Finové zas mají Nokialand
V roce 1999 přišli dva studenti ekonomické školy IESE při barcelonské Universidad de Navarra s nápadem založit celosvětovou síť lékařských odborníků, kteří by dodávali nezávislé posudky zdravotním pojišťovnám a pacientům. O čtyři roky později zaměstnává jejich firma Centro Médico Virtual čtyřicet lidí a může se pochlubit více než třemi tisíci zpracovaných případů z Evropy a Spojených Státech. A letos očekává první zisk z celkových tržeb dosahujících 3,5 milionu dolarů. “Ekonomika začala růst a potenciální investoři se naší myšlenky dychtivě chytli. Španělé se přestávají bát rizika a my jsme toho využili,” prohlásil Carlos Nueno. Firmu založil společně s dalším absolventem magisterského programu MBA Marcem Subiratsem a s lékařem Pedrem Torrabadellou.
Díky průkopnickému duchu se Španělsko stalo jednou z nejrychleji se rozvíjejících zemí v Evropě a má prvenství v zakládání nových podniků. Ekonomické reformy spolu s nízkými úrokovými sazbami a nižšími daněmi vytvořily trh, na němž se tisíce podnikatelů odvážně pouští do nových projektů od turistických ubytovacích zařízení až po podnikání v IT sektoru. Od roku 1997 bylo založeno více než 727 tisíc nových firem, což napomohlo snížení španělské míry nezaměstnanosti na jedenáct procent, tedy na polovinu ve srovnání s předchozími roky. Ačkoli některé z těchto podniků nepřežily globální ekonomickou recesi a ukončily svou činnost, jejich likvidace neohrozila hospodářský růst země. Letos by měl dosáhnout nejméně 2,3 procenta.
Velikou zásluhu na má vláda. Španělský ministerský předseda José María Aznar po nástupu do úřadu v roce 1996 radikálně snížil státní výdaje. Jeho kabinet podpořil pružnost španělského trhu práce a zavedl daňové prázdniny pro malé a střední podniky. “Reformy a silná ekonomika vytvořily pro podnikání mnohem příznivější klima,” připomíná Enrique de la Lama-Noriega, ředitel ekonomického oddělení v CEOE, Španělské konfederaci podnikatelských organizací.
Nová pravidla přispěla i k rychlému nástupu firmy Centro Médico Virtual. Po zpracování podnikatelského plánu začátkem roku 1999 se Nueno a jeho partneři porozhlédli po španělských investorech. Do konce roku shromáždili 1,17 milionu dolarů. „Budování sítě lékařských odborníků bylo náročné,“ říká třicetiletý Nueno, současný výkonný ředitel firmy. „Ale založení firmy a zajištění financí bylo jednodušší, než jsem si myslel.“ Pro rostoucí podnikatelskou vrstvu Španělska je to odvážný nový svět.
Finský model má jméno Nokia
Politici všech zemí dnes míří do Finska. Země je zajímá a celkem oprávněně se ptají, jak se z výrobce celulózy a papíru stala technická velmoc a domov takové globální firmy jako je Nokia.
Přenesme se na počátek osmdesátých let. Finové se tehdy obávali, že domácí hospodářství je příliš závislé na Sovětském svazu, a proto založili Národní technologickou agenturu, která měla financovat moderní průmyslová odvětví. Výdaje na výzkum vzrostly z 1,1 procenta hrubého domácího produktu v roce 1982 na 3,4 procenta v roce 2002.
Ekonomický efekt byl dramatický. Koncem devadesátých let dosáhl ekonomický růst pěti procent ročně, produktivita prudce stoupala a nezaměstnanost se snížila na polovinu. Masivní investice do telekomunikačních technologií proměnily konglomerát staré ekonomiky, jímž Nokia byla, v předního světového výrobce mobilních telefonních přístrojů. Dnes vyváží výrobky za 54 miliard dolarů a jeho podíl na finském exportu přesahuje dvacet procent.
Ano, finská ekonomika se dá charakterizovat jako ekonomika ve znamení Nokie. Její aktivity, například roční výdaje na výzkum a vývoj ve výši 3,5 miliardy dolarů, subdodavatelské kontrakty či zadávání externích zakázek, pomáhají postavit na nohy stovky začínajících firem včetně úspěšné softwarové firmy Digia. „Celý univerzitní systém byl vyladěn tak, aby reagoval na potřeby technologických společností,“ říká zakladatel firmy Pekka Sivonen. Digia dnes najímá desítky softwarových expertů. A je jen jednou z firem,, která čerpá růstové dividendy z finských investic do výzkumu a vývoje.
Překlad: Zuzana Strejčková, www.LangPal.com