Jiří Lang slouží všem a nikomu
V létě 1990 vstoupila do dveří tehdejšího sotva pár měsíců fungujícího Úřadu pro ochranu demokracie (ÚOUD) čtveřice odrostlých, asi třicetiletých skautů. Z péče o děti v ilegálních junáckých oddílech v Praze a na Olomoucku, které před listopadem 89 vedli, se rozhodli přesedlat na výstavbu analyticko-operativního oddělení pro boj proti ruským tajným službám, zabývajícího se rozkrýváním nepřátelských sítí. Do civilní kontrarozvědky je tehdy přivedl Miroslav Kopt, starší pán s minulostí politického vězně, který se později stal ředitelem odboru ochrany ekonomiky. Do paměti svých tehdejších spolupracovníků se zapsal hlavně tím, že chodil do práce v maskáčích a že neustále opakoval bojové heslo „tak půjdeme na ty komunisty“.
Pracant bez invence.
Naivita začátků rychle vyprchala, řada původních nadšenců službu opustila, ale Jiří Lang (45), jeden z oněch tehdejších skautů, zůstal. Minulé pondělí dokonce stanul na vrcholu, když ve funkci ředitele Bezpečnostní informační služby nahradil odstoupivšího Jiřího Růžka. Informací o novém šéfovi je pomálu, není mediální typ. V oficiálních životopisech se o něm říká, že ovládá angličtinu, svědkové však tvrdí, že anglicky sotva rozumí. Nemá úplné vysokoškolské vzdělání a neověřené informace tvrdí, že prý má modrou knížku. Jedni o něm říkají, že je to poctivý, pracovitý muž, který se chová nenápadně a nemá sklony k intrikánství. Lidé, kteří jako děti navštěvovali Langův pražský skautský oddíl Pětka, v němž měl přezdívku Špalík, mají radost, že se do čela tajné služby dostal čestný člověk. Mezi bezpečnostními experty však vládne skepse. „Je trochu konzervativní, chybí mu invence, chce mít všechno ve škatulkách, ale kdoví, třeba je to pro BIS v současném rozháraném stavu dobře,“ řekl týdeníku EURO jeden z nich. Lang je údajně uzavřený člověk, který žije rodinným životem, nebaví ho chodit po recepcích. Po nástupu Růžka v roce 1999 se čekalo jeho odvolání, ale nebyla prý náhrada. „Je průšvih, že Lang se nehodí na šéfa. Nebude umět lobbovat, nebude udržovat vztahy bisky se zahraničím, jeho dosavadní loajalita k nadřízeným vždy přesahovala míru vkusu. Premiéru Špidlovi to bude zřejmě vyhovovat,“ řekl týdeníku EURO další z velmi dobře informovaných lidí.
Princův člověk.
Ti, kteří Langa osobně znají, se shodují v jednom: má blízko k bývalému náměstkovi BIS Janu Princovi, který již řadu let dělá vlivného šéfa severomoravské základny civilní kontrarozvědky. Dokonce se říká, že Lang je Princův člověk. Právě Princ údajně stojí za odvoláním bývalého severomoravského příslušníka BIS Vladimíra Hučína. Ten dodnes tvrdí, že Lang pomáhal Princovi chránit estébáckou síť na Moravě a že hrál roli v někdejší snaze BIS skoupit v roce 1999 knihu o Janu Kavanovi, nazvanou Kato, příběh opravdového člověka. Předseda sněmovní komise pro kontrolu BIS Jan Klas (ODS) ovšem Langa omlouvá s tím, že šlo zřejmě především o aktivitu samotného Kavana, který tehdy měl tehdy ve vládě tajné služby na starosti.
Dobré renomé si Lang získal dobrým zvládáním úkolů v době pražského summitu NATO loni v listopadu, kdy měl například na starosti pobyt manželky prezidenta USA Laury Bushové, její účast na recepci prvních dam u Dagmar Havlové v Lánech a prohlídku pražských památek. Letos v únoru pak Langovi předal pamětní medaili odcházející prezident Václav Havel.
Je to špidlovina.
„Jestli si Stanislav Gross myslí, že ustřelil hydře hlavu, tak se šeredně mýlí. Na bisce všechno pojede dál jako dosud,“ tvrdí zdroj z blízkosti BIS. Má na mysli zejména nízkou výkonnost. Pokračovat však zřejmě bude i úzká spolupráce premiéra Špidly s vedením kontrarozvědky. S nápadem instalovat Langa na post Jiřího Růžka přišel jako první Stanislav Gross už letos v únoru. Grossův tlak na Růžkovu výměnu vyvrcholil 19. května, kdy vláda spolu s rezignací Růžka přijala i demisi šéfa Národního bezpečnostního úřadu, Grossova muže Tomáše Kadlece. Ačkoli Langovo jmenování proběhlo hladce, Grossovi spojenci v poslaneckém klubu ČSSD se z nového ředitele příliš neradují. Šéf klubu Petr Ibl soudí, že není samo sebou, že Langa nakonec prosadil sám Špidla. „Asi na té nominaci něco bude. Dokud zůstane Špidla premiérem, pochybuji, že se vzdá své snahy nahlížet do kuchyně tajné služby,“ řekl Ibl pro týdeník EURO. Přestože Ibl pokládá Langa za většího profesionála než Růžka, pád vlády ČSSD a nástup ODS k moci by prý zřejmě stejně nepřežil.
Jiného názoru je ovšem šéf sněmovní komise pro kontrolu BIS Jan Klas. „Vlády ať se mění, ředitelé služeb ať zůstávají,“ řekl. Počítá snad ODS s Langem i po svém nástupu k moci?
Růžek, klokani a lidovci.
Odstoupivší šéf BIS Jiří Růžek by se údajně měl stát českým velvyslancem v Austrálii, kde má mimo jiné příbuzné. Hovoří se však i o tom, že nebude chtít pozbýt své nynější ceny a vstoupí do politiky. Mělo by prý jít o angažmá v lidové straně.