Veřejné zakázky Novela o veřejných zakázkách budí velké emoce ještě rok po svém vstoupení v platnost. Z jedné strany ostře kritizovanou, z druhé vítanou novelu se rozhodlo po rozsáhlých diskusích upravit ministerstvo pro místní rozvoj. K žádné rozsáhlejší změně však nedošlo. Úprava odstraňuje ze zákona povinnost zrušit zakázku, pokud se přihlásí jen jeden dodavatel. Zároveň zachovává limity na zakázky malého rozsahu u stavebních prací na tři miliony korun. Kromě toho však příliš dalších změn nenabízí.
„Do připomínkového řízení jsme poslali jen to, o čem jsme byli přesvědčeni, že je nezbytné teď řešit. Jde o témata, na kterých je široká shoda,“ říká náměstek ministra pro místní rozvoj Jan Sixta. Podle něj existují sice další požadavky na změnu zákona, ty se ale prý liší resort od resortu a jdou často proti sobě.
Hlavním kritikem nedávné novely, která měla za cíl veřejné zakázky zprůhlednit, byl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.
„Hodnota nově vypsaných zakázek se od počátku dubna 2012 až do konce uplynulého roku výrazně propadla. Je třeba tuto situaci co nejdříve napravit. Nelze připustit, aby se dále prohlubovala recese české ekonomiky,“ uvedl Kuba před dvěma měsíci. Na svém tažení proti novele se spojil s Komorou administrátorů veřejných zakázek, kterou vede vlivný pražský advokát Robert Pergl nebo lobbista Radek Pokorný. Stejný názor prezentovala i Hospodářská komora.
Jejich cílem bylo kromě jiného upravit zákon tak, aby se hodnocení nabídek více zaměřovalo na kvalitu. Do zákona se prý měla vrátit možnost vyžádat si od účastníka tendru informace o tom, jestli podobnou zakázku už někdy dělal, a certifikáty ISO. „Ty jejich návrhy neexistují v žádné písemné podobě. Nemůžu se vyjadřovat k tomu, co říkají někde na konferencích. Uvidíme, co dají k zákonu za připomínky,“ uvedl Sixta.