Menu Zavřít

Soutěž na stavební firmy zrušena

13. 1. 2012
Autor: Euro.cz

Pozemkový fond ČR

bitcoin_skoleni

Tendr na právní služby v hodnotě zhruba 140 milionů korun zrušil Pozemkový fond ČR už před koncem loňského roku. Minulý týden zveřejnil, že stopl i výběrové řízení na stavební práce a demolice v hodnotě až půl miliardy korun. Na zakázce nebylo zajímavé jen to, že fond chtěl uzavřít dvouleté smlouvy, a přitom by měl ke konci letošního roku zaniknout. O soutěž se v průběhu minulého roku zajímala také policie.
Fond hodlal uzavřít rámcovou smlouvu s deseti firmami, jimž by rozdával jednotlivé zakázky do výše 20 milionů korun. A to přestože jsou tyto smlouvy typické například pro právní služby a ve stavebnictví, kde je obtížné typizovat jednotlivé druhy činností, se nepoužívají. Důvodem je zřejmě i to, že se jimi ve srovnání s otevřenými soutěžemi těžko dosahuje nejlepší nabídky pro konkrétní stavby.
Rámcová smlouva zároveň představuje řešení, jak se vyhnout zadávání veřejných zakázek podle novelizovaného zákona, který nastavuje tvrdší limity a způsoby zadávání zakázek a měl by začít platit od dubna. Experiment v tomto směru provedla městská část Prahy 10, která v minulém roce vyhlásila tendr na čtyři uchazeče, jimž rozdělí v rámci rámcové smlouvy zakázky za 1,5 miliardy korun. Podobně jako Praha 10 Pozemkový fond tvrdí, že chtěl tímto způsobem dosáhnout finanční úspory. „Výhodou rámcové smlouvy je, že jsou předem dána jednoznačná kritéria a je vysoutěžena maximální cena za danou činnost u konkrétních dodavatelů. Následně při každé další zakázce v rámci této rámcové smlouvy dochází díky soutěži mezi vybranými uchazeči ještě k dalšímu snižování ceny,“ popisuje mluvčí fondu Monika Machtová.
O rámcovou smlouvu s Pozemkovým fondem projevilo zájem několik desítek firem. Výběrové řízení zajišťovala firma EuroAssist, která vzešla z tendru, kde ostatní tři uchazeči zapomněli podat čestné prohlášení o splnění kvalifikačních kritérií, takže byli vyloučeni. Firma ale podle vyjádření své jednatelky nechtěla zužovat počet uchazečů losem a poté, co byla předvolána vypovídat na policii zajímající se právě o losování, s fondem ukončila spolupráci.
Lidé z okolí fondu poukazují i na to, že fond zadával stavební zakázky bez soutěží. Například zakázku na opravu kněžického rybníka za 7,1 milionu korun a opravu stvolínského rybníka za sedm milionů korun takto dostala liberecká firma Brex. Fond tvrdí, že zakázky zadal podle zákona ve vazbě na vyhlášený stav nebezpečí pro území Libereckého kraje postiženého živelnou pohromou – povodní v srpnu roku 2010 – a správnost postupu si nechal posvětit právníkem. Například oprava kněžického rybníka ale dodnes nezačala. Na základě stejného paragrafu dostávala práci i liberecká společnost Investing CZ. Jejím jednatelem je Josef Nadrchal, který se „proslavil“ účastí na stavebních zakázkách při přípravě libereckého MS v lyžování. V září roku 2010 jej obvinila policie z pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě.

  • Našli jste v článku chybu?