proto auditoři očekávají na konci letošního roku bezmála 57milionovou ztrátu společnosti FC Bohemians Praha. Na základě těchto čísel z akvizice klubu nejprve vycouval Anthony Denny, Boheminas v té době držel finančně nad vodou Böhm, nicméně i on později z klubu odešel.

bitcoin_skoleni

Neřízené směnky.

Novým majoritním vlastníkem klubu se stal Jiří Křížek, pražský právník, který podporuje fotbal v Klánovicích, obci na kraji Prahy. Z internetových stránek Bohemians je však patrná možnost, že Böhm stojí za klubem i nadále, stáhl se ale do ústraní, aby s ním nebyl mediálně propojený. Poté, co Křížek ovládl 100 procent akcií, se do klubu vrátil jako výkonný ředitel Michal Vejsada, bývalý majoritní vlastník, který začal Bohemku připravovat na rozhodující krok. „V současnosti existují jen dvě varianty řešení jak Bohemians vyvést z krize. Buď se dohodneme s některým prvoligovým klubem o jeho přestěhování do Prahy, přejmenování na Bohemians a jeho působení v první lize pod jménem a logem Bohemky, nebo půjde klub do konkurzu,“ řekl Vejsada týdeníku EURO. Jádrem problému jsou dluhy předchozích vedení a především nekontrolované vydávání směnek. „Každý den čekáme, zda ze skříně vypadne nějaký nový kostlivec. Management Bohemky v minulosti naprosto neřízeně podepisoval různé směnky, výjimkou nejsou ani smlouvy, kde se klub zavázal v případě zpoždění finančního plnění ke smluvní pokutě jednoho procenta denně,“ tvrdí Vejsada. Bohemians podle něj mají v současnosti zhruba 40milionové dluhy. „Čekali jsme na dohrání podzimní části druhé ligy, nyní je potřeba Bohemku vyčistit a pořádně vymést. Do Vánoc musí padnout rozhodnutí,“ dodává.

Ukrajinská cesta.

Ve vyjednávání s prvoligovými kluby o stěhování do vršovického dolíčku jsou Bohemians nejdále s majiteli opavského klubu. Ten z 80 procent vlastní švýcarská společnost UB Corporation, která patří skupině ukrajinských podnikatelů v čele s Olekseyiem Borovikovem. „Pokud vše proběhne v pořádku, dojde k přejmenování SFC Opava na Bohemians Praha a na jaře bude nastupovat v první lize tým Bohemians pod licencí a IČO opavského klubu. Pokud ne, bude konkurz,“ vysvětluje Vejsada. Poté by prý záleželo na jednání s konkurzním správcem, za jakých podmínek a kdo by vykoupil licenci, hráče a pokračování klubu z nuceného úpadku. „Aby se Bohemka dostala zpátky do první ligy, bude potřeba minimálně 60 milionů korun jako investice a tři roky času,“ uzavírá.

  • Našli jste v článku chybu?