Menu Zavřít

Španělská bankovní invaze zachvacuje Portugalsko

4. 5. 2016
Autor: Junius, volné dílo; WikimediaCommons

České déjà vu z devadesátých let zažívá v současnosti bankovní sektor v Portugalsku. S tím rozdílem, že podkapitalizované odvětví láká kapitál z jedné konkrétní země – sousedního Španělska. Tamní banky v posledních měsících převzaly řadu portugalských finančních domů a další nákupy se očekávají.

Rovněž nedostatek kapitálu portugalských bank má jiné příčiny, než které přinutily český finanční sektor před přibližně dvaceti lety vydat se do rukou zahraničních vlastníků. Hlavním důvodem je hypoteční krize, která silně otřásla portugalským finančním sektorem, jenž se z toho do dnešní doby nevzpamatoval.

„Portugalské banky potřebují snížit náklady a zvýšit kapitál. Mají jen velmi omezené možnosti, jak to udělat na vlastní pěst,“ prozradil agentuře Bloomberg Diogo Teixeira, šéf lisabonské poradenské firmy Optimize Investments.

Přečtěte si rozhovor s bývalým šéfem České spořitelny:

Pavel Kysilka: Máme tady regulační terorismus

Pavel Kysilka

Minulý týden barcelonská CaixaBank nabídla 900 milionů euro za zbylý podíl portské BPI, v kterém dosud vlastní kolem 45 procent. Jednalo by se o již třetí španělské převzetí portugalského finančního domu v posledním půlroce a zřejmě nikoli poslední.

V prosinci Santander, největší banka eurozóny, koupila madeirskou BANIF za 150 milionů euro. Počátkem roku pak madridská Bankinter odkoupila portugalské operace Barclays. Pokud projde obchod CaixaBank, Španělé budou vlastnit více než čtvrtinu portugalského bankovního sektoru.

Banky ve Španělsku jsou zdravější

Španělský zájem odráží dva činitele. Jednak je Španělsko větší a rychleji rostoucí ekonomikou. Navíc tamní bankovní sektor prošel od krize na rozdíl od portugalského ozdravným procesem a podařilo se mu zbavit se špatných hypotečních úvěrů (hlavně tím, že je banky nalily do jedné státní „odpadní banky“ Sareb). Španělé těží i z toho, že banky jejich západního souseda jsou jim v mnoha ohledech blízké.

Portugalské banky mají stále ve svých bilancích mnoho toxických hypotečních úvěrů. V roce 2014 musela centrální banka za cenu 4,9 miliard eur zachránit kdysi druhou největší Banco Espirito Sant, kterou rozdělila na dvě instituce – Novo Banco a „odpadní banku“.

Očištěná Novo Banco je od té doby na prodej. Minulý rok centrální banka její prodej zrušila poté, co nabídky byly příliš nízké. Portugalská vláda znárodnění odmítá. Zájem o vstup do finančního domu údajně nezávazně projevili Santander a čtyřka na španělském trhu Banco Popular Espanol.

Obavy z dominance

Portugalci si jsou situace dobře vědomi a mnozí se „španělské invaze“ obávají. „Když vidím, co se děje, stane se z nás jedna ze dvou nebo tří zbývajících portugalských bank v zemi,“ říká Jose Felix Morgado, výkonný ředitel Montepio Geral.

„Musíme zabránit možnosti mít exkluzivně dominantní národ v bankovním systému,“ řekl premiér Antonio Costa v parlamentu koncem března. „Musíme zaručit rozdílnost hráčů v bankovním sektoru, protože ta zaručuje konkurenci. A ta je zárukou národní nezávislosti.“

Činy ovšem neodráží slova portugalského premiéra. Minulý týden totiž vláda změnila pravidla omezení hlasovacích práv, což silně nahrálo nabídce CaixaBank. Zřejmě si je tak Lisabon dobře vědom toho, že kapitál je v bankovním sektoru zoufale potřeba.


Čtěte dále:

bitcoin školení listopad 24

Tvrdý zásah proti poskytovatelům úvěrů: přežije jeden ze sta

GE Money Bank se přejmenuje a vstoupí na burzu

  • Našli jste v článku chybu?