Menu Zavřít

SP ČR: Důvěra podnikatelů v naši ekonomiku přešlapuje

24. 5. 2011
Autor: profit

V porovnání s loňským květnem se celková důvěra v tuzemskou ekonomiku zlepšila o 0,7 bodu a důvěra podnikatelů vzrostla meziročně o 3,2 bodu. S výjimkou stavebnictví již všechna odvětví překonala pokles z recese a současné oslabování důvěry je tak spíše obavou o udržení budoucího vývoje.

SP ČR: Důvěra podnikatelů v naši ekonomiku přešlapuje

Foto: Profimedia.cz

Pokud ovšem porovnáme vývoj posledních měsíců, situace nevypadá tak příznivě. Souhrnný indikátor důvěry se letos již popáté za sebou snížil, zatímco mezi podnikateli se důvěra v květnu v podstatě stagnovala (meziměsíčně stoupla o nepatrných o 0,1 bodu). „Ekonomika jen pozvolna a mírně vystupuje z období recese, ale nese s sebou řadu rizik,“ uvedl Dominik Vraňák, analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Méně optimistické přicházejí signály z průmyslu, v květnu se hodnocení současné ekonomické situace mírně snížilo. „Snížilo se hodnocení vnější poptávky a také z minulosti příznivé hodnocení zahraniční poptávky. To může být jeden z mnoha limitujících faktorů, který bude v dalších šesti měsících brzdit tempa růstu průmyslu,“ uvedl Dominik Vraňák.

MM25_AI

Indikátor spotřebitelské důvěry se v květnu meziměsíčně snížil o 2,5 bodu a ve srovnání s květnem 2010 je o 9,5 bodu nižší. Ze šetření mezi spotřebiteli v květnu vyplynulo, že se pro příštích dvanáct měsíců obávají zhoršení celkové ekonomické situace i jejich vlastní finanční situace. Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se v květnu mírně zvýšil. Nízký úmysl spořit se nezměnil, respondenti navíc označili současnost za dobu nevhodnou pro spoření. Obavy z růstu cen v příštích dvanácti měsících zůstávají i nadále vysoké.

Další nejistota vyplývá ze  změn chystaných vládou v daňové a důchodové oblasti,“ uvedl Dominik Vraňák .  Stav podnikatelské důvěry v Česku koresponduje s vývojem v jiných evropských zemích.  „Z hlediska mezinárodního srovnání můžeme pozorovat, že indikátory ekonomického sentimentu se v meziročním srovnání stále mírně zvyšují ve všech zemích EU, nejvíce pak v Německu a Rakousku, a Česká republika nevybočuje z celoročního průměru,“ uvedl Dominik Vraňák.

  • Našli jste v článku chybu?